Jak zvládnout atopický ekzém v zimě

Dítě s atopickým ekzémem si může užít zimní radovánky na sněhu i zimní sporty.

Je ale nutno přihlédnout k některým zvláštnostem jeho kůže a přizpůsobit tomu péči o pokožku, režim dítěte a životní styl celé rodiny. 

Atopický ekzém díte

Dítě s atopickým ekzémem má vrozenou zvýšenou citlivost kůže a sliznic k různým látkám, které se běžně vyskytují v našem prostředí a dostávají se do našeho těla kůží, dýchacími cestami nebo trávicím ústrojím a zde se setkávají se zvýšeně a nevyváženě reagujícím imunitním systémem.

Ekzematik má i řadu změn ve stavbě a v biochemických pochodech v kůži. Proto kůže reaguje i na běžné podněty, které přicházejí z vnějšího prostředí, ale i vnitřního prostředí těla, zvláštním, mimořádným, nezvyklým způsobem. Bývá to zarudnutím, otokem, mokváním, drobnými pupínky, ale především záchvatovitým svěděním. 

„Znalostí spouštěcích mechanizmů ekzému v zimním období a změnou péče o kůži lze předejít většímu zhoršení a tím průběh onemocnění příznivě ovlivnit."
 

Kůže většiny pacientů s atopickým ekzémem je suchá, schází jí schopnost zadržovat vodu a snadno se v ní tvoří jemné trhlinky. Je to proto, že pokožka mezi jednotlivými rohovými buňkami obsahuje méně tuků, které nazýváme ceramidy a můžeme si je představit jako maltu mezi cihlami ve zdi domu. Tvorba ceramidů („malty“) klesá v zimním období o 30%, pokožka je proto zvýšeně suchá s drobnými prasklinkami.

Pročtěte si také

Jak se zbavit atopického ekzému

Pobýváme v přetopených místnostech se suchým vzduchem a mrazivý vzduch venku je také suchý a připravuje pokožku o další vodu.  Prudké přechody z tepla do chladného prostředí a naopak kůži s ekzémem též neprospívají. Zapocení v teplém prostředí, kde dítě pobývá delší dobu a je více oblečené (čekárny u lékaře, nákupní centra, dopravní prostředky), je častou příčinou svědění a zarudnutí pokožky s vyrážkou. Nepřiměřené a nadbytečné oblékání dítěte při procházce, kdy dítě hodně běhá nebo v kočárku do spacího pytle, je též nevhodné. Podobně chybují i rodiče, kteří dítě více „nabalí“ na lyžování a další zimní pohybové aktivity, kdy se malí sportovci snadno zapotí.

„Chybou je i přímý kontakt kůže s vlnou, kožešinou nebo textilním materiálem, který má vlas nebo je drsný a škrábavý."

Běžné virové infekce (rýma, kašel, plané neštovice) malé děti provázejí celou zimu, vedou k výrazným výkyvům k horšímu v průběhu ekzému. To ovlivníme těžko, ale je vhodné vyhýbat se alespoň návštěvám v rodinách, kde je jiné nemocné dítě a v chřipkové epidemii i velkým akcím pro děti pořádaným ve velkých sálech (kina, divadla). Není vhodný ani pobyt v oblíbených dětských hernách např. ve velkých nákupních centrech.

Atopický ekzém

Na sezónní a klimatické prudké změny kůže také reaguje zhoršením onemocnění; reaguje na významný pokles i zvýšení nejen okolní teploty, ale i atmosférického tlaku. Nedoporučujeme proto ani zimní pobyt u moře v exotických oblastech. Riziko zhoršení je nejen při dlouhém letu klimatizovaným letadlem s přesušením kůže, ale i možností získaní infekce od spolucestujících kapénkovou infekcí. Prudká změna ze zimy do velkého horka a při zpáteční cestě naopak, je navíc zátěž nejen pro nemocnou a „jinou“ atopickou kůži, ale i celý imunitní systém a to hlavně u kojenců a batolat, kdy obranyschopnost ještě není plně vyvinutá. 

