Správná diagnostika alergie je jako správný klíč v zámku

Aby mohl lékař začít s efektivní léčbou alergie, je nutná podrobná diagnostika zdravotního stavu pacienta. Přečtěte si, jak probíhá test na alergii!

V diagnostice alergie má velký význam podrobná anamnéza s popisem příznaků onemocnění, informace o rodinném výskytu alergických onemocnění, informace o prostředí, ve kterém alergik žije, kontaktu s domácími zvířaty, výskytu projevů alergie na léky, potraviny, kontaktní alergeny (např. kovy, barviva, vonné látky).

atopický ekzém léčba

Fyzikálním vyšetřením lékař pátrá po projevech alergických chorob, mezi které patří:

- kožní projevy (atopický ekzém): suchá, zarudlá, olupující se kůže na obličeji, šíji, krku, trupu, končetinách – zejména v loketních a podkolenních jamkách, popraskaná kůže, s poškozením povrchových vrstev následkem škrábání se, typické tmavé kruhy pod očima

- nosní a dýchací projevy: vodnatá rýma, ucpaný nos, dýchání ústy, změněný hlas, kýchání, zarudnutí v krku, kašel, dušnost, pískoty na hrudi

- oční projevy: slzení, zarudnutí očí

svrbenie

„Alergie má více projevů: kožní, nosní, dýchací a oční."

Kožními prick testy alergolog zjišťuje přecitlivělost na alergeny vnějšího prostředí, případně potravinové alergeny. Mezi standardní alergeny, používané v kožním testování, patří inhalační alergeny – pyly břízovitých stromů, trav, obilovin, plevelů, roztočů, vzdušné plísně, peří, epitelie a srst zvířat (kočka, pes, případně ostatní zvířata, se kterými pacient přichází do kontaktu). Potravinové alergeny vyráběné komerčně bývají často nevhodné, naopak vhodné jsou testy s přirozeným potravinovým alergenem (např. dužina ovoce). Kožní reaktivita je nejvyšší ve věku 10-70 let, testování však můžeme provést i u spolupracujících dětí od 3 let. Alergen aplikujeme ve formě kapky na předloktí, následně kapku i s povrchovou vrstvou kůže přepichujeme lancetou nebo jehlou, čímž se alergen dostává do kůže, kde reaguje s buňkami uvolňujícími látky, zodpovědné za zarudnutí a otok v místě aplikace alergenu. Reakci zpozorujeme po 15 minutách a přesně změříme velikost vzniklého pupenu.

Z laboratorních vyšetření, které se uplatňují v diagnostice alergií mají nejvyšší význam hodnoty eozinofilních bílých krvinek, celkových imunoglobulinů E, alergenově specifických imunoglobulinů E v krvi. Mezi nejpřesnější diagnostické metody v současnosti patří tzv. komponentová diagnostika, která přesněji určí vyvolávající alergen u pacientů s alergií na více alergenů.

Pročtěte si také

Zásady imunizace proti negativním účinkům stresu

Pozitivní výsledek vyšetření (kožní testy, specifické imunoglobuliny E) bez odpovídajících příznaků onemocnění neumožňuje stanovení diagnózy potravinové ani inhalační alergie. Negativní výsledek testů, pokud jsou přítomny klinické příznaky onemocnění, nevylučuje alergii. Pacienta je vhodné dlouhodobě sledovat a výsledky vyšetření zopakovat.

2.0000

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít i tyto články