Citlivá kůže a jak ji zvládat - II. Účinná péče

Citlivá kůže je stav na pomezí mezi zdravotním a kosmetickým problémem, z čehož je zřejmé, že zvládání tohoto problému není jednoduché.

 A to jak pro dotyčného jedince, tak pro lékaře - pokud je o pomoc či radu žádán. Pokud totiž jedinec nemá zjevné projevy či nějakou kožní chorobu, „není vlastně co léčit“.  Takže se postupuje zeširoka, komplexně, analogicky jako u všech chronických kožních chorob, kde je zapotřebí stav zklidnit a stabilizovat. 

Atopický ekzém

Základem je prevence, tedy dle možností se vyhýbat dráždivým vlivům v domácím, pracovním i volnočasovém prostředí, v oblékání, ve stravě a především v hygienické a kosmetické péči o kůži obličeje. 

„Klasické léky vnitřní či zevní na citlivou kůži neexistují, používají se prostředky z kategorie tzv. dermokosmetiky. U citlivé kůže platí, že méně znamená více, ve smyslu různých druhů prostředků."
 

Začněme u čisticích prostředků na obličej – ty by měly být šetrné, bez alkoholu, parfemace; zkrátka nevysušovat a nedráždit. Osvědčují se např. micelární vody. Pokud ale kůže reaguje na denní čistění přesušením, je třeba ho zredukovat na 1-2x týdně; pří zánětu kůže ho přechodně zcela vynechat. 

Zásadní pro stabilizaci kůže jsou vhodné promazávací prostředky, tzv. emoliencia, která plní roli jak preventivní, tak léčebnou. Masťový základ by měl být nedráždivý, s minimem konzervačních látek. Nevhodné jsou opět parfemace a také bylinné přísady pro riziko podráždění a i kontaktní alergie.  Optimální je i přítomnost zklidňující složky (např. mikronizovaný zinek, nikotinamid, tanin, kyselina glycyrhizinová, polidokanol, palmitoyletanolamin, polyfenoly, fytosteroly aj). Tyto prostředky se někdy označují jako „léčebná“ kosmetika. Ani tyto speciální prostředky nelze ale doporučovat paušálně pro každého stejně, je třeba je volit individuálně – na základě znalosti kůže pacienta a na druhé straně znalosti obsažených látek a mechanismů jejich účinku. Pro nutnost individuálního odborného poradenství jsou proto k dostání jen v lékárnách. 

„Otestování snášenlivosti uvažovaného prostředku je žádoucí, u osob s intolerantní pletí pak naprosto nezbytné."

Provádí se tak, že se malé množství krému (vzorku) aplikuje na oblast před ucho, optimálně na noc. Pokud nedojde k zarudnutí, pálení atp., další večer se krém na citlivou pleť aplikuje na celý obličej. Pokud se nadále neobjeví nějaká nežádoucí reakce, zbytek vzorku se ještě po další 2-3 dny dopotřebí – pro případ pozdní reakce. Teprve poté je možno krémna citlivou pleť používat souvisle, a tedy i pořídit. Nikdy netestujeme nic nového na kůži zanícené a také ne více jak jeden nový prostředek, při případné nepříznivé kožní reakci by nešlo odlišit, co ji způsobilo. 

Atoderm Intensive Eye: zklidňuje, obnovuje a odstraňuje make-up

Nový standard 3v1 pro každodenní péči o podrážděná oční víčka.

KOUPIT TEĎ
Nový pohled na podráždění očních víček:  Atoderm Intensive Eye

Pro všechny typy kůže platí, že zimní období je náročnější – působí zde nepříznivé vlivy jako jsou chladnější teploty, vítr, déšť, sníh, ale také přechody ze zimy do tepla, pobyt v přetopených, prostorách se suchým vzduchem atp. Nejvíce namáhány a ohroženy jsou především obličej a ruce, protože jsou to místa nejčastějšího kontaktu kůže se zevními vlivy a v podstatě i místa oděvem nechráněná. Kůže je v zimě sušší, zejména pro nižší vlhkost vzduchu a více vysušujících vlivů než v létě, a tím je také i potenciálně dráždivá. 

zima

V péči o kůži jsou vhodné bariérové masti a krémy, které na kůži vytváří jakýsi ochranný film a jsou do jisté míry schopné v kůži udržovat vodu a dodávat jí potřebné tuky. Pro ekzematicky a osoby s citlivou kůži je jejich složení obvykle doplňováno o protizánětlivou, zklidňující přísadu. Při velkých mrazech se nedoporučuje používat na nekryté partie prostředky s vysokým obsahem vody, protože by při velmi nízkých teplotách mohla obsažená voda krystalizovat, což je pro kůži nepříznivé. Osoby s mastnou kůži či s akné musí v zimě zvolit kompromis, protože dlouhodobé používání mastných prostředků by v obličeji mohlo vést ke vzniku tzv. kosmetické akné nebo stávající akné zhoršovat. 

Optimální je probrat volbu vhodného prostředku se zkušeným dermatologem, který pro konkrétní typ kůže, ošetřované místo a i roční období doporučí vhodný prostředek.

Pročtěte si také

Atopický ekzém a hodnoty protilátek IgE: co byste měli vědět?

4.2727

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít i tyto články