Jak dokáže podzimní počasí pomoci atopikům?

První polovina září patří již tradičně turistice. Přečtěte si, jak mohou tyto podzimní aktivity pomoci s léčbou atopického ekzému.

Na podzim už nehrozí bouřky z tepla a buď stabilně svítí slunce, nebo vytrvale prší. Prudké výkyvy nehrozí i proto, že vzduch je v tomto období o něco sušší. Namísto mlhy proto můžete očekávat krásné vyhlídky na pestrobarevnou scenérii. Že je to skvělé období pro turistiku, už jsme si řekli. Nyní si pojďme povědět, proč je turistika výborná pro naše zdraví.

atopicky ekzem turistika

Turistika je v první řadě sportovní aktivita přístupná jak laikům, tak i profesionálním nadšencům. Vše závisí na tom, jakou máte kondici, zkušenosti a jak náročnou trať si na výlet vyberete.

„Lékaři se shodují v tom, že lepší je začít zlehka než přecenit své schopnosti a způsobit si zdravotní potíže či úraz."

Chůze podporuje svalstvo nohou a zároveň se zpevňují i kolena a kotníky. Při pohybu po nerovném terénu se zapojují i břišní či zádové svaly. Je však třeba říci, že nohy jsou při turistice asi nejzranitelnější částí těla, a proto je volba správné a odolné obuvi klíčová.

Atopický ekzém šport

Další pozitivní zprávou je, že turistika podporuje spalování tuků. Neočekávejte však, že po jedné procházce se budou dít zázraky. Celkové množství kalorií, které na cestě vydáte, bude samozřejmě záviset na délce a náročnosti túry. V průměru však můžeme říci, že za hodinu spálíte přibližně 400–500 kcal.

Atopický ekzém príroda

A teď se konečně dostáváme k tomu, jak může podzimní turistika pomoci s léčbou atopického ekzému. Jednou z jejích přidaných hodnot je odbourávání stresu. Mnoho lidí se z túr vrací s lepší náladou a „vyčištěnou hlavou“.

„Turistika – podobně jako i ostatní vrcholové aktivity – omezuje stres, neboť redukuje vyplavování stresových hormonů."

Období podzimu se spojuje také s ústupem pylové sezóny, což je dobrá zpráva pro mnohé alergiky a navíc ještě  impuls vydat se konečně do přírody. Zároveň je to období vhodné na budování imunity. Výlety a dlouhé procházky v přírodě pomáhají potlačovat zejména indoor kulturu, která má na svědomí stále více civilizačních chorob.

Atopická dermatitída

Pročtěte si také

Atopická dermatitida - co byste o ní měli vědět

Pokud si plánujete udělat výlet, zvažte náročnost túry podle svého zdravotního stavu, zkušeností a věku a určitě si přečtěte i pár tipů, které se vám mohou při turistice hodit.

1. Obujte si kvalitní a nepromokavou obuv. Ideálně pokud je o půl čísla větší, než je vaše obvyklá míra.

2. Pokud nechcete, aby byla vaše pokožka drážděna nadměrným pocením, noste volnější a vzdušné oblečení. Nejvhodnější je oblečení označené jako Dermapop, Transtex, Climatex a podobně, kde je vnitřní vrstva z polypropylenu a vnější z bavlny. Vyhněte se čistě syntetickým tkáním, které se lepí na pokožku.

3. Berte si spíše více lehčích vrstev oděvů (jako cibule) než jedno teplé a tlusté oblečení.

4. Další důležitá věc pro pokožku: Pokud svítí slunce a je teplo, nezapomeňte si sluneční brýle, pokrývku hlavy a krém na opalování, chránící proti ultrafialovému záření. A myslete také na ochranu rtů.

„Vyvarujte se přílišnému pocení nejen kvůli pokožce, ale také proto, že tím nadměrně zatěžujete své srdce."

5. Nadměrné pocení má za následek i vznik puchýřů a plísní. Proto si po túře umyjte chodidla a zejména prostory mezi prsty.

6. A nakonec je dobré zkontrolovat ráno před túrou předpověď počasí, ta bývá v podzimních měsících spolehlivá.

Nechte tedy starosti doma a pojďte si vyvětrat hlavu. Někdy i prodloužený víkend v horách vás může nabít pozitivní energií víc, než byste očekávali. I proto se tisíce lidí do přírody neustále vrací nejen na podzim, ale během celého roku.

3.4800

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít nejnovější články, rozhovory a odborné rady týkající se atopie

Fandění jako příčina stresu – může vám zhoršit ekzém?

Před 3 měsíci
dítě s přilbou