Jak zvládnout dětský atopický ekzém
Suchá, zarudlá a svědící místa na kůži dítěte jsou příznaky, které rodiče přivedou do ambulance dermatologa. Jde o dětský ekzém?
Při stanovení diagnózy „atopický ekzém“ je obyčejně nejtěžší pro rodiče vyrovnat se s faktem, že onemocnění je dlouhodobé, a i když vlivem vhodné péče jeho projevy ustoupí, po čase se opět vrací.
Atopický ekzém vzniká souhrou více faktorů. Může být zapříčiněn přecitlivělostí organismu dítěte na některé látky z vnějšího prostředí, které následně fungují jako alergeny. Významný podíl na jeho vzniku má ale i dědičnost.
Dětský atopický ekzém je diagnostikovaný dětem v předškolním a mladším školním věku. Dítě je vystaveno silnému svědění postižené části kůže, která je nedostatečně hydratovaná, na pohled suchá s odlupujícími se šupinkami, zarudlými puchýřky a možnou zánětlivou reakcí. Kůže je také často drsná kvůli odřeninám a škrábání.
Nejčastěji jsou postižena místa na zápěstí, hřbetech rukou, loktech a v loketních jamkách. Postižené ale mohou být i jiné partie těla. Dítě s atopickým ekzémem vyžaduje zvýšenou péči rodičů, a to nejen o jeho citlivou pokožku, ale potřebuje také psychickou podporu, láskyplné a klidné prostředí.
Jak zmírnit dětský ekzém
Nepohoda, stresy, dlouhodobý strach, nestabilita se odráží na stavu základního onemocnění, hrozí zhoršení jeho projevů nebo jeho znovuvzplanutí.
Pomoc rodičů a nejbližších s atopickým ekzémem teda spočívá hned v několika oblastech. Mezi první patří technické zabezpečení vhodného prostředí pro dítě s omezením možných alergenů, které se mohou na vzniku a zhoršení onemocnění podílet. Čistota, snížená prašnost, nedráždivé kosmetické výrobky, prací prášky, potraviny s minimálním obsahem alergenů a vhodná léčba ale samy o sobě nestačí.
Je třeba budovat klidné, laskavé a trpělivé zázemí dítěte. Rodiče by si měli se svým dítětem často povídat, naučit ho komunikovat o svých pocitech, vysvětlit mu souvislosti, ujišťovat ho o své lásce k němu a poskytovat mu podporu.
Rodiče také učí dítě základním návykům šetrné péče o jeho pokožku a trpělivě mu pomáhají překonávat bolest a svědění, které toto kožní onemocnění přináší. Posilujte v dítěti tendence ovládat nutkání škrábat se a upřednostněte odměnu před trestem.
Dítěti můžete snížit psychické napětí tím, že odvedete jeho pozornost k jiné činnosti a naučíte ho využívat zástupné metody namísto škrabání, například stisk nebo soustředění se na představu o zchlazení kůže. Pomáhá relaxační trénink ve formě pohádek a cvičení spolu s nácvikem dýchání, které následně dítě může využít k překonání nepříjemných pocitů.
Řešení frustrace a strachu, sdílení emocí dítěte a nácvik technik na snížení nepříjemných vlivů z vnějšího prostředí vedou dítě k jeho stabilizaci a získání pocitu jistoty a vlastní hodnoty.
Pokud se podaří psychicky stabilizovat dítě a společně s lékařem zvládnout základní projevy postižení, je naděje, že při vhodné péči a výchově v laskavém prostředí se bude dítěti dařit a období znovuvzplanutí ekzému se budou prodlužovat, až zmizí úplně. Velkou nadějí pro rodiče a děti může být i zkušenost z lékařské praxe, která zaznamenala, že asi u 75 % případů dětský atopický ekzém úplně zmizí kolem desátého roku věku.
Jak můžete pomoct dítěti s ekzémem?
