Prim. MUDr. Štěpánka Čapková

Jak si vybrat a jak používat opalovací krémy u dětí s atopickým ekzémem

Pokud nemá dítě s atopickým ekzémem v jeho ložiskách infekci, působí opatrné slunění během pobytu u vody a v přírodě většinou blahodárně.

Musíme si však být vědomi všech výše uvedených nebezpečí, zvláště při pobytu u moře a na horách.

opalovaci krem pre deti s atopickym ekzemem

Ani kojence s atopickým ekzémem přímému slunci nevystavujeme. Zvýšená opatrnost je třeba i v polostínu a jistotou je lehký oděv z tenké bavlny, který zároveň zabrání dítěti ve škrábání volné kůže a tím zhoršení ekzému. Volnou nechráněnou kůži kojence i v polostínu ošetřujeme minerálním opalovacím krémem. U batolat expozici slunci začínáme postupně několika minutami a opatrně dávku zvyšujeme do maximální dávky 1 hodina. Dítě se při opalování nesmí zapotit. Proto je vhodné, pokud s dítětem nepobýváme u čisté řeky, jezera nebo u moře, instalovat na zahradě bazének, vaničku nebo stříkací hadici se studenou vodou, kde se dítě může podle potřeby ochlazovat.

„I když je krátký opakovaný pobyt na slunci pro některé děti s atopickým ekzémem určitý způsob léčby jejich onemocnění, musíme kůži, která není pokrytá oděvem, chránit."

Opakovaným nanášením ochranných přípravků – opalovacím krémem.Jsou to látky, které ochraňují struktury a funkce lidské kůže před poškozením UV zářením. Hlavní součástí opalovacího krému je ochranný filtr. Je to látka, která musí absorbovat, odrážet nebo rozptylovat UV záření. O výběru vhodného sunscreenu je vhodné poradit se s dětským nebo kožním lékařem, který má dítě v péči. Obecně lze doporučit nákup těchto prostředků v lékárně, kde je značný výběr vhodných produktů. V současné době jsou v lékárnách dostupné opalovací krémy, na kterých je již vyznačeno, že jsou vhodné pro citlivou, dětskou a atopickou pokožku.  Pro starší kojence a batolata je vhodné používat sunscreeny s čistými fyzikálními (minerálními) clonami, které neobsahují chemické filtry. O něco hůře se roztírají a na pokožce je po aplikaci vidět jemný bílý film, tvořený mikronizovanými anorganickými prášky, ale jsou dobře tolerované citlivou atopickou pokožkou, i když v prvých dnech používání mohou kůži mírně vysušovat.

Pro větší děti je pestrý výběr chemických opalovacích krémů s kvalitními filtry. Vždy kupujeme jen ty výrobky, které jsou pro děti určené. Ekzematická kůže lépe snáší formu mléka, spreje nebo lehkých krémů než olejů a příliš mastných krémů. Vhodné jsou i nové aplikační formy, např. opalovací mlha a opalovací pěna pro děti. Všechny moderní opalovací prostředky již obsahují filtry proti UV-B i proti UV-A části ultrafialového záření.

„Výše ochranného faktoru (SPF) proti UV-B je vyznačena číslem. Pro citlivou dětskou pokožku je vhodné kupovat opalovací krémy SPF 50+."

Po zakoupení sunscreenu vyzkoušíme jeho toleranci u dítěte s ekzémem nejprve 3 dny na malém kousku kůže bez slunění. Pokud se neobjeví zarudnutí, pupínky a svědění v místě testu, je možné celotělové ošetření. Po pobytu na slunci se u dětí s ekzémem často objevují na zádech, bříšku a na hrudníku hustě vyseté droboučké pupínky (způsobené teplem a zapocením), které rodiče často zaměňují za alergickou reakci na opalovací prostředek. Proto je vhodný nejprve „test snášenlivosti“ na malé ploše ve dnech, kdy dítě není vystaveno slunci. Jinak rodiče často vyřadí z používání nákladný a kvalitní „opalovací“ prostředek.

Opalovací prostředky nanášíme na kůži nejméně půl hodiny před pobytem na slunci, nejlépe ještě v klidu doma, než vyjdeme s dítětem ven. Za tuto dobu sluneční clony dokonale přilnou k pokožce a nastoupí voděvzdornost přípravku a nehrozí ani „vypocení opalovacího krému“. Doporučuje se opakovat ošetření sunscreenem každé 2 – 3 hodiny, protože jeho množství v kůži postupně ubývá. Úbytek opalovacího krému je způsoben především dlouhým pobytem ve vodě, otíráním ručníkem, oděrem pískem a setřením oděvem. Dětem s atopickým ekzémem obecně nedoporučujeme plavání a hry v chlorovaných bazénech, protože chlór citlivou atopickou pokožku dráždí.

„Zvláště nevhodné je ošetřovat kůži chemickými opalovacími krémy, slunit se a koupat se v silně chlorované vodě společných bazénů; tato kombinace může být pro kůži nebezpečný mix a může ještě více podráždit."

Rodiče se často dotazují, jak kombinovat emolienční prostředky, které dítě používá jako základní léčbu, s použitím sunscrenů. Vyzkoušený model je tento: ráno, ihned jak dítě vstane, ošetřit obličej, končetiny a celé tělo promazávacím krémem, který dítě pravidelně používá a dobře ho toleruje. Ponechat nejméně 15 minut na vstřebání emolienčního prostředku a teprve následně ošetřit opalovacím krémem. Přes den používat a doplňovat jen sunscreen. Jakmile dítě večer přijde domů z pláže, procházky nebo z hřiště, důkladně osprchovat celé tělo, použít mycí prostředek pro ekzém zakoupený v lékárně (nejlépe některý ze sprchových olejů pro atopiky) a ihned po sprše (je třeba stihnout to do 3 minut – tak se vlhkost dobře „uzamkne“ v kůži) důkladně promazat znovu celé tělo a končetiny vyzkoušeným zvláčňujícím emolienčním krémem. Pokud je pokožka viditelně velmi suchá, opakujeme celotělové promazání (již bez sprchy) ještě těsně než uložíme dítě ke spánku.

4.5000

Byl pro vás tento článek užitečný?

messages.vote_head2

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Podělte se o tento článek s přáteli.

Nenechte si ujít nejnovější články, rozhovory a odborné rady týkající se atopie

Neustále přidáváme příběhy, rozhovory a odborné rady, které vám mohou být v řešení atopického ekzému velmi nápomocné. Pokud nám necháte e-mail, budeme vás informovat jako první.