(aktualizované zo dňa 15.6.2018)

Bojíte se kortikoidů? Co je o nich potřeba vědět

Často se setkáváme se snahou vyhnout se léčbě ekzému kortikoidní mastí za každou cenu. Jak je to s jejich nežádoucími účinky a co na to odborníci?

Co jsou kortikoidy?

Dermokortikoidy neboli kortikoidy jsou nám známé už od 50. let minulého století. Jsou určené k místní terapii různých zánětlivých kožních nemocí. Jde o přípravky na bázi steroidního hormonu kortizonu, který se používá pro svou protizánětlivou funkci. Zmírňuje zarudnutí, otok a zhrubnutí kůže. Podstatně snižuje dobu léčby. 

Přípravky s kortikoidy se vyrábějí ve formě krémů, mastí, mlék, gelů, roztoků nebo pěn. Na rozdíl od jiných protizánětlivých „mastiček“ vynikají rychlým nástupem léčebného účinku, a proto pacienti lépe přijímají terapii. Snadno se aplikují, jsou stabilní, bez barvy, nezapáchají a nešpiní oblečení. 

Kortikoidy a ekzém

Díky moderní medicíně víme, že předpokladem atopického ekzému je nedostatečná funkce pokožky (její bariéra). Problém je v tom, že atopická pokožka má slabou „izolaci“, která propouští vodu z pokožky ven, což vede k jejímu vysušování. 

Na popraskané pokožce se snadno vytvoří zánět, který se projeví jako zarudnutí, často provázené odlupováním šupinek a někdy též mokváním. Takováto místa se mohou snadno infikovat a podpořit vznik hnisavých ložisek. Ale i bez infekce je velmi těžké zbavit se takovýchto ložisek.

Pročtěte si také

Atopický ekzém: Co to je a jak ho léčit?

Řešení nejhoršího

Základním krokem léčby je promašťování pokožky. To je sice přirozené a určitě nejlepší řešení, ale účinkuje spíš preventivně a je účinnější při méně vážných projevech atopického ekzému. 

Na horší ložiska se dávají protizánětlivé masti. Když jde u atopické pokožky do tuhého, musí se nasadit kortikoidní mast na ekzém. Bez ní to, bohužel, nejde.

„Pokud je to možné, předepisují se ty nejslabší kortikoidy, ale na druhé straně účinek tak nemusí být dostatečný a úleva nastane až po aplikaci silnějšího léku."

Jen po dohodě s lékařem

Počáteční euforie v minulém století byla nahrazena uvědoměním si mnoha nežádoucích účinků. Dnes se kyvadlo pohnulo jiným směrem a spousta pacientů se nedůvěřivě bojí i lokálního užití mírných dávek nízce účinných kortikoidů. Vzniká u nich tzv. kortikofobie. 

Nežádoucí účinky atopických kortikoidů jsou typicky spojené s porušováním pravidel jejich užití. Studie opakovaně prokázaly, že pokud se používají tak, jak se má, jsou velmi bezpečné. Ke kortikoidům je potřeba mít respekt a nepoužívat je bez konzultace s lékařem.

Výběr vhodného přípravku pro určitého pacienta si vyžaduje znalost klasifikace kortikosteroidních extern podle intenzity účinku, jejich farmakologických vlastností i rizik nežádoucích účinků s ohledem na léčenou dermatózu, aktuální stav kůže, lokalizaci choroby i věk pacienta.

„Kortikoidními mast se nesmí používat při infekci a nesmí přijít do kontaktu s očima. Bez dohody s lékařem kortikoidy nepoužívejte vůbec."


 konzultace s lékařkou

Dermokortikoidy, stejně jako jiné léčebné přípravky, mohou mít i své nežádoucí účinky.

Nežádoucí účinky po krátkodobé aplikaci (2–3 týdny): jsou vzácné, lehké a přechodné, většinou ustoupí už během léčby:

  • svědění
  • pálení
  • podráždění

Nežádoucí účinky po dlouhodobé aplikaci (několik měsíců až roků trvající opakovaná aplikace):

  • malé krevní cévky
  • akné a růžovka na obličeji
  • potíže s pigmentací
  • bakteriální, virová nebo plísňová infekce
  • kožní atrofie
  • strie
  • hypertrichóza

Za mýtus se považuje to, že se pokožka po léčbě kortikoidy ztenčí. To ještě nemusí znamenat, že jde o nežádoucí účinek, spíš je to přirozená reakce pokožky. 

Pronikání dermokortikoidů kůži je velmi slabé a při krátkodobém užívání předepsaného množství nemá žádný účinek na celý organismus. Často se mylně zaměňují lokálně podávané kortikoidy s těmi, které se užívají v tabletách. 

Jak se vyhnout kortikoidům? 

Pokud se chcete kortikoidům do budoucna vyhnout, vraťte se k prvnímu kroku a pokožku důkladně promašťujte. Když své pokožce poskytnete to, co potřebuje, začne fungovat i její bariéra a ekzém se zlepší. 

Nemusí to být vždy obtížné. Mnoho lékáren má k dispozici malá testovací balení krémů. Nebojte se poprosit o ně. Vyzkoušejte je, a pokud vaše projevy zmizí, pečujte tak o pokožku i nadále. Jedině tak si zabezpečíte dlouhodobé zdraví.

Autor článku MUDr. Barbora Jankovičová

24h hydratace s Atoderm sprchovým olejem

Okamžitý komfort po osprchování a celodenní hydratace. Pro velmi suchou a podrážděnou citlivou pokožku se sklonem k atopii.

KOUPIT TEĎ
Atoderm sprchový olej

Pročtěte si také

Souvislost mezi atopickým ekzémem a alergií? Vše je trochu jinak

3.9494

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít i tyto články