U dospělých s ekzémem nejvíce trpí sebevědomí

Pokud trpí dospělý pacient atopickým ekzémem, málokdy se s ním setkává poprvé. Přečtěte si rady psychologa, jak toto onemocnění zvládat v dospělosti!

„V dospělosti nejčastěji postihuje ruce, loketní či podkolení jamky, ale může se vyskytovat i na zápěstí a kotnících."

Dospělá forma tohoto ekzému se většinou znovuobjeví po prodělaném kojeneckém nebo dětském atopickém ekzému. Na těle se vyskytují oblasti suché, citlivé, zarudlé společně s odlupující se kůží, která umožňuje průnik infekce a výrazně svědí. V dospělosti nejčastěji postihuje ruce, loketní či podkolení jamky, ale může se vyskytovat i na zápěstí a kotnících. Velmi nepříjemné jsou projevy, které jsou na viditelných místech obličeje (okolo očí a úst), ve vlasech a krku.

Pročtěte si také

Pět tipů, jak vybrat make-up pro pleť s atopickým ekzémem na obličeji

„Ženské sebevědomí je dáno její atraktivitou a tím, co dokázala, jaká je, a mírou sebelásky. Sebevědomí muže je na rozdíl od ženy dáno jeho výkonem. Roli hrají též schopnosti, dovednosti a míra sebelásky."

Zasažení viditelných míst na obličeji, speciálně v pomyslném trojúhelníku mezi zevními okraji očí a středem brady, se výrazně odráží v psychickém prožívání postižení. V konečném důsledku ovlivňuje i kvalitu života člověka s atopickým ekzémem. U žen má postižení obličeje a rukou významný vliv na sebevědomí, které se snižuje. Ženy či dívky bývají nejisté, neprůrazné, úzkostnější a uzavřenější. Důvodem je fakt, že ženské sebevědomí je dáno její atraktivitou a tím, co dokázala, jaká je, a mírou sebelásky. Z evolučního pohledu atraktivita ženy souvisí se symetrií a souměrností, s projevy mládí a zdraví. Kůže je preferovaná zdravá, pleť bez vrásek a kazů. Viditelné postižení na obličeji a snížená tolerance kůže ke kosmetickým prostředkům pak notně ovlivňuje vnější pojetí vlastní atraktivity postižené ženy. Sebevědomí muže je na rozdíl od ženy dáno jeho výkonem. Roli hrají též schopnosti, dovednosti a míra sebelásky. Pro muže je tedy snazší zvládat atopický ekzém vzhledem k pojetí mužské fyzické krásy, ale pokud zasahuje možnosti jeho pracovního, sportovního, sexuálního či jiného výkonu, odráží se v jeho sebepojetí i v jednání. Postižení muži i ženy jsou navíc velmi vnímaví k neverbálním projevům okolí a na sebemenší projevy štítivosti či odtažitosti velmi citlivě reagují. Uvědomění si své skutečné hodnoty a  práce na zvýšení sebevědomí je tedy nedílnou součástí psychoterapie u pacientů s atopickým ekzémem.

„Uvědomění si své skutečné hodnoty a práce na zvýšení sebevědomí je tedy nedílnou součástí psychoterapie u pacientů s atopickým ekzémem."

atopický ekzém u dospelých

Propojenost psychiky a onemocnění či zhoršení kožních projevů se ukazuje i v období, které postiženému přináší psychickou nestabilitu důsledkem stresu. Nespokojenost, frustrace, obavy, úzkosti a dlouhodobé znejistění se odráží na zdravotní stránce člověka. Postižený se často lituje, obviňuje svou nemoc z neúspěchů v různých životních sférách, uzavírá se do sebe a častěji než dřív reaguje podrážděně či agresivně. Jeho jednáním trpí vztahy. Člověk se postupně propadá do dalších a dalších problémů, které opět zhoršují jeho stres. Bludný kruh, ve kterém se nachází, lze přerušit pouze restartem prožívání. Je třeba analyzovat dosavadní způsoby zvládání stresu, nazvat konkrétní stresory a naučit se je zvládat. V tomto směru vám může pomoci psycholog. Zkušený odborník může být užitečný i v následné stabilizaci vašich vztahů s využitím párové či rodinné terapie.

„Nespokojenost, frustrace, obavy, úzkosti a dlouhodobé znejistění se odráží na zdravotní stránce člověka."

Kognitivně behaviorální terapie může být orientovaná také na lepší zvládání projevů úporného svědění. Je možné rozšířit své dosavadní praktiky, které jste používali jako děti, o nové způsoby např. imaginační techniky s představou ochlazování, sugescí, hypnózou atd.

„Existují různé způsoby pro lepší zvládání projevů úporného svědění - např. imaginační techniky s představou ochlazování, sugescí, hypnózou atd."

Práce na sobě vyžaduje vždy velkou odvahu a trpělivost, ale také vždy se významně odráží na tělesném i zdravotním stavu pacienta.

Co pro sebe mohu udělat:

 • Řiďte se doporučeními a léčbou vašeho dermatologa
 • Postižená místa dle doporučení lékaře natírejte a promazávejte
 • Pečlivě dezinfikujte drobná poranění a defekty na kůži vzniklé škrábáním a olupováním
 • Pečujte o pokožku celého těla vhodnými neparfémovanými produkty
 • Volte raději bavlněné a prodyšné oblečení
 • V případě potřeby používejte ochranné rukavice při práci
 • Eliminujte, nebo snižte množství alergenů ve vašem prostředí (odstraňte záclony, závěsy, koberce, čalouněný nábytek v ložnici, pravidelně perte v hypoalergenních prostředcích, často uklízejte, vysávejte prach atd.)
 • Udržujte dostatečnou vlhkost vzduchu v místnosti a chladnější teplotu do 20 stupňů
 • Vyhněte se kuřáckému prostředí
 • Vyhněte se dráždivým alergenům v potravinách a zmapujte jejich účinek na kožní projevy vašeho ekzému
 • Konzumujte laktobacily v tabletách pro zlepšení střevní mikroflóry
 • Naučte se analyzovat a účinně zvládat stresové situace
 • Posilujte svou psychickou stabilitu
 • Řešte své frustrace, strach, obavy či výraznější stavy úzkosti
 • Naučte se sdílet emoce
 • Naučte se požádat o pomoc
 • Pracujte na zvýšení svého sebevědomí
 • Využijte všechny možnosti komplexního přístupu v léčbě atopického ekzému včetně  možností psychoterapie
3.4286

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít i tyto články