Patří atopický ekzém do rukou alergo-imunologa?

Atopický ekzém (AE, nesprávně i ekzém) je dlouhotrvající neinfekční zánětlivé onemocnění kůže.

Definice, příčiny vzniku a statistika

Za hlavní příčinu vzniku AE se podle dnešních poznatků považuje porucha epitelové kožní bariéry. Druhotnou příčinou je nepřiměřená imunologická odpověď organismu. Atopický ekzém není jen jedno dobře definované onemocnění. Je to onemocnění mnoha tváří a podob.

atopický ekzém

Jsou ekzémy, kde je v popředí hlavně porucha kožní bariéry. V jiných případech jsou typické různé poruchy imunitního systému (IgE senzibilizace, poruchy buněčné imunity, autoimunita, zvýšená citlivost na infekce). A abychom to měli ještě o něco složitější, mnohokrát jsou v etiopatogenezi (příčinách vzniku) přítomné nejrozličnější kombinace imunologických poruch s poruchami kožní bariéry. AE je také součástí různých syndromů včetně velmi závažných a primárních poruch imunity. Na tomto místě ale musím zdůraznit, že ačkoliv se ekzém nazývá atopickým, ne každý ekzém má atopickou příčinu (cca 40 % dětí a 10 % dospělých).

Atopický ekzém je CHRONICKÉ A NEINFEKČNÍ ZÁNĚTLIVÉ ONEMOCNÉNÍ KŮŽE.

„Atopický ekzém je výsledkem kombinace několika imunologických poruch."

 

Proč právě mé dítě?

O tom, zda budu mít AE, nebo budu celý život jen latentním "spícím" atopikem, rozhodují dvě věci. Tou první je genetická predispozice (geny při procesech v kůži a geny pro atopii), tou druhou jsou nejrozličnější vnější a vnitřní faktory (alergeny, potraviny, dráždivé látky, hormony, infekce, stres, psychika...). Samotná genetická predispozice ke spuštění onemocnění nestačí. Ačkoliv bez ní se onemocnění u člověka neprojeví.

smiech

PŘÍČINOU ATOPICKÉHO EKZÉMU JE KOMBINACE GENETICKÉ PREDISPOZICE A VNĚJŠÍCH NEBO VNITŘNÍCH FAKTORŮ. NIKDY NEEXISTUJE JEN JEDNA PŘÍČINA.

Statistika

AE trpí cca 17 % populace - 20 až 30 % kojenců, 10 % dětí v předškolním věku a asi 2-3 % dospělých. Co je ale fascinující, že více než 50 % všech AE propukne u dětí v kojeneckém věku. Proto se právě na toto věkové období musíme zaměřit nejvíce.

„Atopický ekzém se nejčastěji vyskytuje u kojenců."

Atopie, alergie, atopický pochod, senzibilizace

Pojmy atopie a alergie se často zaměňují. Atopie je genetická predispozice - tendence k tvorbě specifických IgE na nízké dávky alergenů. Alergie, to už jsou klinické projevy onemocnění (ekzém, astma, alergická rýma, potravinové alergie...). Nárůst výskytu alergických onemocnění enormně stoupá. Předpokládá se, že za pár let bude na nějakou formu alergie trpět každý druhý člověk v Evropě. Formy alergie se významně liší od věku člověka. Zatímco u malých dětí dominuje potravinová alergie a atopický ekzém, u dospělého jedince je v popředí průduškové astma a hlavně alergická rýma. Postupný výskyt alergických projevů v závislosti na věku se nazývá alergický (atopický) pochod.

MEZI ATOPIÍ A ALERGIÍ JE ROZDÍL. ATOPIE JE GENETICKÁ PREDISPOZICE, ALERGIE JE KLINICKÝ PROJEV - ONEMOCNĚNÍ (EKZÉM, ASTMA, POTRAVINOVÁ ALERGIE ...)

graf

První kroky tohoto pochodu začínají nejčastěji po třetím měsíci života kojence. V tomto období se objevují potravinové alergie a ekzém. Právě toto období je velmi zásadní pro ovlivnění průběhu alergií v pozdějším životě, a proto je důležité, aby bylo dítě řádně vyšetřeno alergo-imunologem.

Projevy potravinových alergií a ekzému se časem mohou zmírnit, zejména z potravinových alergií mají mnohé děti tendenci "vyrůst". V předškolním věku začíná prudký nárůst astmatu a alergické rýmy. Je proto důležité dívat se na dítě s ekzémem či potravinovou alergií jako na možného budoucího alergika s postihem dýchacích cest.

Alarmující je nárůst alergií u dětí. Podle českých údajů byl v roce 1996 výskyt ekzému u 4,3 % dětí, v roce 2011 to již bylo u 11,5 % dětí. Podobné nárůsty počtu onemocnění pozorujeme i u alergické rýmy (6,1 % v roce 1996, 14 % v roce 2011) či astmatu (3,8 % v 1996, 10 % v roce 2011).

Pročtěte si také

Správná diagnostika alergie je jako správný klíč v zámku

Odborníci se zamýšlejí nad důvody tohoto celosvětového nárůstu alergií. Nárůst do určité míry ovlivňuje i dědičnost. Při dvou alergických rodičích je pravděpodobnost zplození atopika nad 75 %, při jednom rodiči s atopií je šance na atopii u dítěte kolem 50 %. Ale i pokud oba rodiče nejsou atopici, je pravděpodobnost atopie u dítěte od 12-20 %. Ačkoli genetika má při vzniku alergií určitě nezastupitelný význam, hlavní problém je jinde. Tím hlavním faktorem nárůstu počtu alergických onemocnění je jednak náš způsob života a jednak nepříznivé faktory prostředí. V následující tabulce jsou uvedeny předpokládané faktory, které ovlivňují nárůst alergických onemocnění:

•    Hygienická hypotéza – westernizace

•    Čas strávený v interiérech

•    Včasné začlenění do kolektivu

•     Změna infekcí (bakterie - viry, ...)

•     Nadměrná čistota

•     ATB, vakcinace, změna průběhu onemocnění

•     Chemizace vnějšího prostředí, dieselové motory

•     Změna stravovacích návyků (konzervace, aditiva, jiné potraviny, exotické potraviny, geneticky modifikované potraviny, způsob úpravy potravin)

Atopická dermatitida (ekzém) je multifaktoriální onemocnění: nikdy nemá jen jednu příčinu, proto je její léčba komplikovaná a patří do rukou odborníků."

 

 

4.1389

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít nejnovější články, rozhovory a odborné rady týkající se atopie

SOUTĚŽ UKONČENA: Soutěžte o balíčky Atoderm a otestujte se, co víte o opalování

Před 4 měsíci
Photoderm Mineral