(aktualizované zo dňa 31.7.2017)

Strava a diety při atopickém ekzému v kostce

Na atopický ekzém má vliv také strava. Změna jídelníčku je pro atopiky důležitá. ➡️ Co nejíst při atopickém ekzému a jak pomáhají diety?

Klasickým projevem atopického ekzému je kožní vyrážka. Kůže většinou zčervená, je velmi suchá, často popraskaná a nepříjemně svrbí. Velmi častý bývá ekzém na ruce (v oblasti lokte), tváři a na noze pod kolenem. Vyskytuje se také na zápěstích nebo nártech.

Pročtěte si také

Potraviny jako příčina atopického ekzému, senzibilizace na potraviny

Tento kožní zánět má nejčastěji alergický původ, jde tedy o autoimunitní reakci organismu na určitý dráždivý podnět či podněty. Často se projevuje ve vlnách, přičemž se střídají období klidu s akutním stavem – reakcí na konkrétní spouštěč. Všeobecně se dá konstatovat, že kůže atopiků je velmi oslabená. 

Jak může při ekzému pomoct strava

Při léčbě můžeme – z pohledu stravy – postupovat různými způsoby a využít několika forem tzv. dietoterapie.

Potravinová alergie a potravinová intolerance mají hodně společného. Měly by se řešit společně. Nejproblematičtější složkou stravy bývá kravské mléko, resp. kasein, dále vejce, sója, pšenice, případně lepek.

Atopický ekzém - strava.

Některé potraviny nemusí být přímo alergeny, ale zároveň mohou atopický ekzém výrazně zhoršovat. Nejčastěji jde o potraviny zvyšující hladinu histaminu (hormon a neurotransmiter produkovaný celou řadou buněk) v těle. I z tohoto důvodu se při léčbě atopického ekzému velmi osvědčila právě histaminová dieta.

Potravinová alergie a potravinová intolerance mají hodně společného, ale nejde o ten stejný problém. Projevy atopického ekzému mohou výrazně zhoršit i potraviny, které nejsou alergeny.

Které potraviny obsahují vysoké množství histaminu?

  • fermentovaná, kvašená a konzervovaná jídla
  • alkohol
  • zrající sýry
  • uzeniny
  • některé druhy zeleniny, např. rajčata nebo špenát
  • ovoce, např. jahody, ananas apod.
  • čokoláda
  • ryby, mořské plody 

Šťastná rodina obeduje za veľkým stolom.

Pročtěte si také

Dieta při potravinové alergii: Jaký má význam při léčbě a diagnostice

Důležitým pravidlem histaminové diety je i nutnost konzumovat co nejčerstvější potraviny, protože množství histaminu v potravě se zvyšuje právě při skladování. Projevy atopického ekzému mohou zhoršovat potraviny zvyšující hladinu hormonu histaminu, jehož obsah v potravinách závisí na jejich čerstvosti. Čím čerstvější potraviny konzumujeme, tím méně histaminu obsahují.

Vhodnou formou léčby atopického ekzému je teda tzv. eliminační dieta, kam řadíme i vzpomínanou histaminovou dietu. Všeobecně se dá konstatovat, že při eliminační dietě se z jídelníčku kontrolovaně vyřazují některé potraviny ve snaze vypozorovat, které z nich jsou z hlediska reakce těla problematické.

Atopický ekzém leto

Kromě histaminové diety se jako efektivní nástroje léčby osvědčily bezmléčná a bezlepková dieta. Jako eliminační diety můžeme vnímat i takové diety, které omezují jiné potraviny než výše zmiňované a ty nejčastější (mléko, lepek, potraviny zvyšující histamin).

Takovéto diety vyřazuji či omezují například vejce, některé druhy zeleniny nebo ovoce, potravinové přísady, koření, alkohol, kakao a podobně. Neoddělitelnou součástí efektivní léčby by měla být také probiotika.

Pročtěte si také

Co může jíst atopik? Jak se stravovat při atopickém ekzému

3.5907

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít i tyto články