Atopický ekzém - co by ste o něm měli vědět a jak ho léčit

Atopický ekzém je dnes nejčastější chronické a zánětlivé kožní onemocnění u dětí v rozvinutých zemích. Přečtěte si o něm a o možnostech jeho léčby více!

V článku se dozvíte:

  • co je to atopický ekzém,
  • príčiny vzniku atopického ekzému,
  • jak se atopický ekzém léči,

Ve střední Evropě postihuje 15 - 20 % kojenců a batolat, 12 % předškolních a školních dětí. Nárůst v dětské populaci v posledních desetiletích se obvykle přisuzuje vlivům životního prostředí, změnám v životním stylu jedince, rodiny a společnosti. Nekončící debaty odborníků hledají odpověď na to, zda vlivy našeho prostředí jsou spouštěčem, příčinou, nebo zda mohou naopak před alergií chránit.

„Nárůst v dětské populaci v posledních desetiletích se obvykle přisuzuje vlivům životního prostředí, změnám v životním stylu jedince, rodiny a společnosti."

Co vlastně atopický ekzém je

Je to dlouhodobé nebo opakovaně se vracející kožní onemocnění, které postihuje především kojence, děti a mladistvé. Méně často příznaky přecházejí do dospělosti, nebo se až v dospělosti poprvé objeví. Již název tohoto onemocnění dobře ukazuje jeho průběh.

Slovo ekzém je odvozeno z řeckého slova ekzeo, což označuje něco, co vyvěrá nebo vybublá na povrch. Je tak dobře vystižen zánětlivý charakter onemocnění (zarudnutí, otok, teplá kůže v místě ekzému, mokvání). Pojem atopický odvozujeme od řeckého slova atopos (zvláštní, cizí), znamená tedy něco, co není na svém místě a probíhá atypicky (jinak než je běžné). V posledních letech genetici, imunologové, alergologové a dermatologové velmi intenzivně zkoumají jednotlivé příčiny a projevy atopického ekzému. I když již mnoho víme, stále zůstává mnoho nevyjasněného.

„Pacient s atopickým ekzémem (atopik) má na genetickém podkladě zvýšenou citlivost kůže a sliznic k rozličným látkám, které se běžně vyskytují v našem prostředí a dostávají se do našeho těla kůží, dýchacími cestami nebo trávicím ústrojím a zde se setkávají u pacienta - atopika - se zvýšeně a nevyváženě reagujícím a „rozladěným“ imunitním systémem."

Pacient s atopickým ekzémem (atopik) má na genetickém podkladě zvýšenou citlivost kůže a sliznic k rozličným látkám, které se běžně vyskytují v našem prostředí a dostávají se do našeho těla kůží, dýchacími cestami nebo trávicím ústrojím a zde se setkávají u pacienta - atopika - se zvýšeně a nevyváženě reagujícím a „rozladěným“ imunitním systémem. Atopik má i řadu změn ve stavbě a v biochemických pochodech v kůži a též poněkud odlišně probíhají nervově reflexní pochody v jeho těle. Proto kůže reaguje i na běžné podněty, které přicházejí z vnějšího prostředí i vnitřního prostředí těla (a jsou alergického i nealergického charakteru) zvláštním, mimořádným, nezvyklým způsobem.

Bývá to zarudnutím, otokem, mokváním, výsevem ložisek ekzému nebo drobnými pupínky, záchvatovitým svěděním. Kůže většiny pacientů s atopickým ekzémem je suchá, schází jí schopnost zadržovat vodu a snadno se v ní tvoří jemné trhlinky.

Skupiny badatelů v genetice již u atopiků odhalily několik genů, které jsou spojené s poruchou funkce a stavby vrchních vrstev pokožky, tzv. kožní bariéry. Pokožka tak permanentně propouští nejen vodu směrem z organizmu, ale i dráždivé látky, původce kožních infekcí a alergeny vnějšího prostředí směrem dovnitř. Vrozený je i snížený práh pro svědění, což znamená, že již lehké podráždění kůže vyvolá silné záchvatovité svědění, které nutí nemocného k nepřiměřenému škrábání a tím se dále zhoršuje již probíhající zánět kůže. Atopický ekzém se může objevit v kojeneckém věku (to je nejčastější varianta), během dětství nebo kdykoliv v dospělosti.

