Péče o dítě s atopickým ekzémem v jarním období a příprava na léto

Zpozorovali jste u svého dítěte s příchodem jara zhoršení ekzému kolem úst nebo se u něj objevily vyrážky?

Péče o kůži atopického dítěte je náročná a v každém ročním období má své zvláštnosti. Jeho kůže je mnohem citlivější a reaguje zhoršením atopického ekzému na spoustu vnitřních a vnějších faktorů. Při péči v různých ročních obdobích musíme přitom zachovávat některé standardní pravidla péče o kůži, hygienická opatření a snažit se o prevenci působení zhoršujících faktorů.

holka s motýlem na nose

Z geneticky vrozené vlohy k onemocnění sice nemůže dítě vyrůst, ale vlastní projevy atopického ekzému se věkem většinou zmírní, často úplně vyhasnou. Změnou prostředí, činností a stravovacích návyků lze předejít většině spouštěcích mechanismů, a tím průběh onemocnění příznivě ovlivnit v každém ročním období.  

„Produkce ceramidů („malta“ mezi rohovými buňkami pokožky) klesla v zimním období o 30 %."

Přetopené místnosti se suchým vzduchem, přechody z tepla do chladného prostředí a naopak kůži též neprospěly. Často došlo k zapocení v teplém zimním oblečení (čekárny, nákupní centra, dopravní prostředky). Zimní mrazivý vzduch byl suchý a vítr připravuje pokožku o vodu v každém ročním období. Pokožka po zimě je proto celkově sušší vlivem zevního prostředí.

Pročtěte si také

Přetopený byt může zhoršit i váš ekzém

Často na jaře vidíme zhoršení ekzému okolo úst u dětí. Ke zhoršení přispívá vliv slin – vlhkost ve větru a mrazu a kontakt s některými potravinami (ovoce a čerstvá zelenina). Protože vyrážka svědí, dítě si ji olizuje jazykem a škrábe ji, čímž nastává další zhoršení a ocitáme se v začarovaném kruhu.

Další zhoršení po zimě vidíme na rukou, pokožka je suchá a hrubá – významný je vliv rukavic a špatného vysušení pokožky po umytí. Na jaře děti začnou chodit na písek a kontakt pokožky s hrubým materiálem též zhorší stav kůže na rukou. I nožky se v zimě zhoršily – zde je hlavní vliv zapocení v uzavřené a lyžařské obuvi. 

dítě držící lupeny květů

Proto v jarních měsících nevynecháváme základní léčbu atopického ekzému, pravidelné používání emoliencií (promašťovacích prostředků). Zatímco v zimním období a chladnějších jarních dnech volíme k pravidelné péči spíše mastnější krémy a masti (často takové, které kožní lékaři předepisují na recepty), v teplých jarních dnech a následně v letních měsících doporučujeme používat spíše lehké, méně mastné krémy a hydratační mléka, která jsou volně prodejná v lékárnách. Je to proto, že pod silnou vrstvou hutné masti nebo mastného krému se kůže přehřívá, špatně dýchá, stupňuje se svědění a mohou se objevit i mnohočetné pupínky. Lehké krémy a hydratační mléka aplikujeme celotělově v tenké vrstvě, nejméně ráno a večer, a na ložiska, kde je kůže suchá, „domazáváme“ navíc i několikrát denně; tak jak je to dítěti příjemné a aby bylo vidět, že je kůže vláčná.

„Každý nově zakoupený zvláčňující prostředek zkoušíme nejméně 3 dny na malém místě, například na krku nebo na jedné končetině, abychom minimalizovali riziko podráždění rozsáhlé plochy kůže, pokud by dítě krém nebo mléko nesnášelo."

Lehké krémy a mléka zakoupená v lékárně mají ještě tu výhodu, že se prodávají v tubách, ze kterých odmačkáváme nebo pumpičkou odstříkáváme jen potřebné množství a nezanášíme do obalů, při opakovaném používání, choroboplodné zárodky z kůže dítěte (které se navíc v teple rychle množí) jako do těch v kelímku, kde potřebné množství většinou odebíráme prsty.

Mastnější – hutnější, nejlépe lékařem doporučené – krémy přidáváme v chladnějších dnech na ruce, nohy, okolo úst a do míst, kde se ekzém vrací nejčastěji, většinou jsou to podkolení a loketní jamky, často krk a přilehlé části hrudníku. Emoliencia vytvoří tenkou vrstvu na povrchu pokožky a chytí do pasti vodu pod nimi. Voda se vrací do rohových buněk a zavírá trhliny mezi nimi. Tak se obnoví kožní bariéra a lépe odolá vlivům zevního prostředí. V jarním období je to především pyl stromů a později na jaře pyl trav. Proto ke zhoršení ekzému dochází u dětí s pylovou alergií v jarním období nejčastěji v obličeji, na krku, hrudníku a ve dnech, kdy jsou děti v tričku a šortkách, i na pažích a nožkách. Zarudnutí a svědění se v těchto místech často objevuje již během procházky mezi stromy nebo při pobytu na neposekané zahradě, ale třeba až i druhý den.

„V jarním období je proto třeba především respektovat pokyny alergologa."

Z hlediska základní péče a prevence zhoršení ekzému je třeba v jarním období předcházet hlavně zapocení. Počasí je proměnlivé, ráno chladno a přes den již sluníčko hodně hřeje. 

Tedy základem je vrstevnaté oblečení, kde přímo v kontaktu s kůží musí být jen čistá bavlna, raději ve světlých barvách, a dále vrstvíme a pružně sundáváme oblečení během dne tak, jak se mění teplota okolního prostředí. Znovu připomínám základní celoroční pravidlo: atopická kůže netoleruje přímý kontakt s vlnou, s hrubými a „chlupatými“ materiály.  

oblečení pro miminko

Slunce na jaře je velmi ostré, je třeba zachovat hlavní zásady pobytu venku a ochrany před UV zářením: 

  • Do 1 roku by nemělo být dítě nikdy na přímém slunci. 
  • Omez pobyt všech dětí na slunci mezi 11.–15. hodinou!
  • Nauč větší děti „pravidlo stínu“: Když je tvůj stín kratší než ty, schovej se před sluncem!
  • Klobouček, kšiltovka, lehký oděv jsou pro pobyt venku samozřejmou ochranou před zářením.

Výživa pokožky již během sprchování s Intensive Gel moussantem

Sprchový gel pro každodenní péči při léčbě atopického ekzému. Čistí a zklidňuje.

KOUPIT TEĎ
Atoderm Intensive Gel moussant

Na oděvem nechráněnou kůži je nutné správně používat ochranné „opalovací“ prostředky. Je vhodné použít opalovací krém 20–30 minut před vystavením se slunečním paprskům a následně každé 2–3 hodiny nebo po každém koupání a plavání. Znovu ošetřujeme i po každé zvýšené fyzické aktivitě se zapocením nebo po každém otření kůže ručníkem.

„Pokud namažeme dítě jen ráno, účinnost UV filtrů poklesne na minimum."

Opalovací prostředky kupujeme zásadně v lékárně, nejlépe po poradě s ošetřujícím kožním nebo dětským lékařem nebo lékárníkem. Pro děti do dvou let nakupujeme jen sluneční ochranu s minerálními filtry s vysokou ochranou 50+. 
 

5.0000

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít i tyto články