MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Citlivá kůže a jak ji zvládat - I. Vysvětlení pojmů

Citlivá kůže není nemoc, ale určitý sklon, pohotovost k citlivosti kůže.

Projevuje se dráždivými pocity jako je pnutí, pálení, píchání, štípání, někdy i svědění, a to často bez zjevné příčiny nebo vyrážky.

Pocity i dráždivost jsou obdobné jako u kůže po popálení, opaření aj. poraněních, kdy je kůže přirozeně citlivější, protože má přechodně, do doby kompletního zhojení, porušenou bariérovou funkci. Senzitivní kůži může mít jedinec typově (konstitučně) či dědičně (geneticky), často to bývá u kůže jemné, světlé, suché.

„Svůj podíl na citlivosti kůže mají i vlivy hormonální, psychické, životní styl, životní prostředí."

Zvýšená citlivost se může objevovat jak u normální kůže, tak u kůže s porušenou kožní bariérou a u některých zánětlivých kožních chorob (např. atopický ekzém, seboroická dermatitida, růžovka, lupénka). Kromě obličeje jsou dalším častými místy citlivé kůže i kštice, ruce a genitál.  
Statistiky uvádějí, že s citlivou kůži má v Evropě problémy téměř 40% obyvatelstva, častěji ženy než muži. Příčiny citlivé kůže se obecně shrnuji do tří bodů - odchylky v oblasti kožní bariéry, kožního nervového a imunitního systému.

Kromě pojmu senzitivní se můžeme, zejména v článcích zaměřených na zdraví a kosmetiku, setkat s výrazy jako jsou reaktivní nebo intolerantní kůže. Senzitivní, reaktivní a intolerantní kůže mají mnoho společného, často se překrývají a, pragmaticky řečeno, jsou mezi nimi stran opatření pro praxi jen mírné rozdíly. Potíže a projevy se u nich v podstatě stupňují:

1. Senzitivní kůže je obecný termín a označuje kůži, která reaguje na běžné podněty daleko intenzivněji než kůže zdravá. Tedy člověk pociťuje výše uvedené nepříjemné pocity v situacích, kdy u zdravé kůže nenastávají anebo jen v malé míře.  Např. kontakt s vodou, horko či chlad, vítr, sluneční záření, tření, pocení atp.

2. Reaktivní kůže je v podstatě kůže citlivá, která reaguje podrážděním na vlivy, které by k němu vůbec vést neměly. Dochází zde nejen ke vzniku nepříjemných pocitů, ale i k viditelnému zánětu. Reaktivní kůže je vlastně kůže dráždivá, odborně iritabilní (iritabilita= dráždivost). 

3. Intolerantní kůže se chová jako citlivá, reaktivní kůže, ale k tomu ještě nesnáší běžné hygienické a kosmetické zevní prostředky a často i zevní léky (nesnášenlivost = intolerance).

Pro úplnost se zmíníme o dvou dalších pojmech souvisejících s citlivou kůží. Ty však již představuji nemoci a jejich vyšetřování a léčba jsou v kompetenci dermatologie:

1. Kontaktně alergický ekzém – vzniká na podkladě kožní hypersenzitivity. Tato kůže bývá též citlivá, ale hlavní příčinou potíží a zánětu je přecitlivělost, tedy kontaktní alergická reakce na látku, na kterou normálně žádná reakce nevznikne. Tuto reakci budou mít pouze ti, kteří se na danou látku opakovaným kontaktem s kůží stali přecitlivělými. Mezi časté kontaktní alergeny patří např. nikl v bižuterii, konzervační přísady v kosmetice atp. Hypersenzitivní reakce se na kůži projevuje zcela odlišně než výše uvedené stavy, a to především výrazným svěděním. Kromě zarudnutí se objevují i pupínky, puchýřky až otok. Reakce pokračuje a stupňuje se ještě několik dnů po působení kontaktního alergenu a šíří se i mimo místo původního kontaktu s kůží.

„Pro potvrzení nebo vyloučení kontaktní alergie dermatologové provádějí speciální kožní náplasťové testy (epikutánní testy), kde se testují standardní a případně i speciální sady kontaktních alergenů."

2. Kontaktně iritační dermatitida - vzniká na podkladě dráždivého účinku fyzikálních, chemických či biologických vlivů. Tuto reakci bude mít každý (i bez citlivé kůže), a to v závislosti na charakteru dané látky, její koncentraci, síle či době působení. Projevuje se ve vzestupné intenzitě od zarudnutí přes puchýře a v nejtěžších případech až po nekrózu (odumření tkáně), což nastává při závažných úrazech (elektrický proud, popáleniny, omrzliny, poleptání kyselinami či louhy, kontaktu s toxickými rostlinami či živočichy atp.). Pocitově se jedná o pálení, štípání, bolest atp. Kožní reakce je ostře ohraničená na místo kontaktu s iritační látkou, v dalších dnech se nestupňuje, naopak s časem slábne a nikam se dále nešíří.
 

Líbil se vám tento článek? Ohodnoťte ho.

Stačí jeden klik na hvězdičku.

Nezaujal

Je skvělý!

Děkujeme za Váš hlas

Podělte se o tento článek s přáteli.

Budete vědět jako první

Neustále přidáváme příběhy, rozhovory a odborné rady, které vám mohou být v řešení atopického ekzému velmi nápomocné. Pokud nám necháte e-mail, budeme vás informovat jako první.