Prim. MUDr. Štěpánka Čapková

Osm rad pro péči o atopickou pokožku u kojenců a dětí

Léčba atopické dermatitidy je během na dlouhou trať. Přečtěte si, jakých osm rad při péči o dětskou atopickou pokožku doporučuje dodržovat dermatolog!

1. Pravidelně natírejte

Základem léčby atopického ekzému je pravidelné promazávání kůže zvláčňujícími krémy a mastmi. Pro každé dítě je potřeba postupně (ve spolupráci s lékařem) nalézt takový prostředek, který nejlépe vyhovuje jeho kůži.

atopický ekzém děti

„Základem léčby atopického ekzému je pravidelné promazávání kůže zvláčňujícími krémy a mastmi."

2. Použijte "záchrannou brzdu"

Pro zvládnutí akutního, nového vzplanutí příznaků ekzému používáme tradičně lokální kortikosteroidy (hormonální léky pro místní použití).  Tyto prostředky využíváme jen krátce, k překonání kritických obtíží, jako „záchrannou brzdu“, abychom snížili riziko jejich nežádoucích účinků. Novější generací místních léků, které zasahují přímo do imunitní reakce kůže, a tím do samé podstaty atopického ekzému, jsou místní imunomodulátory. Jsou určené až pro děti od 2 let a jsou vhodné jen k ošetření míst s tenkou jemnou kůží, bez mokvání a bez infekce.  

„Pro zvládnutí akutního, nového vzplanutí příznaků ekzému používáme tradičně lokální kortikosteroidy. Novější generací místních léků jsou místní imunomodulátory."

3. Pohodlí je v módě

Oblékejte dítě s ekzémem lehce a jen do měkkých, raději světlých, bavlněných materiálů. Dítě se nesmí zapotit. Zapocení je u všech pacientů vždy příčinou zhoršení příznaků atopického ekzému a často i objevení ekzému na místech, kde jinak nebývá. Oděv nesmí být příliš těsný ani příliš tuhý (pozor na švy oblečení a těsné okraje jednorázových plen). Vyhýbejte se vlně a všem materiálům, které jsou hrubé a mají vlas. Nový oděv dítěti před nošením vždy pečlivě vyperte a dokonale vymáchejte. Nezapomeňte odstranit všechny etikety z vnitřní strany oděvu, které při nošení a pohybu citlivou pokožku dítěte mechanicky dráždí.

„Zapocení je u všech pacientů vždy příčinou zhoršení příznaků atopického ekzému."

 

4. Krátké osvěžení, lépe osvěžení

K očištění kůže doporučujeme 3x v týdnu krátkou vanovou olejovou koupel (do 5 minut) a ostatní dny jen rychlé osprchování s pomocí koupelových nebo sprchových olejů nebo s mycími a sprchovými prostředky určenými pro atopický ekzém, které lze zakoupit v lékárně.

„K očištění kůže doporučujeme 3x v týdnu krátkou vanovou olejovou koupel a ostatní dny jen rychlé osprchování."

5. Pozor na jídelníček

Stravu nekořeníme a vynecháváme i příliš kyselé a pikantní potraviny (hořčici, kečup, nakládanou zeleninu), protože zvyšují svědivost kůže.  

„Stravu nekořeníme a vynecháváme i příliš kyselé a pikantní potraviny."

6. Provzdušněte interiér

Snažíme se omezit prašnost domácího prostředí. Dáváme přednost podlahám bez koberců. Těžké závěsy, záclony a čalouněný nábytek do ložnice atopika nepatří. Matrace lůžka a přikrývky kryjeme nepropustnými snímatelnými povlaky, které 2x do měsíce pereme nejméně na 60°C (snížení množství roztočů v lůžku).

„Snažíme se omezit prašnost domácího prostředí. Koberce, těžké závěsy, záclony a čalouněný nábytek do ložnice atopika nepatří."

7. Sportování není problém. Ale ..

Dítě s ekzémem nemůže provozovat všechny typy sportovních aktivit. Nevhodné je při sportu mimořádné zapocení, zvláště v prašném prostředí.  Zcela nevhodné je i plavání v chlorovaných bazénech a jízda na koni.

„Dítě s ekzémem nemůže provozovat všechny typy sportovních aktivit."

8. Myslíte na budoucnost již dnes

Již od dětství usměrňujeme zájmovou činnost a koníčky dítěte tak, aby si vybralo později vhodnou profesi. Kůže nesmí být v budoucnu vystavena chemickým a dráždivým látkám, častému mytí, výkyvům teploty a zapocení. Zcela nevhodné jsou takové profese jako například automechanik, kuchař, kadeřnice, kosmetička, úklidové služby a práce ve zdravotnictví.

„Již od dětství usměrňujeme zájmovou činnost a koníčky dítěte tak, aby si vybralo později vhodnou profesi."

4.7857

Líbil se vám tento článek? Ohodnoťte ho.

Stačí jeden klik na hvězdičku.

Nezaujal

Je skvělý!

Děkujeme za Váš hlas

Podělte se o tento článek s přáteli.

Budete vědět jako první

Neustále přidáváme příběhy, rozhovory a odborné rady, které vám mohou být v řešení atopického ekzému velmi nápomocné. Pokud nám necháte e-mail, budeme vás informovat jako první.