(aktualizované zo dňa 7.12.2018)

Citlivá kůže a jak ji zvládat: Poznejte svůj problém

Citlivá kůže se projevuje dráždivými pocity, jako jsou pnutí, pálení, píchání, štípání, někdy i svědění, a to často bez zjevné příčiny nebo vyrážky.

Nepříjemné pocity a dráždivost citlivé pokožky jsou velmi podobné jako u kůže po popálení, opařeních a podrážděních. Kůže je v tu chvíli přirozeně citlivější, protože má přechodně, do kompletního zahojení, narušenou bariérovou funkci.

pokožka

Citlivou kůži může mít jedinec typově (konstitučně) nebo dědičně (geneticky), často to bývá u kůže, která je jemná, světlá a suchá

Statistiky uvádějí, že s citlivou kůží má v Evropě problémy téměř 40 % obyvatelstva, častěji ženy než muži. Příčiny se všeobecně shrnují do tří bodů - odchylka v oblasti kožní bariéry, kožního nervového systému a imunitního systému.

„Svůj podíl na citlivosti kůže mají i hormonální a psychické vlivy, životní styl a životní prostředí."

Citlivá kůže není choroba

Citlivá kůže je určitý sklon, pohotovost k citlivosti. Zvýšená citlivost se může objevovat u normální kůže, ale i u kůže s narušenou kožní bariérou. Zvýšenou citlivost najdeme i u některých zánětlivých kožních nemocí (například atopický ekzém, seboroická dermatitida, růžovka, lupénka). Kromě obličeje jsou dalšími častými místy citlivé kůže i pokožka hlavy, ruce i pokožka na genitáliích.

citliva pokozka

Kromě pojmu „citlivá“ se můžeme setkat, hlavně v článcích zaměřených na zdraví a kosmetiku, s výrazy, jako jsou reaktivní a intolerantní kůže. Citlivá, reaktivní a intolerantní kůže mají hodně společného. Často se překrývají a opatření užívaná v praxi jsou u nich jen minimálně rozdílná. Těžkosti a projevy se ale v jejich případě v podstatě stupňují:

1. Citlivá (senzitivní) kůže je všeobecný termín označující kůži, která reaguje na běžné podněty mnohem intenzivněji než zdravá kůže. Člověk pociťuje nepříjemné pocity jako štípání nebo pálení v situacích, kdy u zdravé kůže nenastávají nebo nastávají jen v malé míře. Příkladem jsou kontakt s vodou, teplo nebo chlad, vítr, sluneční záření, tření, pocení a podobně. 

2. Reaktivní kůže je v podstatě citlivá kůže, která reaguje podrážděním na vlivy, které by k němu vůbec neměly vést. Dochází tu nejen ke vzniku nepříjemných pocitů, ale i k viditelnému zánětu. Reaktivní kůže je dráždivá.

3. Intolerantní kůže se chová jako citlivá, reaktivní kůže, ale k tomu ještě nesnáší běžné vnější hygienické a kosmetické prostředky a často i vnější léky. 

24h hydratace s Atoderm sprchovým olejem

Okamžitý komfort po osprchování a celodenní hydratace. Pro velmi suchou a podrážděnou citlivou pokožku se sklonem k atopii.

KOUPIT TEĎ
Atoderm sprchový olej

kozmetika

Víc než jen citlivost

Pro úplnost zmiňme ještě dva další pojmy související s citlivou kůží. Jedná se ale už o nemoci, jejich vyšetření a léčba je tedy v kompetenci dermatologa: 

1. Kontaktní alergický ekzém vzniká na podkladě kožní hypersenzitivity. Tato kůže bývá také citlivá, ale hlavní příčinou těžkostí a zánětu je její přecitlivělost, tedy kontaktní alergická reakce na látku, na kterou normálně žádná reakce nevznikne. Tuto reakci budou mít jen ti, kteří se na danou látku opakovaným kontaktem s kůží stali přecitlivělými. Mezi časté kontaktní alergeny patří například nikl v bižuterii, konzervační přísady v kosmetice atd. 

Hypersenzitivní reakce se na kůži projevuje jinak než výše uvedené stavy, a to především výrazným svěděním. Kromě zarudnutí se projevují i pupínky a otok. Reakce pokračují a stupňují se několik dní po působení kontaktního alergenu a šíří se i mimo místa kontaktu s kůží. 

„Pro potvrzení nebo vyloučení kontaktní alergie dermatologové dělají speciální kožní náplasťové testy (epikutánní testy), kde se testují standardní a případně i speciální sady konkrétních alergenů."

2. Kontaktní iritační dermatitida vzniká na podkladě dráždivého účinku fyzikálních, chemických nebo biologických vlivů. Tuto reakci bude mít každý (i bez citlivé kůže), a to v závislosti na charakteru dané látky, její koncentraci, síle nebo době působení.

Projevuje se ve vzestupné intenzitě od zarudnutí přes puchýře a v nejtěžších případech až po nekrózu (odumření tkáně). Poslední zmiňovaný stav nastává při závažných úrazech (elektrický proud, popáleniny, omrzliny, poleptání kyselinou či louhy, kontakt s toxickými rostlinami a živočichy…). Pocitově jde o pálení, štípání, bolest a podobně. Kožní reakce je ostře ohraničená na místě kontaktu s iritační látkou, v dalších dnech se nestupňuje, naopak časem slábne a nikam se nešíří.

Pročtěte si také

Citlivá kůže a jak ji zvládat - II. Účinná péče

3.2381

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít i tyto články