Trápí vás atopický ekzém? Změňte kosmetiku, stravu nebo oblečení!

Na vznik a průběh atopického ekzému má vliv několik faktorů. Čemu byste se měli vyvarovat, a co při léčbě atopiků pomáhá, si přečtete na našem blogu.

Napovíme, co pokožku nepodráždí a čemu se raději vyhýbat. Atopický ekzém patří k nejčastějším typům ekzému. Objevit se může u dětí i dospělých. Jeho příčinou je abnormální imunitní reakce, která narušuje normální strukturu a funkci pokožky, která je pak svědivá a zranitelná vůči dráždivým látkám. Svědění nutí k drbání, což může končit rozškrábáním kůže až do krve. V péči o citlivou pokožku atopika hraje důležitou roli  výběr vhodné kosmetiky, oblečení i jídla.

„Nemocní by měli věnovat pozornost nejen svým každodenním rituálům, ale také výběru kosmetických produktů, oblečení či jídla."

Pozor na škodlivé chemikálie

Mnoho výrobků osobní hygieny (mýdla, šampony apod.) svým složením dráždí citlivou pokožku. Narušují její přirozenou mazovou vrstvu, která zadržuje vlhkost.

atopický ekzém kosmetika

Aby nedocházelo k vysoušení kůže a ke zhoršení příznaků, používejte kosmetiku určenou speciálně pro atopiky. Tyto výrobky obvykle mají na etiketě označení „hypoalergenní“.

„Vybírejte produkty neobsahující parabeny ani formaldehydy, které patří ve výrobě kosmetiky k často užívaným konzervačním látkám, citlivé pokožce však nesvědčí."

Volte přírodní textilie

Některá vlákna dráždí kůži více než jiná. Svetry z vlny mohou být někdy na dotyk příliš hrubé a pichlavé. Právě nošení vlněných svršků může u atopika spustit „začarovaný kruh“ svědění a škrábání. Atopici by se ale měli vyhýbat i umělým vláknům, protože nesají pot a nejsou prodyšná.

Atopický ekzém

Odborníci jim doporučují nosit raději bavlněné oblečení, protože je prodyšné a pokožku nedráždí. Vhodné je kupovat i bavlněné lůžkoviny a přikrývky.

Pročtěte si také

Test prašnosti - 99,99 % zachycených částic ocení každý atopik

I strava je důležitá 

Při atopickém ekzému mohou hrát roli také potravinové alergie, přestože důkazy pro toto tvrzení nejsou tak silně podloženy jako u jiných spouštěčů. Existuje několik způsobů, jak potraviny dokážou ovlivnit projevy ekzému na kůži. Při jednom typu reakce se příznaky objevují během několika minut po jídle, což způsobuje začervenání a svědění kůže. Méně časté jsou reakce, které nastávají až po několika hodinách. 

„Jestliže máte podezření, že některé potraviny zhoršují váš ekzém, promluvte si s lékařem nebo odborníkem na výživu."

Můžete také sami zkoušet hledat spouštěče potíží. Například podezřelou potravinu (citrusy, mléko) na nějakou dobu z jídelníčku vyřadit a po čase zhodnotit, jestli toto opatření vedlo ke zlepšení ekzému.

Zdroje:
http://www.health.com/eczema/atopic-dermatitis-triggers#atopic-dermatitis-worse-pollen-mold-dust
https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/eczema/skin-care-for-atopic-dermatitis
https://atopicdermatitis.net/living/wear-best-clothing-fabric/
https://www.ecoparent.ca/health/all-you-need-know-about-eczema

3.6429

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít i tyto články