(aktualizované zo dňa 4.4.2018)

Co spouští atopický ekzém? Příčiny je třeba hledat delší dobu

Příčiny vzniku atopického ekzému jsou u každého jiné. Jak můžete najít spouštěče, které ho zhoršují u vás?

Střídají se při něm období vzplanutí a klidu. Podněty, kterými je vzplanutí vyvolané, jsou u každého jiné. Zjistit příčinu vzniku atopického ekzému nemusí být vůbec jednoduché.

atopický ekzém příčiny

Sebepozorování je základ

Při atopickém ekzému je pokožka suchá, svrbí, mohou se objevit puchýřky, pupínky a kůže se odlupuje. Atopik totiž reaguje na běžné podněty z okolí nestandardně. Reakce má alergický charakter, zvýšená je také citlivost na dráždivé látky nealergického charakteru. 

Léčba i prevence atopického ekzému jsou vzhledem k odlišným spouštěčům u každého člověka individuální. Pro vás i vašeho lékaře je teda důležité vypozorovat, co kůži prospívá a co jí neprospívá. Zjistěte, jaké projevy vznikají po kontaktu s různými látkami a kdy dochází k vzplanutí nemoci. Je nutné vědět, čemu se vyhýbat a jak vaše tělo reaguje na konkrétní léky a další prostředky.

„Léčba i prevence atopického ekzému je vzhledem k odlišným spouštěčům u každého člověka individuální."

Najděte spouštěč atopického ekzému

Pokud se nečekaně objeví klasická suchá a svrbivá ložiska, položte si následující otázky:

 • Byl/a jsem v poslední době v neobvyklém prostředí? Byl/a jsem vystaven/a novým alergenům a dráždivým látkám?

 • Vzniklo vzplanutí během určité činnosti, například při uklízení nebo cvičení?

 • Nezměnil/a jsem náhle určitou část oblečení, nepoužil/a jsem nové ponožky, svetr?

 • Jedl/a jsem dnes něco jiného? (Potraviny konzumované před vzplanutím nebo zhoršením projevů můžeme zapisovat do dietního deníku.)

 • Pociťoval/a jsem úzkost nebo stres? Naštvalo nebo znepokojilo mě něco?

Důsledné sledování a pokládání si těchto otázek vám umožní zúžit širokou škálu možných spouštěčů vzplanutí atopického ekzému. K těm nejčastějším patří:

 • stres

 • potravinové alergeny

 • alergeny v domácím nebo pracovním prostředí

 • mýdla a jiné hygienické a kosmetické přípravky

 • některé druhy oděvů

 • syntetické materiály

 • prach

 • cigaretový dým

S lékařem je třeba spolupracovat

Při zjišťování alergenů, které mohou být spouštěčem atopického ekzému, je nesmírně přínosná vaše spolupráce s alergologem. Je důležité oznámit mu pravdivě všechny informace, které jste vypozorovali na sobě i svých rodinných příslušnících. Budou ho zajímat hlavně:

 • údaje o rodinném výskytu alergických onemocnění

 • prostředí, ve kterém žijete

 • kontakt se zvířaty

 • výskyt alergických reakcí na léky, potraviny, kontaktní alergeny (barviva apod.)

Pročtěte si také

Souvislost mezi atopickým ekzémem a alergií? Vše je trochu jinak

Součástí základního vyšetření je tzv. prick test. Dělá se na kůži a díky němu je možné zjistit přecitlivělost na alergeny vnějšího prostředí, případně potravinové alergeny. 

Alergolog má k dispozici i vícero dalších metod. Standardně se testuje sada nejčastějších alergenů. Je možné, že trpíte neobvyklou přecitlivělostí, proto je důležité oznámit lékaři všechny údaje, které jste vypozorovali. Jinak není možné zvolit vhodnou metodu testování.

Jak eliminovat problémy 

Průběh atopického ekzému a jeho reakce na léčbu je u každého člověka odlišná. Hledání vhodných medikamentů, kosmetiky a ideálního režimu si vyžaduje čas a trpělivost. 

„Léčbu atopického ekzému lze rozdělit na 4 základní skupiny - důsledná prevence, léčba během vzplanutí, dlouhodobá péče o kůži, dodržování režimových opatření a životosprávy."

 1. Důsledná prevence: Důležité je vypozorovat spouštěcí a provokační faktory a vyhýbat se jim. Při jejich zjišťování pomůže odborné vyšetření alergologem.

 2. Léčba během vzplanutí: Berou se krátkodobé léky předepsané lékařem.

 3. Dlouhodobá péče o kůži: Je zásadní i mimo vzplanutí. Bariérovou funkci pokožky je potřeba podpořit promastěním a hydratací krémy a mastmi. Vhodné je aplikovat je ihned po umytí.

 4. Dodržování režimových opatření a životosprávy: Měli byste se vyhýbat hlavně nadměrnému teplu a vlhkosti. Nevhodné jsou dlouhé horké koupele a sprchování, dále aktivity provázené intenzivním pocením, nadměrným pobytem na slunci a přehřátím.

Zjistit, co vaší kůži prospívá a čemu byste se naopak měli vyhnout, může nějakou dobu trvat. Pokud objevíte spouštěče vzplanutí kožních projevů a zjistíte, co projevy zhoršuje, umožní vám to velmi kvalitní prevenci. Důležitá je také individuální léčba a pravidelná péče o pokožku.

Pročtěte si také

Jak se zbavit atopického ekzému

3.2459

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít i tyto články