Co pomáhá na atopický ekzém

Ještě před položením otázky, co pomáhá na atopický ekzém, byste se měli naučit co nejvíce o tom, jak naše pokožka funguje a co ovlivňuje její svědění.

Předtím, než si ujasníme, co pomáhá na atopický ekzém, musíme pochopit, jak vlastně funguje pokožka, a které faktory ovlivňují její svědění.

Naše kůže není nějaký pasivní obal

„Je to živá, proměnlivá a citlivá tkáň, v níž každou vteřinu probíhá řada dějů, i když je okem nevidíme."
Kůže představuje rozhraní mezi zevním světem a naším organismem. Je bariérou, chrání nás před poškozením zevními vlivy, jinak bychom jako jedinci zhynuli vlivem působení ultrafialového záření, tlaku, tepla, chladu a jiných fyzikálních vlivů. Kůže nás chrání též před poškozením živými vlivy, tedy před miliony bakterií a jiných mikrobů, co na naši kůži každý den působí, a to jak díky rohové vrstvě, tedy mechanicky, ale i imunologicky.

atopický ekzém pokožka

Je to ale velmi křehká a proměnlivá rovnováha  Pro správnou funkci kůže jako bariéry proti výše uvedeným vlivům musí tato obsahovat dostatek vody, která je zásadní pro funkci řady enzymů a dalších látek důležitých pro stavbu a fungování kůže. Takže je zřejmé, že prevence a léčba suchosti kůže jsou základními předpoklady pro zvládnutí nejen svědění, ale jako doprovodná opatření téměř u všech kožních chorob.

Jak pečovat o suchou pokožku?

Prostředky k léčbě a péči o suchou kůži se nazývají emoliencia. Jedná se o masti, krémy, mléka, které kůži nejen změkčí a zvláční, ale jsou svým složením schopné v kůži udržovat vodu. Mechanismus je různý – zábrana ztrátám vody „utěsněním“ kůže, přímá vazba vody, přídatné látky. Jsou volně dostupná v lékárnách.

„Emoliencia se mají používat často, pravidelně a v tenké vrstvě."

Není smyslem kůži promastit, ale vytvořit na ní tenký ochranný film a  učinit ji vláčnou, aby lépe odolávala zevním vlivům. Nevhodné jsou prostředky parfémované, s bylinnými, aromatickými přísadami, neboť často vedou k podráždění a po určité době i k riziku vzniku kontaktní alergie.

Pročtěte si také

Citlivá pokožka a kosmetika zpod stromečku

To platí i pro mycí prostředky, proto se k péči o svědící, suchou či kožní chorobou postiženou kůži používají speciální mycí prostředky, tzv. syndety a mycí emoliencia. Vhodné je také redukovat frekvenci mytí, doporučuje se namísto koupele jen krátká sprcha a spíše vlažnou vodou.

Jak bojovat se svěděním?

Klasická protizánětlivá ekzémová léčiva, co pomáhají na atopický ekzém, jsou kortikoidy a dehty – působí i na tlumení svědění, ale nejsou vhodná k častému a dlouhodobému používání (kortikoidy z důvodů bezpečnosti, dehty pro nepraktičnost a dráždivost). Protisvědivé účinky mají také u ekzému používané různé zinkové pasty nebo zinkové spreje, ale při aplikaci na velké plochy dost vysušují. 

genetika

„Univerzální lék v tabletách proti svědění není a ani nemůže existovat."

Zklidněte podrážděnou pokožku s Atoderm Intensive Baume

Vyživující balzám, který okamžitě zmírňuje podráždění a obnovuje zdraví pokožky se sklonem k atopii.

KOUPIT TEĎ
vvv

Je to způsobeno různorodostí příčin a látek (mediátorů), které svědění zprostředkovávají, přesto vedou ke stejnému výsledku – svědění. Tyto látky, tzv. mediátory, jsou uvolňovány z buněk kožních, nervových i imunitních.

V praxi se nejčastěji k úlevě při svědění používají tzv. H1 antihistaminika, léky blokující účinek histaminu. Mají výrazný účinek u kopřivky či některých alergických reakcí. Ale u chorob, kde se histamin neuplatňuje nebo jen v malé míře, jako je tomu u ekzému, nemají tyto léky obvykle větší efekt. Určitou úlevu mohou přinést starší antihistaminika, tlumící svědění přes centrální nervový systém, což s sebou může nést nežádoucí účinky, jak je únava, snížená pozornost a zpomalené reakce, proto se používají spíše jen nárazově. Výzkum nových léčiv proti svědění zaměřený na další konkrétní mediátory intenzivně probíhá.

V domácích podmínkách jsou prospěšné úlevové manévry, jako je chlazení svědící kůže studeným obkladem či sprchou nebo tlak na svědící místa namísto poškozujícího škrábání. V lékárnách lze k úlevě od akutního svědění pořídit spreje s medicinálními termálními vodami (obsahují selen, křemík či jiné minerály), které působí na principu odpařování a chlazení obdobně jako obklady. Jsou praktické na malé plochy, např. u ekzému v obličeji. V praktické formě spreje je nově k dispozici speciální emulze, která nevysušuje jako obklady či zinek a obsahuje řadu protisvědivých látek. O výběru vhodného prostředku je optimální se pro konkrétní případ poradit s dermatologem.

Přítomnost svědění i přes správnou léčbu a péči o kůži svědčí o aktivitě choroby. Tedy je třeba se zaměřit na pátrání po spouštěčích a důslednější preventivní opatření.

3.3889

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít nejnovější články, rozhovory a odborné rady týkající se atopie

SOUTĚŽ UKONČENA: Soutěžte o balíčky Atoderm a otestujte se, co víte o opalování

Před 3 měsíci
Photoderm Mineral

Atopický ekzém: Najčastější otázky v ordinaci dermatologa

Před 2 měsíci
Najčastější otázky v ordinaci dermatologa