Prevence a léčba alergických onemocnění

V léčbě alergických onemocnění sehrává prvořadou úlohu odstranění alergenu, který vyvolává projevy onemocnění.

To můžeme uskutečnit v případě prokázané alergie například na zvíře. Pacienti, kteří mají zjištěnou přecitlivělost na roztoče, by měli v domácnosti i práci uskutečnit protiroztočová opatření. Odstranit koberce, a to zejména v ložnicích, vyměnit peřiny a polštáře za takové, které se dají prát při teplotě nad 60 °C, ideálně ze syntetického materiálu.

alergie prevence

„V léčbě alergických onemocnění sehrává prvořadou úlohu odstranění alergenu, který je zodpovědný za příznaky onemocnění."

Nejlepší jsou pro alergiky matrace s protiroztočovými úpravami a povlaky. V zimě se doporučuje větrat ložní prádlo na mrazu, čímž přirozeně likvidujeme roztoče. Rovněž je dobré průběžně větrat bytové prostory, snížit teplotu v ložnici na 18 °C, zajistit optimální vlhkost vzduchu (40 - 50 %) a používat HEPA filtry do vysavačů.

Pacienti s alergií na různé druhy vnějších a vnitřních hub a plísní by se měli vyhýbat práci i bydlení ve vlhkých prostorách starých budov. V domácnosti je nutné zajistit odstranění hub z koupelen a kuchyní. Ani zvlhčovač vzduchu není dobrý. Nepříznivě působí i nekvalitní klimatizace a pěstování květin ve vnitřních prostorách bytu. Doporučuje se také omezení pohybu venku za deštivého počasí.

Prevence alergií - zejména potravinových, kožních (atopického ekzému) a inhalačních - hraje důležitou roli při kojení. Nezabrání sice manifestaci alergického onemocnění, ale jeho příznaky nastupují později a bývají mírnější. V současnosti se mění názor na podávání nových potravin do stravy kojenců. V období od 4 . do 6. měsíce věku dítěte je vhodné zařazování nových potravin do stravy, podle výsledků studií tak snížíme riziko vzniku potravinových alergií.

„V období od 4. do 6. měsíce věku dítěte je vhodné zařazování nových potravin do stravy, výrazně se tak snižuje riziko vzniku potravinových alergií."

Alergikovi s prokázanou přecitlivělostí na potravinové alergeny vynecháváme ze stravy některé potraviny a vedeme dietní deník. Zapisujeme do něj výskyt resp. zhoršení alergických projevů po konzumaci potravin.

oddych

Léčba

V medikamentózní léčbě projevů alergického onemocnění se uplatňují antihistaminika, která potlačují uvolňování histaminu, a tím blokují alergickou reakci. V minulosti byla používána antihistaminika I. generace, která měla kromě antihistaminového i tlumivý efekt. Dnes antihistaminika I. generace využíváme zejména na léčbu atopické dermatitidy malých dětí, neboť kromě tlumení efektivně potlačují i svědění kůže (ekzém na ruce, na krku či jiných částech) znemožňující dětem kvalitní spánek. Antihistaminika II. generace mají minimální, resp. žádný tlumivý účinek a výrazně blokují alergické příznaky. Kromě tabletové formy antihistaminik se v léčbě inhalačních alergií s úspěchem používají i lokální léky ve formě nosních i očních kapek.

„V medikamentózní léčbě alergií se používají antihistaminika, která blokují alergické příznaky."


Protizánětlivá léčba alergií

V léčbě alergických onemocnění patří významné místo lokálním kortikoidům, které mají výrazný protizánětlivý účinek. Jejich použití je nenahraditelné nejen v léčbě alergické rýmy, zánětu spojivek, ale i bronchiálního astmatu a atopické dermatitidy. Stále se však setkáváme s nedůvěrou, strachem z možných nežádoucích účinků této léčby, i když jejich vývoj prošel dlouhou cestu a dnešní léky se prakticky vstřebávají pouze lokálně, v místě účinku a jejich působení v celém organismu je minimální. Samozřejmě, že jejich indikace, délka podávání a sledování pacienta patří do rukou zkušeného odborníka, nelze je aplikovat svévolně.

„Strach z užívání lokálních kortikoidů je neopodstatněný, protože jejich působení v celém organismu je minimální."

 

Alergenová imunoterapie

Alergenová imunoterapie na rozdíl od léčby, která blokuje příznaky alergického onemocnění (např. antihistaminika), představuje léčbu, která řeší vlastní příčinu inhalační alergie. Pacientovi se dlouhodobě podává v malých dávkách extrakt alergenu, na který je přecitlivělý. Postupně se u něj vytváří obrana proti tomuto alergenu ve formě tzv. blokujících alergen-specifických protilátek.

Pročtěte si také

Zmírnit projevy atopického ekzému může detoxikace organismu

V současnosti máme k dispozici několik aplikačních forem podávání - injekční, kapkovou a tabletovou, jejichž účinnost je srovnatelná. Pacient má ve spolupráci s lékařem možnost vybrat si způsob podání, který mu nejvíce vyhovuje. Důležitá je dostatečně dlouhá a pravidelná aplikace léčby, která trvá 3 - 5 let.

„Alergenová terapie představuje léčbu, která řeší vlastní příčinu alergie. U pacienta s dostatečně dlouhou a pravidelnou léčbou vytváří obranu vůči konkrétnímu alergenu."

 

3.6364

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít i tyto články