(aktualizované zo dňa 14.5.2018)

Co pomáhá na atopický ekzém

Než si položíme otázku, co pomáhá na atopický ekzém, musíme pochopit, jak vlastně funguje pokožka, a které faktory mají vliv na svědění.

Pokožka představuje rozhraní mezi vnějším světem a našim organismem. Je bariérou a chrání nás před poškozením vnějšími vlivy. Jinak bychom zahynuli vlivem působení ultrafialového záření, tlaku, tepla, chladu a jiných fyzikálních jevů.

Pokožka nás chrání také před škodlivými vlivy různých organismů. Jde především o miliony bakterií a jiné mikroby, jimž je naše pokožka denně vystavena. Je to také díky rohovinové vrstvě, takže jde o mechanickou i imunologickou ochranu. 

„Naše pokožka je živé, proměnlivé a citlivé tkanivo, ve kterém každou vteřinu probíhá více dějů , které okem nevidíme."

Je to však velmi křehká a proměnlivá rovnováha. Pro správnou funkci bariéry proti uvedeným vlivům musí pokožka obsahovat dostatek vody, která je zásadní pro fungování mnoha enzymů a dalších látek důležitých pro stavbu a fungování pokožky. 

Je zřejmé, že prevence a léčba suché pokožky jsou základními předpoklady zvládnutí nejen svědění, ale také doprovodnými opatřeními téměř u všech kožních chorob. 

atopický ekzém pokožka

Na suchou pokožku pomohou emoliencia

Mezi prostředky, které pomáhají na atopický ekzém, patří emoliencia. Jde o mastičky, krémy, mléka, které pokožku nejen změkčí a zvláční, ale svým složením dokáží v pokožce udržovat vodu. Různými mechanismy brání ztrátě vody “utěsněním” pokožky. Tyto přípravky jsou volně dostupné v lékárnách. Emoliencia se mají používat často a pravidelně nanášet v tenké vrstvě.

Okamžitá úleva od svrbění s Atoderm SOS Sprejem

Zklidní pokožku do 60 vteřin a působí až 6 hodin. Pro časté a akutní svrbění.

KOUPIT TEĎ
Atoderm SOS Sprej

Je zbytečné pokožku pouze promastit. Aby lépe odolávala vnějším vlivům, je našim cílem na pokožce vytvořit tenký ochranný film a zvláčnit ji. Nevhodné jsou prostředky parfémované, s bylinnými či aromatickými přísadami, neboť ty často vedou k podráždění a po určitém čase též k riziku vzniku kontaktní alergie.

Pročtěte si také

Citlivá pokožka a kosmetika zpod stromečku

To platí i o mycích prostředcích, proto se v péči o svědící, suchou či postiženou pokožku používají speciální mycí prostředky, tzv. syndety a mycí emoliencia. Vhodné je též redukovat frekvenci mytí, místo koupání se doporučuje pouze krátká sprcha a spíše vlažnou vodou.

Zinkovou mastičkou a spreji proti svědění

Kortikoidy a dehty jsou klasická, protizánětlivá ekzémová léčiva, která pomáhají při atopickém ekzému. Působí také na tlumení svědění, ale nejsou vhodné na časté a dlouhodobé užívání (kortikoidy z bezpečnostních důvodů, dehty pro svou nepraktičnost a dráždivost).

Protisvědivé účinky mají při ekzému také různé zinkové mastičky, pasty nebo spreje, ale při aplikaci na velké plochy vysušují pokožku.

„Univerzální lék na svědění v tabletách není a ani nemůže existovat."

Svědění je způsobené různými příčinami a látkami, které jej vyvolávají. Všechny však vedou ke stejnému výsledku – svědění. Tyto látky, tzv. mediátory, jsou uvolňovány z nervových a imunitních kožních buněk.

Pro úlevu se nejčastěji používají tzv. H1 antihistaminika. Jde o látky, které pomáhají při atopickém ekzému a blokují účinek histaminu. Mají výrazný účinek při kopřivce či některých alergických reakcí. Při chorobách, kde se histamin neuplatňuje nebo má vliv jen v malé míře, jako v případě ekzému, však tyto léky obvykle nemají větší efekt. Určitou úlevu mohou přinést starší antihistaminika tlumící svědění přes centrální nervový systém, což však s sebo může nést nežádoucí účinky, jako je únava, snížená pozornost a zpomalené reakce. Proto se používají spíše nárazově. V současnosti probíhá intenzivní výzkum nových léčiv proti svědění zaměřený na další konkrétní mediátory.

genetika

V domácích podmínkách jsou prospěšné úlevové kroky, jako je chlazení svědící pokožky studeným obkladem či sprchou nebo tlak na svědící místo (místo poškozujícího škrábání). V lékárnách si můžete na úlevu od akutního svědění zajistit pořízením si sprejů s medicínskými termálními vodami (obsahují selen, křemík či jiné minerály), které působí na principu odpařování a chlazení, podobně jako obklady. Jsou užitečné na malé plochy, například při ekzému na tváři. V praktické sprejové podobě je nejnověji k dispozici speciální emulze, která nevysušuje jako obklady nebo zinek, a obsahuje řadu protisvědivých látek. Při výběru vhodného prostředku je optimální poradit se s dermatologem.

Přítomnost svědění i navzdory správné léčbě a péči o pokožku svědčí o aktivitě nemoci. V tom případě je potřeba se zaměřit na hledání spouštěčů a důslednější preventivní opatření. 

Pročtěte si také

Co pomáhá proti škrábání při neustálém svrbění kůže? Zkuste tyto tipy

3.3056

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít i tyto články