Nástrahy, které během léta číhají na pokožku

V průběhu letních měsíců trávíme v porovnání s ostatními ročními obdobími nejvíce času venku. Na co by si měli dát pozor pacienti s atopickým ekzémem v létě?

Pobyt v přírodě přináší nejen příjemně strávený čas, ale i různá rizika. Například rozšířený výskyt klíšťat a komárů. Nedostatečná ochrana a prevence mohou přivést i obyčejné štípnutí k dlouhodobým následkům.


atopicka pokozka v lete


Přečtěte si, jak udělat vše proto, abyste se vyhnuli nepříjemnostem, které se mohou týkat i vaší pokožky.

Atopický ekzém v létě

Péči v letních měsících je třeba zvýšit zejména u atopické pokožky. Faktory jako teplo, vlhkost či pocení atopikům určitě nepomáhají. Přehřívání pokožky při klasickém opalování patří mezi základní faktory zhoršující její stav. Slunce však není jedinou nástrahou. Nebezpeční jsou i komáři a klíšťata.


„I obyčejné štípnutí může pro atopiky znamenat zhoršení již tak nepříjemného problému."

 

Netřeba zapomínat ani na mateřská znaménka, která jsou na přímém slunci vystavena největšímu riziku.


ochrana

Postrach léta – komáři a klíšťata

Štípnutí komárem je na našem území nejméně škodlivé. Více se třeba obávat klíštěte, které může přenášet různé druhy onemocnění. V případě, že máte klíště, neodstraňujte ho holýma rukama, ale tenkou pinzetou. Stejně tak ho nevytáčíme, ale vytahujeme opatrně a přímo ven. Nejdůležitější je ho nerozmačkat, neroztrhnout a nedráždit. Po vyjmutí se přesvědčte, že v pokožce nezůstala hlavička, a místo dezinfikujte.

Pročtěte si také

Atopický ekzém: Nesužuje také vaši pokožku?

Jak se chrániť?


Nejvhodnější ochrana před komáry jsou éterické oleje z citronu, eukalyptu a levandule, které musí být vždy zředěné s tělovým mlékem. Na místo poštípání je nejlepší aplikovat heřmánek, mátu peprnou nebo kostival ve formě ředěného esenciálního oleje nebo ve formě čaje. Tyto bylinky mají antibakteriální a protizánětlivé účinky, které místo uklidní.

Domácí přípravky nemusí být vždy nejlepší volbou.


„Oblíbený domácí repelent proti klíšťatům z hřebíčku a alpy může fungovat, ale pro atopiky bude mít opačný účinek."

 

Alpa pokožku vysušuje, a proto nastává další problém a pro lidi s atopickým ekzémem není vhodný. Chránit se můžeme repelentem, ale je třeba dbát na správné složení, protože některé chemikálie mohou vyvolat podráždění kůže. Proto je lepší se podívat po jiných produktech přímo z lékárny.


príroda

Okamžitá úleva od svrbění s Atoderm SOS Sprejem

Zklidní pokožku do 60 vteřin a působí až 6 hodin. Pro časté a akutní svrbění.

KOUPIT TEĎ
Atoderm SOS Sprej

Nebezpečná znaménka a jak se chránit

„Při dlouhodobějším pobytu na přímém slunci je velmi důležité používat produkty s vyšším ochranným faktorem."

Mateřských znamének bychom si měli v těchto měsících všímat mnohem důsledněji.

Jsou to vlastně ohraničené kožní anomálie, které se vyskytují u každého člověka ve větším nebo menším množství. Včasná diagnóza nebezpečného znaménka může v mnoha případech zachránit život, proto by pravidelná kontrola kůže a znamének neměla být zanedbávána.

Rychlou kontrolu si můžete udělat i doma. Pokud zaznamenáte jeden z těchto znaků, tak to nemusí znamenat nebezpečné znaménko, ale měli byste navštívit lékaře.

Asymetrie –nesouměrné znaménko nebo některá jeho část vyčnívá
Ohraničení – znaménko je neohraničené a vypadá, jako by se rozplývalo
Barva – mění své zabarvení nebo má několik barev
Velikost – je větší než 6 milimetrů
Změna – znaménko vystupuje nad kůži, mění svou velikost

slnko

Atopický ekzém je nepříjemný a v letních měsících číhá více nástrah, které jeho stav mohou ještě zhoršit. Měli bychom být proto ostražití, chránit se a pravidelně navštěvovat kožního lékaře. Udělejte vše proto, abyste si léto vychutnali a užili naplno bez nepříjemností.

4.5000

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít i tyto články