(aktualizované zo dňa 11.5.2018)

Svědění kůže: Proč vzniká a co ho způsobuje?

Co vlastně je svědění těla a jaká je jeho funkce? Jaké jsou nejčastěji spouštěče svědění kůže? Dermatoložka odpovídá na otázky o typickém příznaku atopie.

Svědění kůže je pro atopický ekzém a atopickou kůži i bez ekzému naprosto typické. Existují dokonce hypotézy, že vlastním projevem atopického ekzému je právě svědění a vyrážka vzniká jen druhotně, jako důsledek škrábání.

Jak vzniká svědění?

Na počátku svědění je podráždění nervových zakončení v kůži, tento signál se přenáší nervovými vlákny do mozku, kde je vyhodnocen, a jinými nervovými vlákny přichází impuls ke svalům, což vede k poškrábání za účelem odstranění příčiny.

Co je vlastně svědění a jakou má funkci? 

Svědění je nepříjemný pocit unikátní pro kůži – žádný jiný orgán kromě kůže ho nemá. U zvířat a u lidí mělo svědění kůže původně pozitivní, ochrannou funkci. Upozorňuje totiž na přítomnost parazitů, hmyzu či jiných živočichů či rostlin, tedy na nebezpečí pro daný organismus a riziko ohrožení jeho fungování, až i života.

„ Svědění bez příčiny ztrácí svůj původně prospěšný smysl a svého nositele hendikepuje."

Často se objevuje u kůže s porušenou bariérovou funkcí, která se laicky označuje jako citlivá, dráždivá, intolerantní. Zde totiž dochází ke dráždění nechráněných nervů v kůži působením jinak neškodných vlivů, jako jsou teplo, zima, tření, pocení atp. Kožní nervy i kožní buňky jsou u těchto osob navíc vůči těmto jinak běžně snášeným podnětům zvýšeně vnímavé. Kromě ekzematiků a alergiků se s takto citlivou kůží můžeme setkat u osob se suchou či stárnoucí kůží a také často u žen.

Atopický ekzém svrbenie

Silné, dlouhodobé svědění kůže je často horší než bolest, nutí ke škrábání, což vede k zraňování kůže a zánětu a ten zase vyvolává a zhoršuje svědění. Jedná se tu o jakýsi bludný kruh svědění a škrábání. Svědění vede přes škrábání k poranění kůže, kde se pak snadno uchycují a pomnožují bakterie, což vede ke zhoršení svědění, zhoršení hojení kůže či kožní choroby a případně i infekci. Chronické škrábání může způsobit ekzematizaci kůže – kůže je pak zhrubělá, suchá, olupuje se, tvoří se strupy, až svědivé uzly.

Co může způsobovat svědění?

Svědění pokožky ovlivňuje mnoho faktorů jako spánek, osobní, studijní či pracovní život. 

„Svědění není tedy nějakým speciálním příznakem pouze atopického ekzému."
 

Dlouhodobé svědění kůže bez jakékoliv vyrážky či zjevné příčiny může být reakcí na vnitřně užívané léky, onemocnění žlučníku, štítné žlázy, onemocnění krvetvorby, nádory, neurologické či psychiatrické choroby, HIV infekci, parazitární choroby či drogovou závislost. U těchto celkových příčin obvykle svědí kůže celého těla. Příčiny svědění kůže se u jednoho člověka mohou i kombinovat.

Časté je svědění kůže navečer, což je dáno kromě vyvolávající příčiny i přirozeným snížením hladiny kortisolu v krvi večer a v noci – tento hormon nadledvin působí nejen protizánětlivě, ale i protisvědivě. Svědění kůže po ránu je méně časté, v takových případech jsou v podezření vlivy působící přes noc (potrava a léky užívané navečer, prostředí ložnice atp.). Při hledání příčin se sledují časové souvislostí vzniku svědění – práce, volný čas a koníčky, domácí prostředí.Častěji kůže svědí v zimě než v létě, a to z řady důvodů, jako je suchý vzduch ve vytápěných místnostech i venku, teplo a tření oděvem, přesušení kůže, menší pocit žízně a horší hydratace. Také imunitní systém se s měnící se sezonou musí těmto změnám přizpůsobovat, což vede k přechodnému rozkolísání imunitní rovnováhy, a to se zjevně projeví častěji právě u zánětlivých kožních chorob než u zdravé kůže. 

Atopický ekzém vyrážka

„U atopiků svědí kůže nejčastěji v oblasti jemné, tenké kůže, tedy vkožních ohbí, jako jsou zákolenní, loketní jamky, zápěstí, víčka, krk, ale i v místech tření kůže, jako jsou lopatky, v pase, bérce a lýtka."
 

Svědění v obličeji, zejména na rtech a jazyku, může být varovným signálem počínající anafylaxe – těžké alergické reakce s otokem kůže a sliznic, s dýchacími a polykacími obtížemi (někdy i se zarudnutím kůže či přímo kopřivkou) s následným rozvojem šokového stavu. 

Atoderm Intensive mycí kostka – vysoce výživná mycí kostka

Pro každodenní péči a ochranu suché až velmi suché pokožky.

KOUPIT TEĎ
Atoderm -  Intensive mycí kostka

Jak se dá svědění předcházet nebo jej alespoň zmírnit?

Svědění lze vhodnou prevencí, péčí o kůži a léčbou vždy zmírnit. Úplné vyléčení není vždy reálné – záleží na tom, zda se podaří odhalit spouštěče svědění a zda jsou odstranitelné.

Součástí zvládání svědění je i vyhýbání se určitým faktorům, které svědění vyvolávají či zhoršují. Jedná se o tzv. spouštěče, jejichž omezením lze svědění často předejít či ho zmírnit. Týká se to jak vlivů místních, tak celkových.

Mezi nejčastější spouštěcí vlivy patří:

  • teplo: přetopené místnosti, neprodyšné oblečení, horké koupele, sauna, teplo v lůžku
  • tření a drážděni kůže: oblečení – hrubé tkaniny, vlna, parfémované aviváže; textilní švy, etikety, neprodyšné či těsné oblečení, pásky
  • aktivity spojené se zapářkou, pocením a třením –práce, sporty, volný čas
  • kouření, pobyt v zakouřeném či prašném prostředí
  • kůži vysušující vlivy: časté či dlouhé mytí a koupání, časté plavání v bazénu, masáže aromatickými emulzemi, mycí prostředky – vysušující a parfémovaná mýdla, pěny
  • potrava, nápoje a léky zhoršující svědění kůže: ostrá a kořeněná jídla, aromatické ovoce, alkohol, horké nápoje, aromatické sýry atp.
  • psychika: stres, nedostatek spánku

Vhodná péče o kožní bariéru se u ekzému dokonce považuje za druh léčby. A pokud víte, proč, co a jak používat, tak jsou jak výsledky léčby, tak péče o kůži lepší. 
Pomoci si můžete také vhodným výběrem stravy.

Pročtěte si také

Co pomáhá proti škrábání při neustálém svrbění kůže? Zkuste tyto tipy

3.8247

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít i tyto články