„V zimním období se navíc objevují některé zvláštní typy atopického ekzému."

Je to především „vyrážka z oblizování“. Vlivem nízké teploty je suchá nejen pokožka, ale i rty, které rodiče navíc často zapomínají ošetřovat. Proto si je kojenci a děti často oblizují, zvlhčují slinami, které rty a okolní pokožku dráždí nebo si rty i koušou. Vzniklá vyrážka se potom šíří i do okolí úst. Dalším příkladem je tzv. „zimní noha“, kdy se vlivem dlouhého nošení  uzavřené obuvi a zapocení nohou, objevuje nejprve olupování a zarudnutí bříšek palců, potom ostatních prstů nohou a následně začervenání, olupování a poprskání kůže přední čtvrtiny chodidla.

Atoderm Intensive mycí kostka – vysoce výživná mycí kostka

Pro každodenní péči a ochranu suché až velmi suché pokožky.

KOUPIT TEĎ
Atoderm -  Intensive mycí kostka

Často se zhoršuje i ekzém na rukou, které jsou vystavené extrémním změnám teploty nejvíce a navíc si je děti při mytí špatně utírají; vlhká pokožka se vysušuje a vznikají v ní drobné trhlinky. Situaci zhoršuje i špatný výběr rukavic nebo to, že dítě rukavice odmítá zcela nosit. 

Atopický ekzém zima

Rady pro zimní období: 

  • Protože je pokožka v zimním období sušší, promazáváme dítě častěji a volíme raději mastné krémy, masti nebo balzámy. Nezapomeňte ošetřovat i rty, vhodné jsou speciální tyčinky a balzámy na rty. Promazávací prostředky vytvoří tenkou vrstvu na povrchu pokožky, “chytí do pasti“ vodu pod nimi a nedovolí vodě z kůže uniknout. 
  • Zvláštní péči věnujeme rukám: je nutné je dobře osušit po každém umytí a následně vždy ošetřit mastnějším krémem. 
  • I obličej zasluhuje větší pozornost: do mrazu a větru volíme k ošetření masti, které neobsahují vodu nebo jsou speciálně k ošetření v zimním období určené. Děti s ekzémem jsou náchylnější k omrznutí. I při zimním pobytu na horách a i tehdy, když není úplně jasná obloha, je třeba používat k ochraně před sluncem krémy s UV filtry. Těmito krémy ošetříme obličej dítěte nejdříve, a jakmile se tento „opalovací“ krém do pokožky vstřebá (ne dříve než za 5 minut), použijeme teprve ochranný krém do mrazu, tedy až jako druhou vrstvu.  

Atopický ekzém

  • Oblékejte dítě tak, aby se nezapotilo. Je nutno přihlédnout k jeho aktivnímu pohybu venku. Vyvarujte se pobytu dítěte ve svrchním teplém oděvu a v uzavřené zateplené obuvi v teplém prostředí. Volte čepice a rukavice tak, aby měly vnitřní povrch hladký nebo je podšijte hladkou bavlnou. Na krk vyberte místo šály raději hladký nákrčník. Nevhodné jsou na zimním oblečení i lemy z umělé kožešiny. Pokud spí kojenec v kočárku venku, je třeba vypodložit spací vak hladkým materiálem, aby se pokožka tváří a ruček nedotýkala ničeho „chlupatého“. 
  • V době chřipkové epidemie není vhodné chodit s dítětem tam, kde je větší kontakt s více dětmi a větší riziko získat i běžnou rýmu a kašel. Každá virová infekce zhorší průběh ekzému.
  • V zimním období je pro dítě s ekzémem vhodnější pobyt na horách než u moře v exotických oblastech. Střídání klimatických pásem, teploty ovzduší a dlouhý let v letadle často průběh onemocnění zhorší. 
     
3.5714

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít i tyto články