Osm rad pro péči o atopickou pokožku u kojenců a dětí

Léčba atopické dermatitidy je během na dlouhou trať. Přečtěte si, jakých osm rad při péči o dětskou atopickou pokožku doporučuje dodržovat dermatolog!

1. Pravidelně natírejte

Základem léčby atopického ekzému je pravidelné promazávání kůže zvláčňujícími krémy a mastmi. Pro každé dítě je potřeba postupně (ve spolupráci s lékařem) nalézt takový prostředek, který nejlépe vyhovuje jeho kůži.

atopický ekzém děti

„Základem léčby atopického ekzému je pravidelné promazávání kůže zvláčňujícími krémy a mastmi."

2. Použijte "záchrannou brzdu"

Pro zvládnutí akutního, nového vzplanutí příznaků ekzému používáme tradičně lokální kortikosteroidy (hormonální léky pro místní použití).  Tyto prostředky využíváme jen krátce, k překonání kritických obtíží, jako „záchrannou brzdu“, abychom snížili riziko jejich nežádoucích účinků. Novější generací místních léků, které zasahují přímo do imunitní reakce kůže, a tím do samé podstaty atopického ekzému, jsou místní imunomodulátory. Jsou určené až pro děti od 2 let a jsou vhodné jen k ošetření míst s tenkou jemnou kůží, bez mokvání a bez infekce.  

„Pro zvládnutí akutního, nového vzplanutí příznaků ekzému používáme tradičně lokální kortikosteroidy. Novější generací místních léků jsou místní imunomodulátory."

3. Pohodlí je v módě

Oblékejte dítě s ekzémem lehce a jen do měkkých, raději světlých, bavlněných materiálů. Dítě se nesmí zapotit. Zapocení je u všech pacientů vždy příčinou zhoršení příznaků atopického ekzému a často i objevení ekzému na místech, kde jinak nebývá. Oděv nesmí být příliš těsný ani příliš tuhý (pozor na švy oblečení a těsné okraje jednorázových plen). Vyhýbejte se vlně a všem materiálům, které jsou hrubé a mají vlas. Nový oděv dítěti před nošením vždy pečlivě vyperte a dokonale vymáchejte. Nezapomeňte odstranit všechny etikety z vnitřní strany oděvu, které při nošení a pohybu citlivou pokožku dítěte mechanicky dráždí.

„Zapocení je u všech pacientů vždy příčinou zhoršení příznaků atopického ekzému."

Atopický ekzém u detí

 

4. Krátké osvěžení, lépe osvěžení

K očištění kůže doporučujeme 3x v týdnu krátkou vanovou olejovou koupel (do 5 minut) a ostatní dny jen rychlé osprchování s pomocí koupelových nebo sprchových olejů nebo s mycími a sprchovými prostředky určenými pro atopický ekzém, které lze zakoupit v lékárně.

„K očištění kůže doporučujeme 3x v týdnu krátkou vanovou olejovou koupel a ostatní dny jen rychlé osprchování."

Okamžitá úleva od svrbění s Atoderm SOS Sprejem

Zklidní pokožku do 60 vteřin a působí až 6 hodin. Pro časté a akutní svrbění.

KOUPIT TEĎ
aa

5. Pozor na jídelníček

Stravu nekořeníme a vynecháváme i příliš kyselé a pikantní potraviny (hořčici, kečup, nakládanou zeleninu), protože zvyšují svědivost kůže.  

„Stravu nekořeníme a vynecháváme i příliš kyselé a pikantní potraviny."

6. Provzdušněte interiér

Snažíme se omezit prašnost domácího prostředí. Dáváme přednost podlahám bez koberců. Těžké závěsy, záclony a čalouněný nábytek do ložnice atopika nepatří. Matrace lůžka a přikrývky kryjeme nepropustnými snímatelnými povlaky, které 2x do měsíce pereme nejméně na 60°C (snížení množství roztočů v lůžku).

„Snažíme se omezit prašnost domácího prostředí. Koberce, těžké závěsy, záclony a čalouněný nábytek do ložnice atopika nepatří."

7. Sportování není problém. Ale ..

Dítě s ekzémem nemůže provozovat všechny typy sportovních aktivit. Nevhodné je při sportu mimořádné zapocení, zvláště v prašném prostředí.  Zcela nevhodné je i plavání v chlorovaných bazénech a jízda na koni.

„Dítě s ekzémem nemůže provozovat všechny typy sportovních aktivit."

Atopický ekzém plávanie

8. Myslíte na budoucnost již dnes

Již od dětství usměrňujeme zájmovou činnost a koníčky dítěte tak, aby si vybralo později vhodnou profesi. Kůže nesmí být v budoucnu vystavena chemickým a dráždivým látkám, častému mytí, výkyvům teploty a zapocení. Zcela nevhodné jsou takové profese jako například automechanik, kuchař, kadeřnice, kosmetička, úklidové služby a práce ve zdravotnictví.

„Již od dětství usměrňujeme zájmovou činnost a koníčky dítěte tak, aby si vybralo později vhodnou profesi."

4.5263

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít nejnovější články, rozhovory a odborné rady týkající se atopie

Fandění jako příčina stresu – může vám zhoršit ekzém?

Před 3 měsíci
dítě s přilbou