Co je atopie?

Odborníci to vedia povedať najlepšie

https://www.youtube.com/embed/Xsu4AQSiVio

„Pojem "atopický" je odvozen od řeckého slova atopos = zvláštní, cizí. Vyjadřuje něco, co probíhá atypicky. Tedy jinak než je běžné."

Společným znakem onemocnění “atopický ekzém” (nesprávně atopický exém) je zvýšená citlivost kůže a sliznic dýchacího a trávicího traktu vůči látkám, které se v našem prostředí vyskytují běžně (pyly, prach, roztoči ...) resp. atopik je s nimi v kontaktu v běžném životě (potraviny, kovy, kosmetika ... atd.)..

Látky se do těla dostávají kůží, dýchacími cestami nebo trávicím ústrojím. Zde se setkávají se zvýšenou a nevyváženou reakcí imunitního systému. Atopik produkuje proti těmto alergenům protilátky. Jedná se o imunoglobuliny, označované zkratkou IgE.

Atopie ještě nemusí být nemoc, jde o predispozici. Rozbíhá se, pokud se k ní přidá nežádoucí vnější faktor (potravinový alergen, alergen z prostředí, stres, očkování, jiné onemocnění ...). Spouští se citlivé reakce v podobě zánětu dutin, průduškového astma, zánětu spojivek, celoroční alergické rýmy, potravinové alergie a také atopické dermatitidy. Všechny tyto nemoci mají stejného jmenovatele - ATOPII.

„Alergická rýma, průduškové astma, zánět spojivek, atopický ekzém a jiné, jsou projevem ATOPIE."

Je to dědičné?

Toto onemocnění kůže je silně dědičně podmíněné; pokud je jeden z rodičů atopik, pravděpodobnost atopického ekzému u dětí se bude pohybuje na úrovni 50 - 60 %. Pokud jsou atopiky oba rodiče, riziko rozvoje atopie u dítěte je až na úrovni 80 %.

„Sklon k onemocnení atopická dermatitida se v rodinách dědí spolu se sklonem k ostatním atopickým onemocněním, jako jsou alergická rýma, astma a jiná alergická onemocnění."

Co je atopická dermatitida (atopický ekzém)?

Atopická dermatitida/atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí a postihuje i 3 % dospělé populace. Jeho výskyt bohužel celosvětově stoupá.

Považujeme proto za důležité, abychom toto kožní onemocnění dokázali správně diagnostikovat a účinně řídit jeho léčbu. Zejména při mírných formách atopického ekzému, kde je velmi důležité předcházet jeho šíření.

Jak ji můžeme definovat?

Atopická dermatitida je svědivé recidivující zánětlivé kožní onemocnění dětí i dospělých, které ma tendenci znovu se vracet. Je dědičné. Narušená je stavba a funkce kůže, doprovázená poruchami imunity.

Jaké jsou klinické projevy atopické dermatitidy?

Kůže dítěte s ekzémem je suchá, což způsobuje jemné trhlinky. Alergeny a jiné dráždivé látky tak do kůže pronikají mnohem rychleji. Vznikají drobné pupence až ložiska ekzému, otok, zarudnutí a případně až mokvání. Nejhorší však bývá svědění kůže.

Kromě těchto vnějších faktorů ovlivňují svědění a záněty i vnitřní příčiny: špatná životospráva, stres, infekce a potraviny, které zvyšují hladinu histaminu v organismu.

Atopická dermatitida se může u každého projevit jinak. Mění se s věkem a rozděluje se do 3 následujících fází:

I. fáze – KOJENECKÁ FORMA

První projevy atopie u miminka se objevují už v 2. - 3. měsíci života. Nejčastěji na tvářích, trupu a na tvářích či na nohách jako suché zarudlé puchýřky/červené fleky. Ty mají později tendenci splývat do větších zarudlých ložisek s nepřesným ohraničením. Tyto projevy může doprovázet až prudké svědění.
 
II. fáze – DĚTSKÁ FORMA

Začíná přibližně 2. rokem života dítěte. Zánětlivé projevy se objevují ve větší míře. Zejména v záhybech končetin, na krku, kolem zápěstí, kotníků, ale i na zbytku těla. Jsou spojeny s úporným svěděním a často i se zvětšením lymfatických uzlin.
 
III. fáze – FORMA DOSPÍVAJÍCÍCH A DOSPĚLÝCH

Nastává v období adolescence a přetrvává do dospělosti. Zánětlivé projevy postihují kromě obličeje i trup a končetiny. Kůže je ložiskovitě zhrubělá a přetrvává nepříjemné svědění. Období zlepšení se střídá se vzplanutím onemocnění. V dospělosti se často objevuje kontaktní alergická dermatitida spolu s přecitlivělostí na různé látky, nejčastěji na kovy.

