(aktualizované zo dňa 2.11.2017)

Atopický ekzém dětí a kojenců: 8 rad, jak se starat o jejich pokožku

Atopický ekzém je noční můrou každého rodiče. Při péči o pokožku dětí a kojenců dermatoložka doporučuje dodržovat těchto osm rad.

1. Pravidelně natírejte

Základem léčby atopického ekzému je pravidelné promazávání kůže zvláčňujícími krémy a mastmi. Pro každé dítě je potřeba postupně (v spolupráci s lékařem) najít prostředek, který nejlépe vyhovuje jeho pokožce.

atopický ekzém děti

2. Použijte „záchrannou brzdu‟

Pro zvládnutí nového akutního vzplanutí příznaků ekzému používáme tradiční lokální kortikosteroidy (hormonální léky pro lokální použití). Tyto prostředky využíváme jen krátce k překonání kritických stavů jako „záchrannou brzdu“, abychom snížili riziko jejich nežádoucích účinků. 

Novější generace místních léků, které mají vliv přímo na imunitní reakci kůže, a tím na samotnou podstatu atopického ekzému, jsou místní imunomodulátory. Jsou určeny pro děti od 2 roků a jsou vhodné jen k ošetření míst s tenkou jemnou kůží, bez mokvání a infekce.

Pročtěte si také

Bojíte se kortikoidů? Co je o nich potřeba vědět

3. Pohodlí je v módě

Dítě s ekzémem oblékejte na lehko a jen do měkkých, optimálně světlých bavlněných materiálů. Dítě se nesmí zpotit. Pot je u všech pacientů příčinou zhoršení příznaků atopického ekzému a často i příčinou objevení ekzému na místech, kde se obyčejně nevyskytuje. Oděv nesmí být příliš těsný ani příliš tvrdý (pozor na švy oblečení a těsné okraje plenek na jedno použití). Vyhýbejte se vlně a všem materiálům, které jsou hrubé a chlupaté. 

Nový oděv dítěte před nošením vždy obezřetně vyperte a dokonale vyždímejte. Nezapomeňte odstranit všechny etikety z vnitřní strany oděvu, které při nošení a pohybu mechanicky dráždí citlivou pokožku dítěte.

4. Krátké osvěžení je lepší

Na očištění kůže doporučujeme 3krát týdně krátkou vanovou olejovou koupel (do 5 minut) a v ostatní dny jen rychlé osprchování se pomocí koupelových či sprchových olejů nebo prostředky určenými pro atopický ekzém, které je možné koupit v lékárně.

Pomozte předejít atopii s Atoderm Préventive

První krém, který vyživuje pokožku už od narození. Určené pro kojence a malé děti s predispozicí k atopii.

KOUPIT TEĎ
Atoderm Préventive

5. Pozor na jídelníček

Stravu nekořeňte a vynechávejte i příliš kyselé nebo pikantní potraviny (hořčici, kečup, nakládanou zeleninu), protože zvyšují svrbění kůže.

6. Provzdušněte interiér

Snažte se omezit prašnost domácího prostředí. Dávejte přednost podlahám bez koberců. Těžké závěsy, záclony a čalouněný nábytek do pokoje atopika nepatří. 

Matrace, lůžka a pokrývky přikryjte nepropustnými snímatelnými potahy, které dvakrát do měsíce vyperete minimálně na 60 °C (snížíte tak množství roztočů v lůžku).

7. Sportování není problém. Ale...

Dítě s ekzémem nemůže vykonávat všechny typy sportovních aktivit. Nevhodné je při sportu mimořádné zpocení, obzvlášť v prašném prostředí. Celkem nevhodné je i plavání v chlorovaných bazénech a jízda na koni.

Atopický ekzém plávanie

8. Myslete na budoucnost už dnes

Už od dětství usměrňujte zájmovou činnost a koníčky dítěte tak, aby si později vybralo vhodnou profesi. Kůže nesmí být v budoucnu vystavena chemickým a dráždivým látkám, častému umývání, výkyvům teploty a pocení. Nevhodné jsou profese jako automechanik, kuchař, kadeřnice, kosmetička, úklidové služby a práce ve zdravotnictví.

Pročtěte si také

Jak zvládnout dětský atopický ekzém

3.9123

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít i tyto články