Péče o dítě s atopickým ekzémem v jarním období a příprava na léto

Zpozorovali jste u svého dítěte s příchodem jara zhoršení ekzému kolem úst nebo se u něj objevily vyrážky?

Péče o kůži atopického dítěte je náročná a v každém ročním období má své zvláštnosti. Jeho kůže je mnohem citlivější a reaguje zhoršením atopického ekzému na spoustu vnitřních a vnějších faktorů. Při péči v různých ročních obdobích musíme přitom zachovávat některé standardní pravidla péče o kůži, hygienická opatření a snažit se o prevenci působení zhoršujících faktorů.

holka s motýlem na nose

Z geneticky vrozené vlohy k onemocnění sice nemůže dítě vyrůst, ale vlastní projevy atopického ekzému se věkem většinou zmírní, často úplně vyhasnou. Změnou prostředí, činností a stravovacích návyků lze předejít většině spouštěcích mechanismů, a tím průběh onemocnění příznivě ovlivnit v každém ročním období.  

„Produkce ceramidů („malta“ mezi rohovými buňkami pokožky) klesla v zimním období o 30 %."

Přetopené místnosti se suchým vzduchem, přechody z tepla do chladného prostředí a naopak kůži též neprospěly. Často došlo k zapocení v teplém zimním oblečení (čekárny, nákupní centra, dopravní prostředky). Zimní mrazivý vzduch byl suchý a vítr připravuje pokožku o vodu v každém ročním období. Pokožka po zimě je proto celkově sušší vlivem zevního prostředí.

Často na jaře vidíme zhoršení ekzému okolo úst u dětí. Ke zhoršení přispívá vliv slin – vlhkost ve větru a mrazu a kontakt s některými potravinami (ovoce a čerstvá zelenina). Protože vyrážka svědí, dítě si ji olizuje jazykem a škrábe ji, čímž nastává další zhoršení a ocitáme se v začarovaném kruhu.

Další zhoršení po zimě vidíme na rukou, pokožka je suchá a hrubá – významný je vliv rukavic a špatného vysušení pokožky po umytí. Na jaře děti začnou chodit na písek a kontakt pokožky s hrubým materiálem též zhorší stav kůže na rukou. I nožky se v zimě zhoršily – zde je hlavní vliv zapocení v uzavřené a lyžařské obuvi. 

dítě držící lupeny květů

Proto v jarních měsících nevynecháváme základní léčbu atopického ekzému, pravidelné používání emoliencií (promašťovacích prostředků). Zatímco v zimním období a chladnějších jarních dnech volíme k pravidelné péči spíše mastnější krémy a masti (často takové, které kožní lékaři předepisují na recepty), v teplých jarních dnech a následně v letních měsících doporučujeme používat spíše lehké, méně mastné krémy a hydratační mléka, která jsou volně prodejná v lékárnách. Je to proto, že pod silnou vrstvou hutné masti nebo mastného krému se kůže přehřívá, špatně dýchá, stupňuje se svědění a mohou se objevit i mnohočetné pupínky. Lehké krémy a hydratační mléka aplikujeme celotělově v tenké vrstvě, nejméně ráno a večer, a na ložiska, kde je kůže suchá, „domazáváme“ navíc i několikrát denně; tak jak je to dítěti příjemné a aby bylo vidět, že je kůže vláčná.

„Každý nově zakoupený zvláčňující prostředek zkoušíme nejméně 3 dny na malém místě, například na krku nebo na jedné končetině, abychom minimalizovali riziko podráždění rozsáhlé plochy kůže, pokud by dítě krém nebo mléko nesnášelo."

Lehké krémy a mléka zakoupená v lékárně mají ještě tu výhodu, že se prodávají v tubách, ze kterých odmačkáváme nebo pumpičkou odstříkáváme jen potřebné množství a nezanášíme do obalů, při opakovaném používání, choroboplodné zárodky z kůže dítěte (které se navíc v teple rychle množí) jako do těch v kelímku, kde potřebné množství většinou odebíráme prsty.

Mastnější – hutnější, nejlépe lékařem doporučené – krémy přidáváme v chladnějších dnech na ruce, nohy, okolo úst a do míst, kde se ekzém vrací nejčastěji, většinou jsou to podkolení a loketní jamky, často krk a přilehlé části hrudníku. Emoliencia vytvoří tenkou vrstvu na povrchu pokožky a chytí do pasti vodu pod nimi. Voda se vrací do rohových buněk a zavírá trhliny mezi nimi. Tak se obnoví kožní bariéra a lépe odolá vlivům zevního prostředí. V jarním období je to především pyl stromů a později na jaře pyl trav. Proto ke zhoršení ekzému dochází u dětí s pylovou alergií v jarním období nejčastěji v obličeji, na krku, hrudníku a ve dnech, kdy jsou děti v tričku a šortkách, i na pažích a nožkách. Zarudnutí a svědění se v těchto místech často objevuje již během procházky mezi stromy nebo při pobytu na neposekané zahradě, ale třeba až i druhý den.

„V jarním období je proto třeba především respektovat pokyny alergologa."

Z hlediska základní péče a prevence zhoršení ekzému je třeba v jarním období předcházet hlavně zapocení. Počasí je proměnlivé, ráno chladno a přes den již sluníčko hodně hřeje. 

Tedy základem je vrstevnaté oblečení, kde přímo v kontaktu s kůží musí být jen čistá bavlna, raději ve světlých barvách, a dále vrstvíme a pružně sundáváme oblečení během dne tak, jak se mění teplota okolního prostředí. Znovu připomínám základní celoroční pravidlo: atopická kůže netoleruje přímý kontakt s vlnou, s hrubými a „chlupatými“ materiály.  

oblečení pro miminko

Slunce na jaře je velmi ostré, je třeba zachovat hlavní zásady pobytu venku a ochrany před UV zářením: 

  • Do 1 roku by nemělo být dítě nikdy na přímém slunci. 
  • Omez pobyt všech dětí na slunci mezi 11.–15. hodinou!
  • Nauč větší děti „pravidlo stínu“: Když je tvůj stín kratší než ty, schovej se před sluncem!
  • Klobouček, kšiltovka, lehký oděv jsou pro pobyt venku samozřejmou ochranou před zářením.

Na oděvem nechráněnou kůži je nutné správně používat ochranné „opalovací“ prostředky. Je vhodné použít opalovací krém 20–30 minut před vystavením se slunečním paprskům a následně každé 2–3 hodiny nebo po každém koupání a plavání. Znovu ošetřujeme i po každé zvýšené fyzické aktivitě se zapocením nebo po každém otření kůže ručníkem.

„Pokud namažeme dítě jen ráno, účinnost UV filtrů poklesne na minimum."

Opalovací prostředky kupujeme zásadně v lékárně, nejlépe po poradě s ošetřujícím kožním nebo dětským lékařem nebo lékárníkem. Pro děti do dvou let nakupujeme jen sluneční ochranu s minerálními filtry s vysokou ochranou 50+. 
 

5.0000

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít nejnovější články, rozhovory a odborné rady týkající se atopie

Fandění jako příčina stresu – může vám zhoršit ekzém?

Před 41 dny
dítě s přilbou