Atopická dermatitida - co byste o ní měli vědět

Atopická dermatitida - "ekzém" (nesprávně exém) je chronické, recidivující, těžko zvladatelné onemocnění s obdobími zlepšení a zhoršení.

Dlouhodobě snižuje kvalitu života, zanechává dopad na celé rodině. Je to současně nejčastější kožní onemocnění u dětí - prevalence stoupá (za posledních 20 let trojnásobně!). Postihuje 3-10 % populace.

Proto je důležité:

• vzdělávání pacientů o podstatě a charakteru onemocnění, průběhu, spouštěcích faktorech, o komplikacích, léčbě a režimových opatřeních

• spolupracovat s odborníky

• vzájemně komunikovat, vyměňovat si zkušenosti a každodenní problémy. Výsledkem spolupráce je "ekzém pod kontrolou".

 

atopicka dermatitida

 

„Za posledních 20 let stoupl počet pacientů s atopickým ekzémem až trojnásobně a postihuje přibližně 3-10 % populace."

 

Definice atopické dermatitidy:

svědivé, chronické, recidivující, zánětlivé kožní onemocnění na atopickém podkladě

• patří do skupiny geneticky podmíněných (dědičných) atopických onemocnění, společně s alergickým astmatem, sennou rýmou, alergickou rinokonjuktivitidou, celiakií

vrozená predispozice (dědičnost ekzému) - toto onemocnění nelze odstranit ani změnit léčbou - snažíme se kontrolovat projevy a udržovat je v klidové fázi bez aktivních zánětlivých ložisek

• způsobuje ji porušená kožní bariéra a dysregulace (porucha lipidů v mezibuněčných spojeních) vzájemně propojených imunitních mechanismů v kůži, následkem čehož vzniká zánětlivá reakce. Směrem ven uniká voda - dehydratace kůže, suchost, směrem dovnitř pronikají alergeny z okolí - výsledkem je zánětlivé ložisko. Častá je kolonizace ekzémových ložisek Staphylococcus aureus.

• spouštěči zánětlivého procesu při atopické dermatitidě jsou alergeny - látky z vnějšího nebo z vnitřního prostředí, které u zdravého člověka nezpůsobují žádné potíže, ale u atopika mohou vyvolat nepřiměřenou alergickou reakci – zánět

atopická pokožka

Provokační faktory:

• Potraviny (potenciální alergeny: bílkoviny kravského mléka, vejce, obiloviny, rajčata, celer, citrusy, mango, kiwi, čokoláda, kakao, koření, kyselé okurky, zelí, mořské ryby, exotické ovoce, ořechy, mák, med, sója ...) - platí, že přecitlivělost je individuální (to znamená, že u každého pacienta to mohou být jiné potraviny), probiotika jsou prospěšná

• Roztoči, domácí prach

• Trávy, pyly - tzv. inhalační alergeny

• Srst zvířat (kočka, pes), peří

• Prostředí: teplo - (zapocení), písek, zahrada

• Roční období (zima)

• Detergenty (mýdla, saponáty, prací prášek, aviváž)

• Voda (bazény, chlorová voda, mořská voda)

• Kontaktní alergeny (kovy, vlna, kožešiny, čistící prostředky, mýdla, parfémy, guma ...)

• Infekce (akutní, chronické, fokální)

• Hormonální vlivy

• Stres, psychika

[/tb]Mezi nejčastější provokační faktory při atopické dermatitidě patří některé druhy potravin, roztoči, trávy, detergenty, ale i psychika či stres.[/tb]

Pomozte předejít atopii s Atoderm Préventive

První krém, který vyživuje pokožku už od narození. Určené pro kojence a malé děti s predispozicí k atopii.

KOUPIT TEĎ
aa

Těhotenství, kojení, zavádění potravin:

Pokud je atopická predispozice v rodině, už během těhotenství se doporučují opatření - prevence alergenů (vynechat potraviny s potenciálem alergizovat), ale NE přísné diety.

Kojení je ideální 6 měsíců, během něj se doporučuje vyhýbat alergenům, protože přecházejí do mateřského mléka.

Pokud se používají umělé mléčné formule, tak hypoalergenní (HA) příkrmy se doporučují zavádět po 6 měsících života, postupně a je potřeba sledovat reakce kůže.

Novinkou v přístupu je tzv. imunologické okno - navození orální tolerance (17. - 26. týden) - čas, kdy se děťátku podává v malém množství - jen ochutnat ze všech jídel i z alergenů. Důležité je při tom vést dietní deník, aby se sledovala individuální přecitlivělost na potraviny.

Klinické projevy atopické dermatitidy jsou následující:

• suchost kůže

• svědění

• zánětlivá ložiska (zarudnutí, loupání, otok, mokvání, strupy ...)

„Projevy atopické dermatitidy jsou suchost kůže, svědění a zánětlivá ložiska."

 

Ekzém se projevuje v těchto formách:

1. Kojenecký:

- projevy od 2.-3. měsíce života

- čelo, brada, tváře, kolem úst, později krk, končetiny

2. Dětský:

- školní věk

- krk, záhyby končetin, kotníky, zápěstí

Pročtěte si také

7 rad pro rodiče dětí s atopickým ekzémem

3. Dospělý:

- obličej, okolí očí, dekolt, ruce, chodidla

- forma: kontaktní alergická dermatitida, dyshidrotický ekzém, malé formy ekzému (kolem očí, ušní lalůčky, konce prstů ...)

„Závažnost ekzému posuzuje odborník podle mezinárodní škály SCORAD, která zohledňuje míru suchosti, zarudnutí, mokvání, otoku, škrábanců, ztluštění a svědění pokožky."

 

Pro hodnocení závažnosti ekzému se využívá mezinárodně stanovená škála SCORAD:

1. Suchost kůže:

2. Zarudnutí:

3. Sekrece:

4. Edém (otok):

5. Lichenifikace (ztluštění kůže):

6. Exkoriacie (škrábance):

Svědění:

Zvláštním a velmi závažným tématem při atopické dermatitidě je svědění. Je to vjemový signál kůže, kdy imunitní systém dává vědět, že se "něco" děje - rozbíhá se zánět, i subklinický, tj. bez viditelných zánětlivých ložisek.

Svědění vyvolává histamin, cytokiny a mnohé další molekuly pod vlivem specifických provokačních faktorů: pyly, prach, roztoči, potraviny. Nespecifickými provokačními faktory jsou změny teploty a vlhkosti prostředí, zapocení i suchá kůže, nelze opomenout psychický stres.

Následkem nepříjemného neutišitelného svědění je mrzutost, pláč, nesoustředěnost, nedostatek odpočinku, přerušování spánku. To vše vytváří velmi negativní vliv na kvalitu života nejen postiženého, ​​ale i jeho okolí.

Zánětlivá ložiska ekzému svědí, po poškrábání dochází k dalšímu poškození kožní bariéry, což vede k výraznějšímu zánětu, následkem čehož je svědění výraznější ... vzniká začarovaný kruh, ze kterého se lze vymanit zásahem dermatologa ideálně ve spolupráci s imuno-alergologem

„Svědění je vjemový signál, kdy nám imunitní systém dává vědět, že se uvnitř pokožky něco děje a může se rozjíždět zánětlivý proces."

4.5132

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít nejnovější články, rozhovory a odborné rady týkající se atopie

SOUTĚŽ UKONČENA: Soutěžte o balíčky Atoderm a otestujte se, co víte o opalování

Před 4 měsíci
Photoderm Mineral