(aktualizované zo dňa 19.12.2018)

Co pomáhá proti škrábání při neustálém svrbění kůže? Zkuste tyto tipy

Každý atopik by rád věděl, jak se zbavit neustálého svrbění kůže, které vyvolává reflex škrábat se.

  • Atopický ekzém deti

Škrábání nejenže proti svrbění nepomáhá, ale ještě ho zhoršuje. Nemůžete si pomoct, i když víte, že se tak dostáváte do nekonečného kruhu – čím víc narušujete pokožku škrábáním, tím víc vzniká výrazné podráždění, vyvolávající další svrbění. 

Jak omezit škrábání? Vyzkoušejte tyto tipy: 

1. tip: Zchlaďte pokožku

Jako rychlá první pomoc při svrbění může posloužit zchlazení kůže. Namočte kus látky do studené vody, vyždímejte ji a přiložte na část kůže, která vás svrbí. Podobně se dá použít i sáček s ledem nebo mraženou zeleninou. 

„Chlad znecitliví nervová zakončení v pokožce a na chvíli vás tak zbaví pocitu svědění."

Nejde o řešení na delší dobu, i navzdory tomu, že trvanlivost chlazení se dá lehko prodloužit vytvořením obkladu tak, že na mokrou látku přiložíme ještě další vrstvu. 

2. tip: Ostříhejte si nehty

Ostříhané nehty nikdy nenapáchají tolik škody jako ty dlouhé. Pravidelně se starejte o svou manikúru, zastřihávejte nehty a pilníkem otupte okraje, které zůstaly po nůžkách ostré. Proceduru opakujte podle toho, jak rychle vám rostou nehty. 

batoľa

Oplatí se naučit se správně škrábat, tedy neškrábat kůži směrem ke dlani, ale naopak. Přináší to stejnou úlevu, jen kůži to tolik nepodráždí. Někdy stačí místo automatického škrábání jen přitlačit nehty na kůži. 

3. tip: Navlečte si rukavice

Hlavně v případě mladých atopiků může jít o jedno z nejefektivnějších řešení nekontrolovatelného nočního škrábání. Dají se sehnat rukavice z čisté bavlny, které nedráždí pokožku, dítě se v nich příliš nepotí a de facto mu to znemožní si pokožku rozškrábat. 

deti

4. tip: Odveďte pozornost

Někdy se dají pocity svrbění pokožky oklamat tím, že od nich úmyslně odvedeme pozornost. Pomáhají ruční práce anebo hry, do kterých se úplně ponoříte. Pokud vás svrbí končetina jen na jedné straně těla, můžete se zkusit lehce poškrábat před zrcadlem. Škrábáte tak druhou část těla, která vás ve skutečnosti vůbec nesvědí.

Atoderm Intensive mycí kostka – vysoce výživná mycí kostka

Pro každodenní péči a ochranu suché až velmi suché pokožky.

KOUPIT TEĎ
Atoderm -  Intensive mycí kostka

5. tip: Použijte sprej proti svrbění

Projevy atopického ekzému vám pomůže dlouhodobě zvládat důkladná večerní rutina, která spočívá v hydrataci pokožky a nanesení ochranné vrstvy po koupeli nebo sprše. Někdy ani tato prevence nestačí, aby vás svrbění pokožky neobtěžovalo. 

„Naštěstí existují SOS spreje proti svrbění, které během minuty dokážou pocit svrbění utlumit až na 6 hodin."

Výhodou takového spreje je, že se dá aplikovat i na tvář a méně přístupná místa, protože jeho rozprašovač funguje, ať už je natočený jakkoli. Stačí ho nastříkat ze vzdálenosti 20 centimetrů a nechat zaschnout. Nedělá skvrny na tváři a dá se používat neomezeně často. Během prázdnin oceníte jeho cestovní, zmenšenou verzi. 

3.7919

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít i tyto články