(aktualizované zo dňa 17.7.2018)

Jak souvisí zvýšené hodnoty IgE v krvi s atopickým ekzémem

Co znamená zkratka IgE? Zvýšené hodnoty IgE se objevují nejen u alergiků, ale také u atopiků.

IgE je zkratka pro imunoglobuliny E, tedy protilátky, které se u některých osob vytvářejí v organismu jako reakce na různé alergeny. Zvýšené hodnoty nacházíme například u atopiků.

„Atopie sama o sobě není nemoc, ale náchylnost k alergii, tedy zvýšené reakci těla na některé alergeny."

Alergeny se do těla dostávají dýchací a trávicí soustavou, případně přes pokožku. Jednou z možných reakcí je atopická dermatitida, známá jako atopický ekzém. Mezi další projevy atopie patří alergická rýma, astma a zápal spojivek.

IgE a atopický ekzém

Atopický ekzém je onemocnění pokožky, které postihuje děti i dospělé. Lékař potvrzuje diagnózu na základě kožních projevů.

Atopický ekzém je často doprovázený vysokou hladinou IgE v krvi. Všeobecně je zvýšená hladina IgE pozorována u pacientů s více alergiemi, ale ani normální hodnota IgE alergie nevylučuje.

„Dodržování léčebného režimu a vyhýbání se dráždivým vlivům přispívá k udržování pokožky v klidném stavu."

liečba

Při atopii je nejdůležitější péče

Suchá a svědící pokožka vyžaduje důkladné a pravidelné promašťování. Drobné prasklinky by se mohly stát rizikovým místem pro vstup alergenů či mikroorganismů do těla. 

V případě zhoršení stavu je potřeba respektovat lékařem předepsanou léčbu (nejčastěji jde o antihistaminika, tedy léky proti alergii a protizánětlivé léky). Ekzematici by měli nosit nedráždivé oblečení a dbát na výběr šetrných pracích prostředků.

Zdroje:
https://www.pravdyoatopii.cz/
https://emedicine.medscape.com/article/2068676-overview#a2

Pročtěte si také

Jak se zbavit atopického ekzému

3.2619

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít i tyto články