Pozor na opalování, pokožka má velmi dobrou paměť

Pokožka nám neodpustí žádnou chybu, které se při pobytu na slunci dopustíme. Přečtěte si dermatologické zásady pro bezpečné opalování!

Slunce je k životu nezbytné. Právě sluneční záření umožnilo vznik života na naší planetě a má na člověka mnohé příznivé účinky. Při opalování podporuje tvorbu vitamínu D, který ovlivňuje kvalitu a tvrdost kostí a zubů, přispívá ke správné činnosti svalů a je důležitý pro funkci imunitního systému, což má mimořádný význam pro alergiky a atopiky.

opalovani s atopickym ekzemem

Stačí každý den i 10 minut

Slunce má nesporně vliv i na psychiku člověka, přispívá k duševní pohodě a zvyšuje celkovou tělesnou obranyschopnost. Neznamená to však, že při každé možné příležitosti vystavíme nechráněnou kůži svého dítěte slunečním paprskům.

„K tvorbě potřebného množství vitamínu D stačí podle odborných studií, vystavení obličeje a rukou dennímu světlu každý den po dobu 10 minut. "

Pravidelný pobyt dětí venku, na hřišti, v přírodě, není důležitý jen pro otužování, zlepšení zdatnosti a příjemné naplnění volného času dítěte, ale i pro správnou funkci řady systémů v celém těle.

V posledních letech jsme se však stali svědky zásadních změn v názorech dermatologů na účinky přímého opalování na kůži. K původním příznivým zkušenostem s léčbou některých kožních chorob zářením přibylo v ordinaci kožních lékařů mnoho pacientů (a bohužel i dětí), kde často závažné onemocnění kůže vzniklo v souvislosti s nadměrným pobytem na slunci. 

Odrazem slunečního záření se nebezpečí znásobuje

Slunce trvale vysílá na zemský povrch několik rozdílných typů záření. Nejznámější je viditelné světlo, ale sluneční paprsky obsahují také neviditelné infračervené a ultrafialové záření. Infračervené paprsky vnímáme jako teplo, kterým nás slunce zahřívá. Ultrafialové záření /UV záření/ nemůžeme ani vidět, ani ho na kůži necítíme a přesto výrazně ovlivňuje náš život. Množství UV záření, které dopadá na zem je různé podle ročního období, denní doby, nadmořské výšky, teploty vzduchu a síly ozónové vrstvy. UV záření se odráží od některých povrchů (např. od čerstvého sněhu, vodní hladiny, písečné pláže, betonové plochy) a znásobuje nebezpečí, které kůži hrozí.   

Opakované nadměrné slunění působí předčasné stárnutí pokožky, její přesušení, vznik vrásek, ztrátu pružnosti, pigmentové skvrny a po letech i vznik několika druhů kožních nádorů.

„Pokožka nám neodpustí žádnou chybu, které se při slunění dopouštíme, má dobrou „paměť“."

Vědecké studie dokládají přímou spojitost mezi vznikem kožních nádorů a expozicí slunečnímu záření v dětství, a to hlavně v první dekádě života.

Okamžitá úleva od svrbění s Atoderm SOS Sprejem

Zklidní pokožku do 60 vteřin a působí až 6 hodin. Pro časté a akutní svrbění.

KOUPIT TEĎ
aa

Opalování v dětství se často projeví v dospělosti

Nejnebezpečnější je spálení se zarudnutím nebo dokonce puchýři, ale i mírné zčervenání kůže je velmi riskantní. Zrádné je především prudké nárazové opalování, kdy nepřipravená kůže je náhle vystavena slunečnímu záření. Pro vznik nejnebezpečnějšího kožního nádoru – melanomu - se jeví jako nejrizikovější akutní „sluneční spáleniny“, obzvláště ty, které jsou provázeny zarudnutím, otokem a puchýři a vzniknou již v dětství. Již víme, že 3 „spálení“ kůže zvýší riziko onemocnění melanomem více než dvakrát. Čím má člověk světlejší kůži, tím snadněji se spálí. Reakce na slunce je ovlivněna především pigmentací kůže a určitý význam má i barva vlasů a očí.

Pročtěte si také

Nástrahy, které během léta číhají na pokožku

„UV záření je nebezpečné i pro oči. Působením UV paprsků dochází často k zánětu spojivek, vzácněji k poškození oční rohovky nebo ke vzniku šedého zákalu čočky."

Vzdát se slunce je nesmysl

Opalování pro většinu z nás znamená pouze jakousi kosmetickou proceduru, která slouží jen k tomu, aby zbarvila pokožku do tolik požadovaného bronzového odstínu. Ve skutečnosti je ale opalování složitý proces, který v kůži vytváří zábranu před zvýšeným působením UV záření. Zhnědnutí a zesílení povrchové vrstvy kůže je průvodním znakem obrany a adaptace organizmu na změněné podmínky.

Vyloučit sluneční záření z našeho života by znamenalo nejen ohrozit tělo nedostatkem vitamínu D, ale i vzdát se mnoha zálib a radostí, jako je sport, procházky, pobyt u vody, výlety na horách. Pokud to nechceme udělat, je nutné naučit se před škodlivými účinky UV záření chránit.

3.8571

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít nejnovější články, rozhovory a odborné rady týkající se atopie

Fandění jako příčina stresu – může vám zhoršit ekzém?

Před 3 měsíci
dítě s přilbou