Trápí vás atopický ekzém? Změňte kosmetiku, stravu nebo oblečení!
Na vznik a průběh atopického ekzému má vliv několik faktorů. Čemu byste se měli vyvarovat, a co při léčbě atopiků pomáhá, si přečtete na našem blogu.
Napovíme, co pokožku nepodráždí a čemu se raději vyhýbat. Atopický ekzém patří k nejčastějším typům ekzému. Objevit se může u dětí i dospělých. Jeho příčinou je abnormální imunitní reakce, která narušuje normální strukturu a funkci pokožky, která je pak svědivá a zranitelná vůči dráždivým látkám. Svědění nutí k drbání, což může končit rozškrábáním kůže až do krve. V péči o citlivou pokožku atopika hraje důležitou roli výběr vhodné kosmetiky, oblečení i jídla.
Pozor na škodlivé chemikálie
Mnoho výrobků osobní hygieny (mýdla, šampony apod.) svým složením dráždí citlivou pokožku. Narušují její přirozenou mazovou vrstvu, která zadržuje vlhkost.
Aby nedocházelo k vysoušení kůže a ke zhoršení příznaků, používejte kosmetiku určenou speciálně pro atopiky. Tyto výrobky obvykle mají na etiketě označení „hypoalergenní“.
Volte přírodní textilie
Některá vlákna dráždí kůži více než jiná. Svetry z vlny mohou být někdy na dotyk příliš hrubé a pichlavé. Právě nošení vlněných svršků může u atopika spustit „začarovaný kruh“ svědění a škrábání. Atopici by se ale měli vyhýbat i umělým vláknům, protože nesají pot a nejsou prodyšná.
Odborníci jim doporučují nosit raději bavlněné oblečení, protože je prodyšné a pokožku nedráždí. Vhodné je kupovat i bavlněné lůžkoviny a přikrývky.
I strava je důležitá
Při atopickém ekzému mohou hrát roli také potravinové alergie, přestože důkazy pro toto tvrzení nejsou tak silně podloženy jako u jiných spouštěčů. Existuje několik způsobů, jak potraviny dokážou ovlivnit projevy ekzému na kůži. Při jednom typu reakce se příznaky objevují během několika minut po jídle, což způsobuje začervenání a svědění kůže. Méně časté jsou reakce, které nastávají až po několika hodinách.
Můžete také sami zkoušet hledat spouštěče potíží. Například podezřelou potravinu (citrusy, mléko) na nějakou dobu z jídelníčku vyřadit a po čase zhodnotit, jestli toto opatření vedlo ke zlepšení ekzému.
Zdroje:
http://www.health.com/eczema/atopic-dermatitis-triggers#atopic-dermatitis-worse-pollen-mold-dust
https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/eczema/skin-care-for-atopic-dermatitis
https://atopicdermatitis.net/living/wear-best-clothing-fabric/
https://www.ecoparent.ca/health/all-you-need-know-about-eczema
Byl pro vás tento článek užitečný?
Ne
Ne
Velmi užitečný
Děkujeme za Váš hlas