Souvislost mezi atopickým ekzémem a alergií? Vše je trochu jinak

Je atopický ekzém alergické, nebo kožní onemocnění? Dnes se odborná veřejnost přiklání ke kožní nemoci. Přečtěte si u nás o tomto tématu více!

Dnes už se ale miska vah jasně převážila na stranu kožní choroby. Vedoucí úlohu v rozvoji atopického ekzému má totiž porušená či chybějící kožní bariéra.

„Alergické pochody jsou podle všeho druhotnou záležitostí, kterou odstartuje prvotní kožní problém."


Budeme jednou atopici všichni?

Není dobré propadat iluzi, že dříve lidé s ekzémem téměř neexistovali a dnes je jich stále více. Vzestup výskytu atopického ekzému v populaci, o kterém se často hovoří jako o fenoménu moderní společnosti, se v rozvinutých zemích již zastavil. Nyní ho prožívají rozvojové státy. Zda se ale jedná o výsledek životního stylu moderní civilizace, není jasné. Z velké části za větším výskytem atopického ekzému totiž stojí zkvalitnění a lepší dostupnost diagnostiky. V současnosti se totiž lékaři zabývají i onemocněními, které by předtím zcela unikly jejich pozornosti. Možná to znáte z vlastní zkušenosti – mnohým diagnostikovali atopický ekzém až v dospělosti, přestože jím dotyční pravděpodobně trpěli odjakživa.

atopický ekzém choroba

O alergii to není 

Proč se v pokožce některých lidí vytváří nedostatek látek, které jsou zásadní pro správnou bariérovou funkci pokožky? Na to zatím odborníci nedokážou zodpovědět. Jediným řešením tak zůstává důkladné promašťování pokožky, kterým se nahrazují chybějící látky. Řešit alergie, ochuzovat stravu dětí o další a další potraviny a izolovat je od zvířat bývá většinou zcela zbytečné.

„Pokožku častěji dráždí věci, které se nacházejí přímo v domácnosti – úklidové prostředky, kosmetika apod."

 Správná péče je klíč

Co se promazávání kůže týče, někdy stačí překlenout krátké časové období nejnepříjemnějších příznaků. Nejčastější je ekzém u dětí, kdy se v podstatě jedná jen o opoždění věku odpovídajícího fungování pokožky. Časem se začnou bariérové látky tvořit tak, jak mají, a kůže se sama uzdraví.

okuliare

Někdy však atopický ekzém přetrvává po celý život a vyžaduje zvláštní péči o kůži. Jak tedy zní odborná rada? Mazejte kůži pravidelně, a pokud to nepomáhá, zkoušejte další a další přípravky. Nevyhýbejte se ani dražším speciálním krémům.

Zdroj: https://www.internimedicina.cz

Pročtěte si také

Alergie na roztoče či na kočky mohou v zimě zhoršit atopii

3.3333

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít i tyto články