Dědičné geny versus věda

Dědičnost je bezesporu to, co nás spojuje s rodiči a díky čemu přebíráme jejich vzhledové nebo povahové rysy.

Současná věda prozkoumala geny do takového detailu, že dokážeme přesně určit, jaké vlastnosti má dítě po matce a které po otci. Respektive co si může odnést dokonce od obou rodičů.

dědičné gény

Vždyť sotva jsme se narodili, už se v nejbližší rodině řešilo, po kom jsme a komu se podobáme. Ovšem když potomek zlobí, to si náhle ani jeden z rodičů nechce přiznat zásluhy :)

„Naši povahu, vzhled a chování ovlivňují stovky genů, které mohou, ale také nemusí hrát v náš prospěch."

Nejčastěji se při v souvislosti s dědičností skloňují barva očí, rysy tváře, krevní skupina či inteligence. Občas ale můžeme zdědit i jiné, velmi zajímavé vlastnosti.

Smysl pro humor
Také gen 5-HTTLPR byl pro vědce velkou záhadou, dokud nepřišli na to, že souvisí s dobrou náladou. Zjistili, že pokud má gen krátkou alelu, daný jedinec je mnohem pozitivnější a směje se raději a častěji, než ten, kdo gen sice rovněž má, ale s alelou dlouhou.

Extrovertnost

Máte komunikaci v malíčku? Rádi se projevujete a chcete být středem pozornosti? Vděčíte za to genům WSCD2 či PCDH15. Pokud je měli vaši rodiče, mohli jste je podědit i vy, a díky tomu jste tak společenský tvor..
 
Zuby

Mužské geny jsou v tomto případě o něco silnější než ženské. Je proto velmi pravděpodobné, že dítě bude mít zuby po svém otci. Jestliže máš váš partner skvělý chrup, je to dobrá zpráva. A pokud nemá, bude rozhodně lepší, když s důkladným čištění zoubků vašeho dítěte začnete už odmalička :)
 
Atopický ekzém

Zatím jsme se dotkli povětšinou spíše pozitivních zajímavostí, ale zdědit po rodičích můžeme i zdravotní potíže, které nás budou provázet po celý život. Atopický ekzém či nadměrně suchá pokožka, to je silně dědičně podmíněná nemoc, kterou člověk může získat od obou rodičů.

„Pokud je jeden z rodičů atopik, pak pravděpodobnost, že atopikem bude i jeho potomek, se pohybuje na úrovni 50-60 %. Pokud jsou atopici oba rodiče, riziko atopie u dítěte stoupá až na 80 %."


 
Dnes se s atopickým ekzémem dokážeme vypořádat daleko lépe než v minulosti. Věda nám pomáhá bojovat i proti genetickým dispozicím, a tak produkty řady Atoderm od Biodermy dokáží mnohem snáze potlačit nepříjemné příznaky svědění a přinést úlevu v krizových obdobích.
 
Na závěr bychom rádi upozornili ještě na jeden gen, který byste ale naopak určitě chtěli i vy. Říká vám něco jméno Margaret Thatcherová? Tato dáma známá jako “Železná lady” spala jen 4 hodiny denně, ale navzdory tomu byla vždy plná energie a dožila se úctyhodných 87 let. Za svoji neutuchající energii vděčila genu p.Tyr362His.
 
Zdroje:
https://psych.interez.sk/zavisia-od-nasej-dna-prekvapi-vas-ze-tychto-8-vlastnosti-dedime-po-svojich-rodicoch/

https://www.slovenskemamicky.sk/mamicky-pozor-tychto-5-veci-dieta-dedi-vyhradne-po-otcovi-aky-je-otecko-vasho-babatka/
 

3.8000

Líbil se vám tento článek? Ohodnoťte ho.

Stačí jeden klik na hvězdičku.

Nezaujal

Je skvělý!

Děkujeme za Váš hlas

Podělte se o tento článek s přáteli.

Budete vědět jako první

Neustále přidáváme příběhy, rozhovory a odborné rady, které vám mohou být v řešení atopického ekzému velmi nápomocné. Pokud nám necháte e-mail, budeme vás informovat jako první.