Jak si vybrat a jak používat opalovací krémy u dětí s atopickým ekzémem

Pokud nemá dítě s atopickým ekzémem v jeho ložiskách infekci, působí opatrné slunění během pobytu u vody a v přírodě většinou blahodárně.

Musíme si však být vědomi všech výše uvedených nebezpečí, zvláště při pobytu u moře a na horách.

opalovaci krem pre deti s atopickym ekzemem

Ani kojence s atopickým ekzémem přímému slunci nevystavujeme. Zvýšená opatrnost je třeba i v polostínu a jistotou je lehký oděv z tenké bavlny, který zároveň zabrání dítěti ve škrábání volné kůže a tím zhoršení ekzému. Volnou nechráněnou kůži kojence i v polostínu ošetřujeme minerálním opalovacím krémem. U batolat expozici slunci začínáme postupně několika minutami a opatrně dávku zvyšujeme do maximální dávky 1 hodina. Dítě se při opalování nesmí zapotit. Proto je vhodné, pokud s dítětem nepobýváme u čisté řeky, jezera nebo u moře, instalovat na zahradě bazének, vaničku nebo stříkací hadici se studenou vodou, kde se dítě může podle potřeby ochlazovat.

„I když je krátký opakovaný pobyt na slunci pro některé děti s atopickým ekzémem určitý způsob léčby jejich onemocnění, musíme kůži, která není pokrytá oděvem, chránit."

Opakovaným nanášením ochranných přípravků – opalovacím krémem.Jsou to látky, které ochraňují struktury a funkce lidské kůže před poškozením UV zářením. Hlavní součástí opalovacího krému je ochranný filtr. Je to látka, která musí absorbovat, odrážet nebo rozptylovat UV záření. O výběru vhodného sunscreenu je vhodné poradit se s dětským nebo kožním lékařem, který má dítě v péči. Obecně lze doporučit nákup těchto prostředků v lékárně, kde je značný výběr vhodných produktů. V současné době jsou v lékárnách dostupné opalovací krémy, na kterých je již vyznačeno, že jsou vhodné pro citlivou, dětskou a atopickou pokožku.  Pro starší kojence a batolata je vhodné používat sunscreeny s čistými fyzikálními (minerálními) clonami, které neobsahují chemické filtry. O něco hůře se roztírají a na pokožce je po aplikaci vidět jemný bílý film, tvořený mikronizovanými anorganickými prášky, ale jsou dobře tolerované citlivou atopickou pokožkou, i když v prvých dnech používání mohou kůži mírně vysušovat.

Atopický ekzém leto

Pro větší děti je pestrý výběr chemických opalovacích krémů s kvalitními filtry. Vždy kupujeme jen ty výrobky, které jsou pro děti určené. Ekzematická kůže lépe snáší formu mléka, spreje nebo lehkých krémů než olejů a příliš mastných krémů. Vhodné jsou i nové aplikační formy, např. opalovací mlha a opalovací pěna pro děti. Všechny moderní opalovací prostředky již obsahují filtry proti UV-B i proti UV-A části ultrafialového záření.

„Výše ochranného faktoru (SPF) proti UV-B je vyznačena číslem. Pro citlivou dětskou pokožku je vhodné kupovat opalovací krémy SPF 50+."

Po zakoupení sunscreenu vyzkoušíme jeho toleranci u dítěte s ekzémem nejprve 3 dny na malém kousku kůže bez slunění. Pokud se neobjeví zarudnutí, pupínky a svědění v místě testu, je možné celotělové ošetření. Po pobytu na slunci se u dětí s ekzémem často objevují na zádech, bříšku a na hrudníku hustě vyseté droboučké pupínky (způsobené teplem a zapocením), které rodiče často zaměňují za alergickou reakci na opalovací prostředek. Proto je vhodný nejprve „test snášenlivosti“ na malé ploše ve dnech, kdy dítě není vystaveno slunci. Jinak rodiče často vyřadí z používání nákladný a kvalitní „opalovací“ prostředek.

ochrana pred sluncem

Atoderm Intensive mycí kostka – vysoce výživná mycí kostka

Pro každodenní péči a ochranu suché až velmi suché pokožky.

KOUPIT TEĎ
Atoderm -  Intensive mycí kostka

Opalovací prostředky nanášíme na kůži nejméně půl hodiny před pobytem na slunci, nejlépe ještě v klidu doma, než vyjdeme s dítětem ven. Za tuto dobu sluneční clony dokonale přilnou k pokožce a nastoupí voděvzdornost přípravku a nehrozí ani „vypocení opalovacího krému“. Doporučuje se opakovat ošetření sunscreenem každé 2 – 3 hodiny, protože jeho množství v kůži postupně ubývá. Úbytek opalovacího krému je způsoben především dlouhým pobytem ve vodě, otíráním ručníkem, oděrem pískem a setřením oděvem. Dětem s atopickým ekzémem obecně nedoporučujeme plavání a hry v chlorovaných bazénech, protože chlór citlivou atopickou pokožku dráždí.

„Zvláště nevhodné je ošetřovat kůži chemickými opalovacími krémy, slunit se a koupat se v silně chlorované vodě společných bazénů; tato kombinace může být pro kůži nebezpečný mix a může ještě více podráždit."

Rodiče se často dotazují, jak kombinovat emolienční prostředky, které dítě používá jako základní léčbu, s použitím sunscrenů. Vyzkoušený model je tento: ráno, ihned jak dítě vstane, ošetřit obličej, končetiny a celé tělo promazávacím krémem, který dítě pravidelně používá a dobře ho toleruje. Ponechat nejméně 15 minut na vstřebání emolienčního prostředku a teprve následně ošetřit opalovacím krémem. Přes den používat a doplňovat jen sunscreen. Jakmile dítě večer přijde domů z pláže, procházky nebo z hřiště, důkladně osprchovat celé tělo, použít mycí prostředek pro ekzém zakoupený v lékárně (nejlépe některý ze sprchových olejů pro atopiky) a ihned po sprše (je třeba stihnout to do 3 minut – tak se vlhkost dobře „uzamkne“ v kůži) důkladně promazat znovu celé tělo a končetiny vyzkoušeným zvláčňujícím emolienčním krémem. Pokud je pokožka viditelně velmi suchá, opakujeme celotělové promazání (již bez sprchy) ještě těsně než uložíme dítě ke spánku.

Pročtěte si také

Sport a slunce jdou perfektně dohromady. Nevěříte?

4.4375

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít i tyto články