(aktualizované zo dňa 21.11.2018)

Atopický ekzém na rukou a nohách: Jak je ošetřovat?

Atopický ekzém se může objevit kdekoli na těle. Nejčastěji se ale, hlavně u dětí, objevuje na rukou a nohách. Jak o tyto partie správně pečovat?

Předpokladem pro vznik atopického ekzému je narušení kožní bariéry, přes které uniká ven voda, což vede k vysušování kůže. Směrem dovnitř naopak pronikají alergeny z okolí, které působí jako spouštěče zánětu. Může jít o látky z interního i externího prostředí, které u zdravého člověka nezpůsobují žádné problémy, ale u atopika mohou vyvolat nepřiměřenou alergickou reakci nebo i zánět.

„Mezi nejčastější spouštěče patří například některé potraviny, roztoči, domácí prach, trávy a pyly, srst zvířat, zima, kosmetika, voda, infekce, hormony nebo stres."

Výskyt ekzému na rukou a nohách

Atopický ekzém se projevuje svrběním, suchou kůží a tvorbou zánětlivých ložisek. Ta bývají červená a mohou se odlupovat nebo mokvat. Když se ekzém objevuje na rukou, tak se může vyskytnout i na relativně malé ploše kůže. Vzhledem k lokalitě postiženého místa to bývá i významné omezení v běžném životě. Ložiska na rukou se projevují zarudnutím, svrběním, bolestí, prasklinami kůže i suchostí.

Atopický ekzém ochrana

U dětí bývají ekzémem nejčastěji postiženy záhyby končetin, články a zápěstí. U dospělého člověka se potom více vyskytuje na namáhané kůži na rukou. I na tomto místě se mohou objevovat drobné formy ekzému, u nich je zánět ohraničený, například na rozpraskané konce prstů.

„Atopický ekzém na nohou se nejčastěji vyskytuje na prstech, patách a po stranách nohou."

Atopický ekzém, kromě klasických lokalit, jako jsou loketní a kolenní záhyby, se u dospělých pacientů často vyskytuje na rukou a nohách. Tento typ ekzému se může projevovat různě, jako suchá drsná ložiska s prasklinami, olupování, popraskaná bříška prstů, nateklá bolestivá nehtová lůžka. Někdy se ekzém rukou a nohou projevuje jako dyshidrotická forma vyznačující se tvorbou výrazně svrbivých drobných vodových puchýřků na bočních stranách prstů, dlaních i chodidlech, které se následně loupou a praskají. Je nutné je správně identifikovat a vyloučit možnost plísňového onemocnění, někdy se může podobně projevovat atypická forma psoriázy. Vhodné je navštívit dermatologa pro přesnou identifikaci komplikací, protože jejich léčba je odlišná.

Atopický ekzém

Při ekzému rukou a nohou je často přítomné zvýšené pocení, zarudnutí, svrbění, někdy až pálení. V zimě se zhoršuje ekzém rukou právě kvůli vystavování mrazu a větru, kdy se kůže intenzivně vysouší a praská. Častější bývají ekzémy na rukou, ale mohou být souběžně podobné projevy i na nohou.

Příčinou ekzému rukou a nohou bývá nejčastěji kontaktní alergická dermatitida, tedy alergická reakce opožděného typu na alergen – látku, která má potenciál spustit alergickou odpověď. Je možné identifikovat ji kožními Epikutánními testy. Někdy může být touto látkou i zdánlivě neškodná nebo delší dobu používaná kosmetika, mýdlo, bižuterie, nějaký materiál z pracovního prostředí (kovy, černý plast, pogumované předměty, rukavice atd.) nebo gelové nehty, materiál obuvi (konzervanty používané při výrobě kožených, gumových a syntetických materiálů).

Jak pečovat o ruce a nohy při atopickém ekzému

Při péči o kůži atopika je důležitá spolupráce s odborníky a dodržování základních pravidel:

  • Škrábejte se minimálně. Škrabání poškozuje kůži a vede k možným infekcím. Můžete si pomoct tím, že nehty ostřiháte nakrátko, zakryjete ekzém obvazem nebo si oblečete rukavice. V případě úporného škrabání se vyplatí investovat do spreje proti svrbění, působí okamžitě a vydrží dlouho. 

Pročtěte si také

Co pomáhá proti škrábání při neustálém svrbění kůže? Zkuste tyto tipy

  • Naučte se identifikovat své alergeny. Když zjistíte, co vám způsobuje zánět, můžete se podráždění snadno vyhnout. Zkuste například změnit kosmetiku, prací prostředek, šperky nebo vyřadit z jídelníčku dráždivou potravinu. 
  • Změňte mýdlo na ruce. Pokud trpíte ekzémem na dlaních, jistě jste si všimli, že situaci ještě zhoršuje pravidelné mytí rukou mýdlem. Běžné mýdlo není pro atopiky vhodné, svým složením dráždí a vysušuje pokožku. Kupte si speciální hypoalergenní tekutý nebo tuhý přípravek na ruce. V případě prasklin omezte namáčení rukou na minimum.

Pomozte předejít atopii s Atoderm Préventive

První krém, který vyživuje pokožku už od narození. Určené pro kojence a malé děti s predispozicí k atopii.

KOUPIT TEĎ
Atoderm Préventive

  • Vyzkoušejte koupel rukou a nohou. Každodenní koupel může pomoct proti svrbění. Je ale důležité, jakým způsobem se uskuteční. Koupel by neměla trvat víc než 15 minut. Používejte vlažnou vodu a speciální koupel na atopický ekzém. Ihned po koupeli pokožku jemně osušte a naneste zvlhčující prostředek. Vyhněte se příliš teplé vodě, která kůži velmi vysušuje. 
  • Dejte pozor na pot. Ekzém může zhoršovat i pot. Na místech, kde je to možné, choďte radši bez bot nebo v maximálně vzdušné obuvi. Nohy tak budou lépe dýchat. Noste ponožky ze 100% bavlny a pravidelně střídejte boty. 
  • Chraňte se před chladem. V zimních měsících nezapomínejte na rukavice, protože chlad může projevy atopického ekzému na rukou zhoršovat. Ruce pravidelně natírejte ochranným krémem proti chladu, přes noc si vždy dělejte zábal – po koupeli ruce natřete hydratačním a ochranným krémem a vložte do bavlněných rukavic. 

Zdroje:
https://www.pravdyoatopii.cz/
https://atopicdermatitis.net/affected-areas/
https://www.foot-pain-explored.com/foot-eczema.html

Pročtěte si také

Souvislost mezi atopickým ekzémem a alergií? Vše je trochu jinak

3.7179

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít i tyto články