Svědění pokožky - Pět tipů, jak zabránit škrábání nejen u malého atopika

Ten pocit úporného svědění pokožky zná každý atopik.

Automaticky vyvolává škrábání, které nejenže proti svědění nepomáhá, ale ještě ho zhoršuje. Nemůžete si ale pomoci, i když víte, že se tak dostáváte do bludného kruhu – čím více narušujete pokožku škrábáním, tím více se uvolňují zánětlivé látky, dochází k výraznějšímu podráždění, aktivaci nervových látek a posléze k dalšímu narušení pokožky vyvolávajícímu další svědění. V boji s frustrací spojenou se škrábáním jistě využijete našich 5 tipů, jak omezit škrábání.

Atopický ekzém deti

Tip první – Zchlaďte pokožku

Jako rychlá první pomoc proti úpornému svědění může posloužit zchlazení svědící kůže. Namočte kus látky do studené vody, vyždímejte ji a přiložte ji na svědící kůži. Podobně lze využít i pytlík s ledem nebo mraženou zeleninou.

„Chlad znecitliví nervová zakončení v pokožce a na chvíli vás tak zbaví pocitu svědění."

Klíčové je ale „jen na chvíli“, nejedná se tedy o řešení na delší dobu, ačkoliv trvanlivost chlazení lze lehce prodloužit vytvořením obkladu tak, že na mokrou látku přiložíte ještě suchou vrstvu.

Tip druhý – Ostříhejte si nehty

Sestřižené nehty nikdy nenapáchají takové škody jako nehty dlouhé. Provádějte tedy pravidelnou manikúru, nehty zastřihněte a pilníkem ještě otupte jejich okraje ostré po nůžkách. Proceduru opakujte podle toho, jak rychle vám rostou nehty. Vyplatí se také naučit se „správně“ škrábat, tedy neškrábat kůži směrem k dlani, ale naopak, přináší to srovnatelnou úlevu, ale kůži to tolik nepodráždí. Někdy stačí místo automatického škrábání jen přitlačit nehty do kůže. 

batole

Tip třetí – Navlečte si rukavice

Hlavně v případě malých atopiků se může jednat o jedno z nejefektivnějších řešení nekontrolovatelného nočního škrábání. Lze pořídit rukavice nebo overaly z čisté bavlny, které nedráždí pokožku, dítě se v nich příliš nepotí a de facto mu to znemožní si pokožku rozškrábat.

deti

Pomozte předejít atopii s Atoderm Préventive

První krém, který vyživuje pokožku už od narození. Určené pro kojence a malé děti s predispozicí k atopii.

KOUPIT TEĎ
aa

Tip čtvrtý – Odveďte pozornost

Někdy lze pocity svědění pokožky ošálit tím, že od nich prostě úmyslně odvedete pozornost; pomáhají zejména ruční práce nebo hry, do nichž se lze zcela ponořit. Pokud vás svědí končetina jen na jedné straně těla, můžete se zkusit lehce poškrábat před zrcadlem.

„Škrábáte tak druhou část těla, která vás ve skutečnosti vůbec nesvědí."

Tip pátý – Použijte sprej proti svědění

Projevy atopického ekzému vám pomůže dlouhodobě zvládat důkladná večerní rutina, která spočívá v hydrataci pokožky a nanesení ochranné vrstvy po koupeli či sprše. Někdy ale ani tato prevence nestačí, aby vás neobtěžovalo svědění pokožky.

„Naštěstí existuje SOS sprej proti svědění, který během minuty dokáže pocity svědění utlumit až na dobu 6 hodin."

Jeho výhodou je, že ho jde aplikovat i na obličej a méně přístupná místa těla, protože jeho rozprašovač funguje i dnem vzhůru. Stačí ho nastříkat ze vzdálenosti 20 cm a nechat zaschnout. Nedělá skvrny na oblečení a lze ho používat prakticky neomezeně často. Právě teď – v průběhu letních prázdnin – oceníte i jeho cestovní, zmenšenou verzi.
 
Zdroje:

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/eczema/ss/slideshow-eczema-itch-dont-scratch
https://www.health.com/eczema/itchy-skin-eczema
https://www.bioderma-cz.com/sos-sprej
 

Pročtěte si také

Zásady imunizace proti negativním účinkům stresu

4.0556

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít nejnovější články, rozhovory a odborné rady týkající se atopie

Fandění jako příčina stresu – může vám zhoršit ekzém?

Před 3 měsíci
dítě s přilbou