Pročtěte si také

„Skupiny badatelů v genetice již u atopiků odhalily několik genů, které jsou spojené s poruchou funkce a stavby vrchních vrstev pokožky, tzv. kožní bariéry. Vrozený je i snížený práh pro svědění."

atopický ekzém léčba

Vznik atopického ekzému ovlivňuje mnoho faktorů.

Hlavním faktorem je dědičná dispozice, tedy zděděný sklon k určité nemoci, který se v rodině předává z generace na generaci. Riziko vzniku atopického ekzému u kojence, v závislosti na atopické rodinné zátěži, dnes již umíme předpovědět. Pokud má jeden z rodičů jakékoli alergické onemocnění, je riziko objevení atopického ekzému u dítěte 20 - 40 %. Pokud jsou oba rodiče alergici, je riziko vzniku 40 - 60 %. Pokud mají (nebo měli jako děti) oba rodiče přímo atopický ekzém, potom se udává riziko objevení atopického ekzému kdykoliv během života až v 60 - 80 %. Je však třeba si uvědomit, že zděděný sklon k atopii není ještě aktivní nemoc a ekzém se nemusí vůbec objevit, nebo jenom mírný, např. v podobě suché pokožky bez dalších zánětlivých změn.

Okamžitá úleva od svrbění s Atoderm SOS Sprejem

Zklidní pokožku do 60 vteřin a působí až 6 hodin. Pro časté a akutní svrbění.

KOUPIT TEĎ
aa

Jak se atopický ekzém léčí:

Atopický ekzém je chronické onemocnění s mimořádným dopadem na kvalitu života nemocného dítěte i celé jeho rodiny. Léčba atopického ekzému je soubor aktivit a není to jen „užívání léků“. Předání informací rodičům nemocného dítěte je základním opatřením a týká se příčin onemocnění, prevence spouštěcích faktorů i léčby.

Tak jako se projevy a průběh atopického ekzému u různých pacientů velmi liší, tak je u každého nemocného potřeba „ušít léčbu na míru“ a stanovit individuální léčebný plán. Léčba se také velmi liší podle věku nemocného.

Atopický ekzém masť

„Tak jako se projevy a průběh atopického ekzému u různých pacientů velmi liší, tak je u každého nemocného potřeba „ušít léčbu na míru“ a stanovit individuální léčebný plán. Léčba se také velmi liší podle věku nemocného."

Všeobecně lze „taktiku“ léčby shrnout do 4 bodů:

Snížit závažné příznaky onemocnění v době zhoršení „záchrannými léky“ předepsanými lékařem.

Předcházet dalším vzplanutím onemocnění správnou péčí o kůži, sledovaním provokačních faktorů a jejich omezením. Zde může významně pomoci alergologické vyšetření.

Zabezpečit dlouhodobou péči o atopickou pokožku pomocí zvláčňujících (promašťujících) krémů.

Dlouhodobě příznivě ovlivnit celkový průběh onemocnění prevencí, režimovými opatřeními, vhodnou životosprávou a systematickou léčbou.

Atopický ekzém je onemocnění, jehož podkladem je vrozená dispozice, proto současná medicína zatím nedokáže pacienta sklonu k ekzému zcela zbavit. Věkem však většina příznaků samovolně ustupuje, často u lehčích nemocných již mezi 1. – 3. rokem. Neexistuje žádný „univerzální zázračný lék“. Ani nejúčinnější léky nedokáží odstranit vrozený sklon k nemoci, který přetrvává celý život. Je však možné, při dobré informovanosti rodičů a pečlivém dodržování preventivních a léčebných opatření, dostat průběh ekzému u dítěte „pod kontrolu“. Vyžaduje to velkou trpělivost při léčbě, vypozorování a eliminaci individuálních zhoršujících faktorů a zavedení vhodné životosprávy atopika. Výsledky i velmi pečlivého ošetřování kůže jsou vidět až po několika týdnech, někdy i měsících. Často je třeba vyzkoušet řadu léčebných prostředků a postupů, než rodiče pro své dítě najdou „ten pravý“, ale vždy se to nakonec podaří při dobré spolupráci s dětským a kožním lékařem. V dalších článcích na naší stránce najdete mnoho praktických rad týkajících se péče o děti s atopickým ekzémem.

„Věkem však většina příznaků samovolně ustupuje, často u lehčích nemocných již mezi 1. – 3. rokem."

3.4395

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít nejnovější články, rozhovory a odborné rady týkající se atopie

Fandění jako příčina stresu – může vám zhoršit ekzém?

Před 3 měsíci
dítě s přilbou