„Jednotlivá vývojová období na sebe mohou plynule navazovat nebo může některé z nich chybět. Průběh onemocnění tak může být u každého pacienta jiný, u někoho se dokonce může poprvé objevit až v dospělosti."

Neexistuje žádný specifický test pro stanovení diagnózy atopické dermatitidy. Diagnóza vychází z komplexní anamnézy a klinického vyšetření dermatologem.

Co zhoršuje atopický ekzém nejvíce?

  1. Zvýšená suchost pokožky (nedostatečná ochranná bariéra kůže)
  2. Dráždivé podněty: častý kontakt s vodou, mýdla, saponáty, prací a čisticí prostředky, dezinfekční látky, chlor, kontakt s vlnou, pískem, hlínou
  3. Kontaktní a vzdušné alergeny: domácí prach, roztoči, pyly, zvířecí alergeny, srst, plísně
  4. Potravinové alergeny: mléko, vejce, ryby, mořské plody, citrusové plody, kiwi, ananas, mango, jahody, rybíz, rajčata, paprika, celer, petržel, křen, čokoláda, kakao, mák, med, ořechy, luštěniny, sója, hořčice, bílkoviny v obilovinách, kyselé zelí, konzervované potraviny, exotické koření, uzeniny
  5. Mikroorganismy: bakteriální infekce (především zlatý stafylokok), virové onemocnění horních cest dýchacích, plísňové infekce (především kvasinky)
  6. Ostatní vlivy: růst zoubků, očkování, stres, psychické změny, horko a pocení, klimatické změny, hormonální změny (dospívání)

„Náchylnost k atopické dermatitidě nelze odstranit, dá se však udržet v bezpříznakovém stádiu."

Dá se atopický ekzém vyléčit?

Jde o vrozenou dispozici kůže k zánětlivé reakci, která bohužel přetrvává po celý život. Ani nejúčinnější léky nedokáží náchylnost k této nemoci odstranit.

Nicméně, při pečlivém dodržování preventivních a léčebných opatření se dá atopická dermatitida bezpečně udržet v bezpříznakovém stádiu. Věkem se příznaky většinou zmírňují a u většiny dětí zcela vymizí. Vyžaduje to však velkou trpělivost jak rodičů, tak i pacientů.

Je třeba odstranit všechny faktory způsobující podráždění, zvolit vhodnou životosprávu, pravidelně navštěvovat dermatologa a dodržovat léčebná opatření.

Jak pečovat o pokožku?
 
Atopická dermatitida a jeho léčba se skládá z pravidelného promašťování kůže zvláčňujícími krémy a mastmi (emoliencii). Velmi pomohou i hydratační přípravky do koupele. Samozřejmě k prevenci a výběru ošetřujících produktů je třeba přistupovat individuálně.

V případě akutního vzplanutí a vzniku zánětlivých ložisek je nezbytná konzultace dermatologa, který určí nejvhodnější léčbu. Nejčastěji se podávají antihistaminika kontrolující svědění kůže a protizánětlivá léčba, která zahrnuje kortikosteroidy a topické imunomodulátory. 

„Lokální protizánětlivá léčba zahrnuje i krátkodobě podávány lokálně kortikosteroidní externí a topické imunomodulátory. Cílem je zánět především zastavit."

Jaká je správná životospráva při atopické dermatitidě?

Pokud zjistíte, že máte atopický ekzém v rodině, s opatřeními je vhodné začít co nejdříve. Ideálně už během těhotenství. A to odstraněním alergenů v posledních měsících těhotenství a při kojení. Bílkoviny kravského mléka a obiloviny ve stravě kojence oddalujeme.

Při zavádění potravin má nejvýraznější vliv výživa dítěte do prvního roku života. V pozdějším věku postupně slábne. Je důležité vyhýbat se dráždivým potravinám, které jsme zmínili výše.

„Bezprašné, chladnější prostředí bez koberců je pro lidi s atopickým ekzémem příznivější."

Snažíme se zajistit vlhké, bezprašné a spíše chladnější prostředí. Ideálně bez koberců a záclon. Vhodný je vzdušný oděv, světlé bavlněné oblečení a vyhýbání se vlně. Oblečení by mělo být před prvním použitím řádně vyprané a důkladně vymáchané v prášku určeném na citlivou dětskou kůži (Lovela, mýdlové vločky). Nepoužíváme aviváž.

Velmi pomáhá deník, který dokáže odhalit individuální alergeny a dráždivé vlivy. Nejlepší způsob léčby je právě prevence.

Nepřehlédněte video zachycující atmosféru našich seminářů

https://www.youtube.com/embed/Hi6ouivC4WY