Potravinové intolerance a alergie v souvislosti s atopickým ekzémem u dětí

Každý z nás se už pravděpodobně někdy setkal s pojmem potravinová intolerance či potravinová alergie.

Pojmy se častokrát zaměňují, nicméně jde o dva rozdílné projevy, resp. reakce lidského organismu.

svrebni

Jednoduše řečeno, potravinová alergie je stav vyvolaný požitím určité alergizující potraviny, díky které je aktivován náš imunitní systém. Nástup symptomů je velice rychlý, nezřídka už během několika sekund, a projevy bývají různé, často kožní.

V případě potravinové intolerance (nesnášenlivosti) je situace odlišná. Tady totiž nejde o klasickou (okamžitou) alergickou reakci. Nástup příznaků bývá pozvolný a často nenápadný; díky tomu je odhalení příčiny potíží komplikovanější a časově náročnější. 

Pojďme se nyní podrobněji podívat na  atopický ekzém u dětí v souvislosti s potravinovou alergií. 

Je-li imunitní systém dítěte přecitlivělý na určitý alergen, alergická reakce se může projevit na různých místech těla.

„Kůže u dětí trpících atopickým ekzémem je oslabená, proto alergický zánět zasáhne nejčastěji právě ji."

S potravinovými alergeny přichází dítě do styku už velice záhy; řada z nich proniká z matčiny stravy do mateřského mléka a odtud přímou cestou ke kojenci.  Některý z nich pak může imunitnímu systému děťátka začít vadit; vzniká tak potravinová alergie.

Pročtěte si také

Strava a diety při atopickém ekzému v kostce

U miminek se nejčastěji vyskytuje přecitlivělost na kravské mléko, vejce, sóju a pšeničnou mouku

Za zmínku stojí i souvislost s pylovou alergií, a to díky podobnosti potravinových a pylových alergenů.  Nakonec i samotná pylová alergie může vyvolat atopický ekzém.

deti

Mezi nejčastější potravinové alergeny u větších dětí a dospělých patří zejména ořechy a semínka, ryby a mořské plody, některé druhy zeleniny a ovoce. 

„Je dobré vědět, že určité potraviny mohou zhoršovat atopický ekzém i přesto, že si na ně tělo nevytvoří žádnou alergii."

Většinou jde o potraviny, které jsou schopny různým způsobem zvyšovat hladinu histaminu v těle. Histamin je sloučenina odpovědná, mimo jiné, za svědění a záněty pokožky. Mezi tyto potraviny patří například rajčata, lilek, špenát, zrající salámy a sýry, kysané mléčné výrobky, čokoláda, kakao, citrusové plody, kuřecí a vepřové maso, ryby, některé druhy ovoce, vaječný bílek, sója, potravinové přísady jako kvasnice, barviva, konzervanty a celá řada dalších.

Pokud se ekzém objeví u dítěte v kojeneckém nebo batolecím věku, využívá se speciální krátkodobá vylučovací diagnostická dieta. Jejím cílem je zjistit, jestli rozvoj ekzému u dítěte je nebo není způsoben nějakou potravinou – ať už v podobě příkrmu, anebo alergenu proniklého do mateřského mléka. Jestliže se testovací dietou prokáže, že provokatérem ekzému je jeden nebo více potravinových alergenů, nastupuje regulérní dieta a prokázané alergeny se z jídelníčku atopika zcela vyloučí. 

novorozenci

Pokud po této úpravě stravy atopický ekzém zcela vymizí a dále se nevrací, není nutné dietu rozšiřovat na další potraviny. Jedinou výjimkou je sója, které by se měli vyvarovat malí potravinoví alergici, i když na ni nemají prokázánu alergii.

Možná čas od času narazíte na zprávy o tom, že se nějaký ekzematik díky vhodně volené stravě svých potíží nadobro zbavil. 

Jistě není pochyb o tom, že kvalitní a vyvážený jídelníček, bohatý na vitaminy, minerály a další užitečné živiny, má pozitivní vliv na celkové zdraví člověka, tedy i na jeho imunitu a stav pokožky. Nicméně atopie (sklon k alergickým onemocněním) je tak hluboko zakořeněna v genech atopika, že zatím není možné se jí zcela zbavit. Pomocí odpovídajících dietních, kosmetických, psychologických a dalších pomocných opatření je však možné zajistit, aby se nové projevy atopického ekzému během života objevovaly co nejméně.

3.6087

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít i tyto články