Biologická léčba atopického ekzému

Léčba atopického ekzému je nesmírně obtížná. Díky pokrokům v medicíně však atopikům svítá na lepší časy. Přečtěte si o nové biologické léčbě ekzému.

Možná se ale blíží zlom v podobě nových preparátů. Velké naděje se upínají zejména k cílené neboli biologické léčbě atopického ekzému.

atopický ekzém léčba

Základním pravidlem při ekzematické kůži je promazávání. Pokožka je suchá a snadno se olupuje, proto je používání mastí a krémů stěžejním pilířem léčby. Rovněž je důležité používat speciální mycí prostředky vhodné pro atopiky. Pokud to nestačí a zánět kůže se horší nebo zkomplikuje, jsou k dispozici ichtamolové a dehtové krémy, dále krémy s kortikosteroidy či antibiotiky. Zmíněné formy terapie označujeme jako lokální - účinná látka se aplikuje přímo na postižené místo. 

„Základním pravidlem při ekzematické kůži je promazávání."

Léčba atopického ekzému čeká na nové objevy 

Pokud není lokální terapie dostatečně účinná, přistupuje se k tzv. léčbě systémové. Její možnosti jsou však v současné době značně omezené.

  • U dětí do dvou let není schválená žádná systémová terapie.
  • Při léčbě dětí nad 2 roky věku se smějí používat tzv. topická imunomodulancia, což jsou makrolidová antibiotika. 
  • U dospělých se navíc přidává ještě imunosupresivní léčba.

Budoucnost léčby atopického ekzému spočívá v objevení nových a specifičtějších léků.

Atopický ekzém liečba

A co biologika? 

Cílená léčba již není žádným nováčkem při řešení lupénky nebo revmatoidní artritidy. V současné době se hledá biologikum, které by bylo léčbou na atopický ekzém. Není to ale jednoduché. Například TNF-alfa (tumor nekrotizující faktor alfa) je zavedeným lékem proti psoriáze. Při podání této látky atopikům však dochází ke zhoršením kožních projevů atopické dermatitidy.

„ V současné době se hledá biologikum, které by bylo léčbou na atopický ekzém."

Pročtěte si také

Co pomáhá na atopický ekzém

Zdá se však, že účinná látka ustekinumab, která se rovněž používá při léčbě lupénky, má na ekzém pozitivní vliv. Proto je v současné době předmětem klinických studií. Opravdu účinné biologikum léčící ekzém však na své objevení stále čeká. Velmi nadějně se zatím jeví protilátky proti interleukinu 13 nebo 22 (tyto interleukiny jsou látky účastnící se imunitní zánětlivé reakce). U obou nyní probíhají klinické studie.

3.7917

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít i tyto články