Atopický ekzém: Jak pečovat o nohy a ruce?

Atopický ekzém dlouhodobě snižuje kvalitu života lidí, kteří jsou jím zasaženi.

Kůže při něm vyžaduje důkladnou péči. Přestože se může objevit kdekoliv na těle, mezi nejčastější místa výsevu, zejména u dětí, patří ruce a ohbí loktů a kolen. Jak se o tyto partie správně starat?

Atopický ekzém ochrana

Zánět spouští chlad i kosmetika

Předpokladem pro vznik atopického ekzému je porušená kožní bariéra, přes niž uniká ven voda, což vede k vysoušení kůže. Směrem dovnitř naopak pronikají alergeny z okolí, které slouží jako spouštěči zánětlivého procesu. Jednat se může o látky z vnějšího i z vnitřního prostředí, které u zdravého člověka nezpůsobují žádné problémy, u atopika ale mohou vyvolat nepřiměřenou alergickou reakci a posléze i zánět.

„Mezi nejčastější spouštěče patří například některé potraviny, roztoči, domácí prach, trávy a pyly, srst zvířat, zima, kosmetika, voda, infekce, hormony nebo stres."

Výskyt je různý 

Atopický ekzém se typicky projevuje svěděním, suchostí kůže a tvorbou zánětlivých ložisek. Ta bývají zarudlá a mohou se olupovat či mokvat. Pokud se ekzém objevuje na rukou, může být i na relativně malé ploše kůže. Vzhledem k lokalizaci postižení bývá ale i to významným omezením v běžném životě. Ložiska na rukou se projevují začervenáním, svěděním, bolestí, suchostí, puchýři a prasklinkami v kůži. U dětí bývají ekzémem nejčastěji postiženy záhyby končetin, kotníky a zápěstí. U dospělých se pak více vyskytuje na namáhané kůži rukou. I na tomto místě se mohou vyskytovat drobné formy ekzému, u nichž je zánět ohraničen například pouze na rozpraskané konce prstů. 

„Atopický ekzém na nohou se nejčastěji vyskytuje na prstech, patách a po stranách nohou."

Okamžitá úleva od svrbění s Atoderm SOS Sprejem

Zklidní pokožku do 60 vteřin a působí až 6 hodin. Pro časté a akutní svrbění.

KOUPIT TEĎ
aa

Jak se starat o ruce a nohy

V péči o kůži atopika je důležitá spolupráce s odborníky a dodržování základních pravidel:

  • Omezte škrabání na minimum. Škrabání dále poškozuje kůži a vede ke snazšímu uchycení infekce. Můžete si pomoci i tím, že nehty ostříháte nakrátko, zakryjete ekzém obvazem nebo obléknete rukavice. V případě úporného škrábání se vyplatí investovat do spreje proti svědění; působí okamžitě a vydrží dlouho.
  • Rozpoznejte své alergeny. Když zjistíte, co u vás spouští zánět, můžete se podráždění snáze vyhnout. Zkuste například změnit kosmetiku, prací prostředek, šperky anebo vyřadit z jídelníčku dráždivou potravinu.
  • Vyměňte běžné mýdlo na mytí rukou. Pokud trpíte ekzémem na dlaních, jistě jste si všimli, že situaci ještě zhoršuje pravidelné mytí rukou mýdlem. Běžné mýdlo není pro atopiky vhodné, svým zásaditým složením dráždí a vysušuje pokožku; zakupte tedy speciální hypoalergenní tekutý či tuhý přípravek na mytí rukou. V případě prasklin omezte namáčení rukou na minimum.

Atopický ekzém

  • Vyzkoušejte koupele rukou a nohou. Každodenní koupele mohou pomoci proti svědění a zánětu. Je však důležité, jakým způsobem se provádějí. Koupel by neměla trvat déle než 15 minut. Používejte vlažnou vodu a speciální koupel na atopický ekzém. Ihned po koupeli pokožku jemně osušte a naneste zvlhčující prostředek. Vyhněte se příliš teplé vodě, která kůži hodně vysušuje.
  • Dejte pozor na pot. Ekzém může zhoršovat také pot. Na místech, kde to je možné, choďte raději bez bot nebo v maximálně prodyšné obuvi. Nohy tak budou moci lépe dýchat. Noste ponožky ze 100% bavlny a pravidelně střídejte boty.
  • Chraňte se před chladem. V zimních měsících nezapomínejte na rukavice, protože chlad může projevy atopického ekzému na rukou zhoršovat. Ruce pravidelně promazávejte ochranným krémem proti chladu, přes noc si vždy udělejte zábal – po koupeli ruce natřete hydratačním a ochranným krémem a vložte je do bavlněných rukavic. 

 

Zdroje:
https://www.pravdyoatopii.cz/
https://atopicdermatitis.net/affected-areas/
https://www.foot-pain-explored.com/foot-eczema.html

Pročtěte si také

Souvislost mezi atopickým ekzémem a alergií? Vše je trochu jinak

4.6471

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít nejnovější články, rozhovory a odborné rady týkající se atopie