Atopická dermatitida a dědičnost: Bude ji mít i moje dítě?

Trpíte atopickým onemocněním a obáváte se, že ho zdědí i vaše dítě? Genetika se nedá ovlivnit, přesto nástup ekzému můžete zmírnit některými opatřeními.

Atopická dermatitida je nejčastější kožní onemocnění u dětí a jeho výskyt v populaci stoupá, za posledních 20 let až trojnásobně.

„Atopická dermatitida postihuje 3–10 % populace."

Dědičnost je polygenní, to znamená, že se nedědí jeden konkrétní gen pro toto onemocnění, ale je to kombinace více genů pro atopickou predispozici. Nakolik se projeví onemocnění u konkrétního jedince, závisí také od faktorů prostředí.

Fotka matky a její dcery, které sedí doma.

Mezi atopická onemocnění kromě ekzému patří i alergická rýma, konjunktivitida, alergické astma nebo potravinové alergie.

Pokud má rodič nějakou formu atopického onemocnění, statistiky uvádějí 30% pravděpodobnost vzniku atopie u dítěte. Pokud jsou oba rodiče atopici, může být riziko až 75%. Atopie u dítěte se nemusí projevit vůbec, může přeskočit generaci, ale může se objevit i později v dospělosti, ne hned v dětství. 

Neexistují jednoznačná opatření pro prevenci vzniku atopie, jelikož je to genetická záležitost, kterou nedokážeme nijak ovlivnit. 

V průběhu těhotenství se můžeme cíleně vyhýbat silným alergenům (potravinám s vysokým potenciálem alergizovat), ale nesmíme držet přísné diety.

Těhotná žena hladká své bříško, ve kterém má dítě. V levé ruce drží plyšového medvídka.

Opatření po narození děťátka v rodině atopiků

Vhodným ošetřováním kůže a dietními opatřeními po narození děťátka můžeme předejít případným atopickým projevům a zmírnit je.

  • Děťátko umývejte denně, místo mýdla používejte syndety (mýdla bez mýdel, která kůži nevysušují, např. Atoderm sprchový olej)

  • Po koupání preventivně promašťujte podle suchosti kůže, denně nebo jedenkrát týdně, kůže nemá být ani suchá, ani mastná, nemá se lepit, v létě natírejte krémovými přípravky, v zimě mastnějšími formulemi

  • K ošetření kůže si vybírejte dermakosmetiku z lékárny speciálně určenou pro atopickou pokožku, ne klasickou dětskou kosmetiku s parfumacemi, ne olej přímo na kůži dítěte (olej udělá mastný film na povrchu kůže, nedokáže ji hydratovat zevnitř na rozdíl do krémů a mastí, nanejvýš omezuje látkovou výměnu a pocení okluzí – naopak, jako esence do koupele nebo složka mýdel je vhodný), vyhýbejte se přírodní kosmetice, u které nevíte přesný obsah složek – hlavně pro riziko alergizace na různé bylinné extrakty

  • Oblečení perte v Lovele bez aviváže, nepoužívejte aviváže, upřednostňujte světlé, vzdušné bavlněné oblečení, vyhýbejte se syntetice

  • Pro děťátko je nejvhodnější stravou mateřské mléko, kojení se doporučuje minimálně 6 měsíců

„Kojící matka musí dbát na omezování alergenů ve stravě, jelikož mohou přecházet do mateřského mléka"

  • Pokud jsou potřeba umělé mléčné formule, vyberte hypoalergenní variantu – HA

  • Příkrmy zavádět po 6 měsících života, postupně, zapisovat nové příkrmy pro lepší odsledování případné kožní reakce (dietní deník)

  • Nezapomenout na imunologické okno od ukončeného 4. do 6. měsíce (17.–26. týden života dítěte), ideálně při kojení, kterým můžete navodit orální toleranci na alergeny – neznamená to přikrmovat alergeny, jen dát děťátku „ochutnat‟ v malém množství (maximálně velikost hrášku)

malý chlapec ochutnává čerstvé jahody

Pročtěte si také

Imunologické okno je nadějí na prevenci potravinových alergií u dětí

Jak zjistím, že u u mého dítěte jde o ekzém?

První projevy ekzému se objeví kolem 2.–3. měsíce života. Loupání kůže u novorozenců bývá fyziologické po porodu, nemusí to znamenat hned ekzém.

Doktor kontroluje malé dítě miminko při vyšetření u doktora.

První projevy atopického ekzému mohou být nespecifické, často se překrývají se seboroickým ekzémem, je možné je odlišit až kolem šesti měsíců. Také svrbění kůže je u malého miminka ne úplně spolehlivým příznakem, protože i když ho to svrbí, škrábat se ještě nedokáže, rodič to teda zpozorovat ani nemusí. Svrbění u miminka se projevuje např. třením nožiček při vyslíkání, neklidem, podrážděním, přerušováním spánku.

Pročtěte si také

Atopický ekzém dětí a kojenců: 8 rad, jak se starat o jejich pokožku

Prvními projevy atopického ekzému u kojenců bývají zarudlá, suchá růžová ložiska na lících, bradě, čele, s výbledem kolem úst, také zčervenání na krku, ale i na trupu, horních a dolních končetinách. Někdy jsou ložiska výrazně zarudlá, mokvají nebo jsou tvořena drobnými pupínky.

„Pro stanovení diagnózy a adekvátní léčby je vhodné navštívit dermatologa nebo dětského dermatologa."

Hlavně pokud suchost kůže a zarudlá ložiska přetrvávají nebo se vracejí i po promašťování a opatřeních pediatra. Neodkládejte návštěvu dermatologa, pokud se děťátko nemá dobře a na kůži má zánětové změny. Neléčením nebo nesprávným přístupem můžete ekzém výrazně zhoršit a zafixovat. V pozdějším věku se ekzémová ložiska přesouvají typicky do záhybů končetin (zápěstí, loketní a kolenní záhyby).

atopicky ekzem dite miminko tvar

4.0000

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít nejnovější články, rozhovory a odborné rady týkající se atopie