Očima mámy: Běž si umýt ruce!

Časté mytí rukou je základ hygieny a prevence před chorobami.

Jenže co když máte na rukou atopický ekzém? Jak se o ruce atopika správně starat? Pokožka člověka, který trpí atopickým ekzémem, má nedostatečný ochranný film. Rychleji se z něj vypařuje voda, kůže se snadno vysuší, svrbí, praská a je náchylná k zánětu. Zároveň také vstřebává alergeny a dráždivé látky z vnějšího prostředí. Proto je dobré kůži pravidelně promazávat a do porušené kožní bariéry tak doplňovat chybějící tukovou vrstvu.

Mytí rukou je mimořádně důležité pro osobní hygienu a prevence před různými onemocněními.

Při mytí rukou běžným mýdlem (pevným nebo tekutým) ale mastnotu z rukou odstraníme a narušíme i přirozené pH pokožky. Pokožka je totiž mírně kyselá, má pH 5,5. Kyselý ochranný film pokožky nás přirozeně chrání před působením patogenních mikroorganismů. Jenže běžné mýdlo s pH 12 je silně zásadité. A tak i zdravému člověku trvá přibližně 3 hodiny, než kůže umytá mýdlem získá znovu svoji původní rovnováhu.

Pro lidi trpící ekzémy je lepší používat přípravky, které pokožku příliš neodmasťují a zároveň neobsahují alkalické, tedy zásadité složky. Jde o tzv. syndet (syntetický detergent) neboli „mýdlo bez mýdla“, ať už ve formě pevné kostky, nebo tekutého přípravku s pumpičkou. Po každém mytí rukou je ale vhodné použít krém, např. Atoderm Krém.

Atoderm Intensive Eye: zklidňuje, obnovuje a odstraňuje make-up

Nový standard 3v1 pro každodenní péči o podrážděná oční víčka.

KOUPIT TEĎ
Nový pohled na podráždění očních víček:  Atoderm Intensive Eye

Rukám nesvědčí ani čisticí prostředky na mytí nádobí. Pokud musíte umývat nádobí ručně, používejte rukavice. Kůži paradoxně vysušuje i obyčejná voda, zvlášť když je tvrdá. Proto nenechávejte ruce ve vodě déle, než je nutné.

Pro malé děti je voda zdrojem zábavy. Rádi se v ní cákají, přelívají vodu z jedné nádoby do druhé, šplíchají po sobě a nejradši ze všeho do vody strkají ruce. Dělají přesně to, co nechceme. Moudrý rodič proto nabídne takový typ vodní zábavy, která kůži tolik nezatěžuje. Dobrým příkladem je malování vodou na zem. Stačí k tomu trocha vody v misce a štětec nebo i obyčejný klacík. Na zem můžete vodou namalovat cokoli a následně pozorovat, jak to po vás sluníčko nádherně uklidí.

Pozor také na hraní v pískovišti nebo záhonu. Kontakt rukou s pískem a hlínou ekzém obvykle velmi zhorší. Jenže co když si chtějí děti venku hrát? Nemůžeme jim všechno jen zakazovat. Nabídněme jim proto jiné aktivity, při kterých kůže nedostane tolik zabrat. Připravme svým potomkům na zahradě konvičky a velkou nádobu s vodou, ať si mohou vodu nabírat a zalívat květinky a stromečky. Kupme dětem zahradní nářadí (motyčku, lopatku, hrabě, kyblík), aby při práci nedocházelo k přímém dotyku s hlínou a pískem.

Pročtěte si také

Očima mámy: Tak už se, prosím tě, neškrab!

Malá miminka, která si na zahradě nebo na hřišti nejraději hrají právě na zemi, mohou mít preventivně ručičky zakryté. Stačí vzít tričko s dlouhým rukávem větší velikosti a jednoduše zašít konce rukávů nebo na rukávy přišít menší bavlněné ponožky. Děti si potom mohou hrát i na pískovišti a pokožka ručiček zůstává stále chráněná. Pro nezainteresovaného diváka to možná vypadá divně, ale názor okolí klidně ignorujte. Jen ať si děti hrají a užívají bezstarostné dětství místo věčných zákazů!

4.0000

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít i tyto články