Co způsobuje atopický ekzém? Pátrání po příčině může být nadlouho

Příčiny vzniku atopického ekzému jsou u každého jiné. Přečtěte si, co vše může být spouštěčem atopie a jak eliminovat problémy, které jsou s ní spojené.

Střídají se při něm období vzplanutí a klidu. Podněty, kterými jsou vzplanutí vyvolána, jsou u každého jiné. Zjistit příčinu atopického ekzému nemusí být vůbec snadné.

atopický ekzém příčiny

Sebepozorování je základ

Při atopickém ekzému je pokožka suchá, svědivá, mohou se objevit puchýřky, pupínky a kůže se odlupuje. Atopik totiž nestandardně reaguje na běžné podněty z okolí. Reakce má alergický charakter, zvýšená je také citlivost na dráždivé látky nealergického charakteru. Léčba i prevence atopického ekzému je vzhledem k odlišným spouštěčům u každého člověka individuální. Pro vás i vašeho lékaře je tedy důležité vypozorovat, co kůži svědčí a co jí neprospívá. Zjišťujte, jaké projevy vznikají po kontaktu s různými látkami a kdy dochází ke vzplanutí nemoci. Je nutné vědět, čemu se vyhýbat a jak vaše tělo reaguje na konkrétní léky a další prostředky.

„Léčba i prevence atopického ekzému je vzhledem k odlišným spouštěčům u každého člověka individuální."

Najděte příčinu atopického ekzému

Pokud se náhle objeví klasická suchá a svědivá ložiska, položte si následující otázky:

 • Byl jsem v poslední době v neobvyklém prostředí, kde bych mohl být vystaven novým alergenům a dráždivým látkám?
 • Vzniklo vzplanutí během určité činnosti, například úklidu nebo cvičení?
 • Nezměnil jsem náhle určitou část oblečení, nepoužil nové ponožky, svetr?
 • Jedl jsem dnes něco jiného? Potraviny konzumované před vzplanutím nebo zhoršením projevů lze zapisovat do dietního deníku.
 • Pociťoval jsem úzkost nebo stres? Rozzlobilo či znepokojilo mě něco? 

Důsledné sledování a pokládání si těchto otázek vám umožní zúžit širokou škálu možných spouštěčů vzplanutí atopického ekzému. K těm nejčastějším patří stres, potravinové alergeny, alergeny v domácím nebo pracovním prostředí, mýdla a jiné hygienické a kosmetické přípravky, některé druhy oděvů, syntetické materiály, prach, cigaretový kouř.

S lékařem je nutné spolupracovat

Při zjišťování alergenů, které jsou příčinou vzniku atopického ekzému, je nesmírně přínosná vaše spolupráce s alergologem. Je důležité sdělit mu popravdě všechny informace, které jste vypozorovali na sobě i svých rodinných příslušnících. Budou ho zajímat zejména:

 • údaje o rodinném výskytu alergických onemocnění,
 • prostředí, ve kterém žijete,
 • kontakt se zvířaty,
 • výskyt alergických reakcí na léky, potraviny, kontaktní alergeny (barviva apod.).

Základním vyšetřením je kožní prick test. Díky němu je možné zjistit přecitlivělost na alergeny vnějšího prostředí, případně potravinové alergeny. Alergolog má k dispozici i řadu dalších metod. Standardně se testuje sada nejčastějších alergenů. Je možné, že trpíte neobvyklou přecitlivělostí, proto je důležité sdělit lékaři všechny údaje, které jste vypozorovali. Jinak nemůže zvolit vhodnou metodu testování.

Pročtěte si také

Souvislost mezi atopickým ekzémem a alergií? Vše je trochu jinak

„Základním vyšetřením je kožní prick test. Díky němu je možné zjistit přecitlivělost na alergeny vnějšího prostředí, případně potravinové alergeny. "

Jak eliminovat problémy 

Průběh atopického ekzému a jeho reakce na léčbu je u každého člověka odlišná. Hledání vhodných medikamentů, kosmetiky a ideálního režimu potřebuje čas a vyžaduje trpělivost. Léčbu atopického ekzému lze rozdělit na 4 základní skupiny.

 1. Důsledná prevence. Důležité je vypozorovat spouštěcí a provokační faktory a vyhýbat se jim. Při jejich zjišťování pomůže odborné vyšetření alergologem.
 2. Léčba během vzplanutí. Berou se krátkodobě léky předepsané lékařem.
 3. Dlouhodobá péče o kůži. Je zásadní i mimo vzplanutí. Bariérovou funkci pokožky je třeba podpořit promašťováním a hydratací krémy a mastmi. Vhodné je aplikovat je ihned po mytí.
 4. Dodržování režimových opatření a životosprávy. Měli byste se vyhýbat zejména nadměrnému horku, vysokým teplotám a vlhkosti. Nevhodné jsou dlouhé horké koupele a sprchování, dále aktivity provázené intenzivním pocením, nadměrný pobytu na slunci a přehřátí.

„Léčbu atopického ekzému lze rozdělit na 4 základní skupiny - důsledná prevence, léčba během vzplanutí, dlouhodobá péče o kůži, dodržování režimových opatření a životosprávy.   "

Zjistit, co vaší kůži svědčí a čemu byste se naopak měli vyhýbat, může nějaký čas trvat. Vyžaduje to sebepozorování a spolupráci s kožním lékařem, případně alergologem. Pokud objevíte spouštěče vzplanutí kožních projevů a zjistíte, co projevy zhoršuje, umožní vám to velmi kvalitní prevenci. Důležitá je i individuální léčba a pravidelná péče o pokožku.

3.6667

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít nejnovější články, rozhovory a odborné rady týkající se atopie

SOUTĚŽ UKONČENA: Soutěžte o balíčky Atoderm a otestujte se, co víte o opalování

Před 3 měsíci
Photoderm Mineral

Atopický ekzém: Najčastější otázky v ordinaci dermatologa

Před 2 měsíci
Najčastější otázky v ordinaci dermatologa