- Poraďte se s lékařem o vhodné léčbě pro vaše dítě (farmakologické i podpůrné v rámci prostředků na snížení pocitu svědění).
- Řiďte se doporučeními lékaře, co se týká prevence znovuvzplanutí onemocnění (šetrné umývání, krémování, využívání speciálních přísad do koupele, vhodná volba potravin, prací a čisticí prostředky, textilie apod.).
- Zajistěte dítěti klidné prostředí s významným omezením alergenů, na které může být vaše dítě citlivé.
- Ostříhejte dítěti nehty.
- Používejte bavlněné prádlo a oblečení.
- Nevystavujte místa postižená ekzémem přímému slunci.
- Pokud je to možné (po poradě s lékařem), dopřejte sobě i dítěti pobyt u moře.
- Trpělivě vysvětlujte dítěti, že škrabání kůže nepřináší úlevu, a naučte ho techniky na odvádění pozornosti a snížení napětí.
- Po poradě s lékařem (podle stavu postižení) ulevte dítěti ochlazením postižených míst (minerální voda ve spreji, chladnější koupel apod.).
- Přistupujte ke svému dítěti s klidem, trpělivě a laskavě, a to i v případě, že jste unavení nebo vyčerpaní. Mějte na paměti, že dítě reaguje na vaši nervozitu a nepohodu zvýšením svého neklidu.
- Netrestejte dítě za selhání, spíš formou pochvaly nebo odměny posilujte žádoucí jednání.
- Více s dítětem komunikujte, naučte ho projevovat emoce, poskytněte mu podporu a vysvětlení.
- Ubezpečujte dítě o své lásce.
- Naučte dítě, jak má komunikovat viditelné postižení své kůže mezi vrstevníky. Připravte ho na možné reakce.
- Informujte učitelky v mateřské škole a požádejte je o spolupráci.
- Neváhejte využít pomoc specializovaného psychologa, který vás i vaše dítě naučí účinné techniky (relaxace, představy, KBT apod.). Využijte možnosti rodinné terapie.
Jak si může pomoct matka atopického dítěte?
- Pokuste se nastavit si pravidelný každodenní režim péče o dítě, rodinu, domácnost a sebe. Nezapomínejte na sebe!
- Naučte se delegovat práci a nesnažte se být dokonalá matka, manželka a milenka.
- Přiměřeně zapojte do péče o dítě otce, sourozence, babičky i dědy. Vysvětlete jim omezení, potřeby a zásady péče o postiženou kůži dítěte.
- Nebojte se požádat o pomoc – nejlépe konkrétně, co může daná osoba udělat.
- Snižujte své napětí a stres (zvýšenou mrzutost a neklid v době vzplanutí dítěte) sportem a vhodným relaxem.
- Vnímejte pokroky dítěte a radujte se z nich.
- V případě potřeby neváhejte využít pomoc zkušeného psychologa.
Jak může při péči o dítě s ekzémem pomoct otec a nejbližší?
- Informujte se o možnostech léčby a péče o postiženou pokožku dítěte.
- Přistupujte k dítěti vždy v klidu, trpělivě a s láskou.
- Sdílejte radosti i strasti potomka s vaší ženou (dcerou, nevěstou).
- Poskytněte konkrétní pomoc.
- Poskytněte podporu a jistotu.
- Dopřejte matce dítěte čas jen pro sebe, například pomozte zajistit hlídání dítěte a podobně.
- Věnujte čas a péči rodině.
- Reagujte trpělivě a laskavě (zvlášť v období, kdy je dítě neklidné a máma je vyčerpaná a podrážděná).
- Netrestejte dítě za neklid, mrzutost či plačtivost. Radši podporujte pozitivní vzorce jeho jednání odměnou a pochvalou.
- V případě potřeby neváhejte vyhledat pomoc a radu psychologa.
Byl pro vás tento článek užitečný?
Ne
Ne
Velmi užitečný
Děkujeme za Váš hlas