Sledujte svůj stín a používejte opalovací krémy

Musíme se naučit chovat na slunci podle ročního období, denní doby, typu pleti a místa kde pobýváme.

Každý dermatolog vám však dnes již řekne, že něco jako „zdravé a bezpečné opalování“ neexistuje. Oprávněná obava ze vzniku kožních nádorů v souvislosti s nepřiměřeným sluněním radikálně změnila i pohled na používání „opalovacích krémů“ s filtry – tzv. sunscreenů, které chrání kůži před poškozením UV paprsky.

„Děti je nutné chránit před UV zářením ještě mnohem pečlivěji než dospělé. Rohová vrstva pokožky je u kojenců a batolat příliš tenká a kožní ochranné barvivo melanin se teprve začíná tvořit, proto v tomto období nefunguje žádný přirozený obranný mechanismus proti UV záření."

Malé děti jsou stále fyzicky aktivní, hodně se proto potí a ochranné prostředky s UV filtry se snadno z kůže „vymývají“. Při hře na písku  - „oděrem“ nebo opakovaným pobytem ve vodě se též ztrácí značná část opalovacího krému pro děti. Proto volíme pro děti vždy prostředky s vysokou ochranou před UV zářením a takové, které jsou odolné vůči vodě, potu a oděru pískem. Kojence do jednoho roku zásadně přímému slunci nevystavujeme. Je třeba zvýšené opatrnosti i v polostínu. U batolat se řídíme zásadou: čím mladší dítě, tím kratší pobyt na přímém slunci. Slunění povolujeme maximálně l hodinu, jen zdravému dítěti a to jen při pohybu, procházce a hrách. Kůži na slunce zvykáme pozvolna. Nikdy malému dítěti nedovolujeme ležet nebo spát na přímém slunci.

ekzem slnko

Nezbytná je pokrývka hlavy, nejlépe s velkým kšiltem k zastínění obličeje a očí. Rodiče a vychovatelé by při pobytu s dětmi na slunci neměli zapomínat na pravidelný přísun tekutin. Aktivity na slunci nesmí spadat do poledních hodin, kdy je maximum slunečního svitu.

„Od 11 do 14 hodin se má dítě pohybovat jen ve stínu. V tuto dobu je vhodný i lehký vzdušný oděv z přírodních materiálů."

Při hře dětí je třeba pamatovat na zesilující moment odraženého a rozptýleného slunečního světla od písku, sněhu, betonu a vodních ploch. Je nutno pamatovat i na to, že mraky, slunečník, sklo v okně a vodní hladina (do hloubky půl metru) před dopadem slunečních paprsků zcela neochrání.

„S nadmořskou výškou intenzita slunečního záření značně stoupá."

Každá maminka by měla znát typ kůže svého dítěte. Snědé, dobře pigmentované dítě s tmavými vlásky bude schopné tolerovat několikanásobně vyšší dávku slunečního záření než světlovlasé pihovaté dítě se světle růžovou pletí. Zvláště pečlivě před sluncem chráníme ty děti, které mají větší množství hnědých mateřských znamének (pigmentových névů).

Výživa pokožky již během sprchování s Intensive Gel moussantem

Sprchový gel pro každodenní péči při léčbě atopického ekzému. Čistí a zklidňuje.

KOUPIT TEĎ
aa

Správný přístup dítěte k pobytu na slunci je třeba získat v rodině. Rodiče musí především sloužit jako příklad: neležet na slunci, neopalovat se v poledních hodinách a pravidelně používat opalovací krém pro děti.

dennej režim

Již předškolní děti lze naučit jednoduché pravidlo:  Pobyt venku je vhodný jen tehdy, když je stín delší než dítě. Nebo často říkáme dětem: „Když je tvůj stín kratší než ty, schovej se před sluncem!“ Dítě by mělo vědět, že nejlepší ochranou před sluncem je oděv. Již jsou k dispozici i tzv. „fotoprotekční oděvy“na pláž a do vody, které dobře ochrání před slunečním zářením.

deti

Rodiče, zdravotníci a pedagogové ve školkách, družinách a školách by se měli spojit a při všech aktivitách v přírodě, při sportu a pobytu na hřišti důsledně razit pravidlo, které označujeme jako 3 x N:  Navleč si triko!  Namaž se krémem! Nasaď si kšiltovku! Při pobytu dětí na slunci (a to se týká i dětí s ekzémem) zvláště platí osvědčená zásada: všeho s mírou!

Pročtěte si také

Sport a slunce jdou perfektně dohromady. Nevěříte?

4.2000

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít nejnovější články, rozhovory a odborné rady týkající se atopie

Fandění jako příčina stresu – může vám zhoršit ekzém?

Před 3 měsíci
dítě s přilbou