Zmírnit projevy atopického ekzému může detoxikace organismu

Očista organismu neboli detoxikace spočívá v poměrně razantní změně v přístupu ke stravování.

atopicky ekzem detox

Metod, jak tělo zbavit škodlivých látek, je mnoho. Rozhodně však nejsou vhodné pro každého. Atopický ekzém je zánět kůže provázený nepříjemným svěděním. Trpí jím přibližně 20 % lidí, převážně dětí. Vzhledem k výraznému nárůstu počtu atopiků nelze usuzovat jen na příčinu genetickou. Negativní vliv zde mají i toxiny, které se v organismu hromadí a spouštějí patologické procesy. Toto tvrzení by podporovala skutečnost, že nejvíce nemocných se vyskytuje v průmyslově vyspělých zemích, kde je podíl toxické zátěže značný. Nejvíce na lidské tělo útočí toxiny:

  • ze životního prostředí – tedy těžké kovy a jejich sloučeniny, chemikálie, mikroby a jejich toxiny, potravinářská a průmyslová chemie nebo různé léky a drogy,
  • způsobující porušení kůže – sem patří chemické látky obsažené v kosmetice, v textiliích a špercích, toxiny přijímané potravou a vzduchem nebo bakterie a plísně.

Detoxikace organismu

Detoxikací se rozumí odstranění škodlivých látek z těla, konkrétně z jater, ledvin a střev, tedy orgánů, které detoxikaci běžně provádějí.

„Lidské tělo se nebezpečných látek zbavuje průběžně samo, ale nedokáže vyloučit zcela všechny."

Látky se pak v organismu hromadí a mohou zhoršovat různá onemocnění. Detoxikací lze zmírnit projevy alergií a ekzémů. Nejde sice o primární léčbu těchto onemocnění, nicméně jejím dodržováním se dají projevy onemocnění zlepšit. Pročištění organismu navíc pozitivně ovlivňuje i psychiku, snižuje pocity únavy a zlepšuje kvalitu pleti. Aby byl účinek dlouhodobý, je vhodné upravit stravovací návyky a dopřát tělu dostatek pohybu. Dále se doporučuje po detoxikaci zařadit do stravy probiotika, která pomohou nastolit rovnováhu střevní flóry.

 

Atopický ekzém

Vybírejte opatrně 

Návodů, jak detoxikovat tělo, je nespočet. Někdo provádí očistu každé jaro, jiný několik dnů až týdnů v kuse a dalším se osvědčilo odlehčit tělu pravidelně každý měsíc.

„Většina způsobů detoxikace využívá běžně dostupné potraviny."

  • Konzumace zásadotvorné stravy. Tato metoda vychází z poznatku, že je lidské tělo překyselené a my ho chceme dostat do mírně zásaditého stavu. Tohoto stavu docílíme dostatečným přísunem tekutin (čisté vody, bylinných, bílých a zelených čajů). Doporučuje se konzumace ovocných a zeleninových šťáv a ovoce i zeleniny nejlépe v syrové podobě. Vhodné jsou také houby, semena, ořechy, jáhly, pohanka a brambory. Detoxikační účinek mají i mořské a sladkovodní řasy (chlorella) či zelený ječmen. Nevhodnými potravinami jsou naopak káva, alkohol, pečivo, mléko, sůl, cukr, maso a uzeniny.
  • Pití ovocné nebo zeleninové šťávy. Tento způsob detoxu je přísnější než předešlá metoda. Konzumuje se totiž pouze ovoce a zelenina v podobě čerstvé šťávy. Délka kúry je individuální, buď několikadenní, nebo týdenní. Při volbě tohoto způsobu je ale třeba nezapomínat na pestrost stravy, co se týče výživové skladby.
  • Absolutní půst. Jde o spornou metodu spočívající pouze v pití čisté vody. Důležité je uvědomit si, že tento styl detoxikace organismu není pro každého. Půst by neměli podstupovat děti a lidé pravidelně užívající léky a vždy by se měl zařazovat jen na omezenou dobu, jinak by mohl být pro organismus naopak škodlivý.

 

Atopický ekzém

Od detoxikace nelze očekávat zázraky. Projevy atopie ale může zmírnit. Nehodí se však pro lidi, kteří mají nějaká přidružená onemocnění. Pokud chcete některou z metod detoxikace podstoupit, vždy se poraďte se se svým ošetřujícím lékařem.

3.2917

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít i tyto články