Infekce v atopickém ekzému – jak ji včas poznat a léčit

Atopická kůže je velice citlivá a snadno zranitelná. Ekzém často svědí a je téměř nemožné si ložiska občas nepoškrábat. Do drobných ranek se pak snadno dostanou bakterie, viry nebo kvasinky. Když se začnou nekontrolovaně množit a rozšiřovat, je infekce na světě. Jak se kožní infekce diagnostikuje a léčí? Co dělat proto, abychom riziko infekce snížili na minimum?

Jak poznat, že je v ekzému infekce

Každý ekzematik už svou kůži dobře zná a pozná, že se mu stav ekzému začíná podezřele měnit. Pokud se začne ekzém horšit, vždy je důležité hledat příčinu. Potíž je v tom, že atopický ekzém patří mezi multifaktoriální onemocnění. Zhoršení stavu proto může souviset s mnoha různými aspekty – stres, změna stravy, kosmetiky, prostředí, vliv virózy, léků, pylové sezóny, kontakt se zvířaty, zapocení, sekundární bakteriální, virová nebo kvasinková infekce… Co když si ale žádné změny nejste vědomi? Jak zjistit, že tentokrát jsou na vině zrovna patogeny způsobující infekci?

U většiny spouštěčů ekzém aspoň dočasně zklidňují krémy s kortikosteroidy od vašeho kožního či praktického lékaře, a to velmi rychle, během pár dní. Je-li v ekzému infekce, očekávané zlepšení se po lokálních kortikosteroidech nedostaví. Ložisko ekzému zůstane stále červené a stav kůže se dále zhoršuje. Při nákaze herpes virem postižené místo většinou pálí a bolí, na kůži se tvoří puchýřky s čirou tekutinou, která se rychle kalí. U bakteriální infekce zvýšenou bolestivost nepociťujeme, rovněž se tvoří puchýřky, navíc i nažloutlé strupy. Kvasinková infekce (kandidóza) bývá nejvíce v místech vlhké zapářky (u kojenců pod bradou, za ušima, v plenkové oblasti, u dospělých pod pažemi, pod těsným spodním prádlem, pod prsy), výrazně svědí a promazání mastnými krémy a oleji situaci ještě zhoršuje.

Léčba kožní infekce

Při začínající infekci postižené místo pravidelně dezinfikujeme a udržujeme v čistotě. Snažíme se na ložisko infekce nesahat, abychom patogeny nešířili dál na další místa na těle, popř. na další členy rodiny. Lze použít sterilní krytí (gázu či tyl). I při malém zhoršení stavu se co nejdříve vydáme k lékaři. Pokud má váš kožní lékař dlouhé čekací lhůty nebo dovolenou, obraťte se na svého praktického lékaře. Čím dřív se s léčbou začne, tím líp. 

Při nákaze herpes virem může lékař předepsat antivirotika (Zovirax, Herpesin ad.), při kvasinkové infekci antimykotika (např. Klotrimazol, Fungicidin, Canesten, Canespor, Exoderil ad.), při bakteriální infekci antibiotika v krému či masti (Fucidin, Bactroban, Framykoin). Existují i kombinované přípravky s antimykotickou, antibakteriální, případně i protizánětlivou složkou (např. krém Pimafucort). Je na rozhodnutí lékaře, zda provede i stěr z kůže k laboratornímu rozboru. Lékař obvykle nasadí vhodný krém (popř. perorální léčbu) ihned i bez výsledků z kožního stěru, začít léčbu co nejdříve je totiž zásadní. Stěr z kůže může pomoct v situaci, kdy nasazená léčba nezabírá. Pamatujme i na to, že kožní stěr nemusí vždy přinést dostatečnou informaci, ne vždy se totiž podaří nabrat vzorek tak, aby skutečně obsahoval všechny přítomné patogeny.

V situaci, kdy od lékaře dostáváte krém, tablety, případně i dezinfekční roztok, se soustřeďte na to, jak přesně léky používat. Raději poproste lékaře o přesný rozpis na papíře, než abyste léky užívali nesprávně. 

Antivirotika se zpočátku užívají velmi často (např. pětkrát denně), aby začala účinkovat. Není vhodné léčbu ukončit dříve než za týden až 10 dní. U některých antivirotik je potřeba je užívat i v řádu měsíců. 

Lokální antibiotika v krému nebo masti se podobně jako antibiotika v tabletách užívají několikrát denně, a to i poté, co potíže odezní. Je proto velkou chybou mazat antibiotický krém jen občas a po zlepšení stavu kůže ho hned vysadit. Vzpomeňme si, jak nám vždy lékaři při angíně kladou na srdce, že je potřeba využívat celé balení antibiotik. I s mastičkou je to stejné – je potřeba alespoň týdenní pravidelná aplikace, abychom se streptokoků, stafylokoků a dalších přemnožených patogenů na kůži opravdu zbavili. Při závažné bakteriální infekci na kůži se může lékař rozhodnout předepsat i antibiotika v tabletách (pro děti v sirupu). 

Léčba kvasinkové infekce bývá ještě delší, může přesáhnout i 14 dní. Kromě poctivé aplikace předepsaných antimykotických krémů a mastí pomáhá omezit v jídelníčku sacharidy (cukr, bílou mouku, sladké ovoce). U části pacientů pomáhá kvasinkovou infekci tlumit i krém s obsahem oxidu zinečnatého.

Prevence kožních infekcí

Dodržujte zdravou životosprávu a pestrý jídelníček bez zbytečných sladkostí. 

Máte-li na kůži oděrky, použijte dezinfekci. Dodržujte zvýšenou hygienu zvlášť v období léta a při návštěvě exotických destinací.

Pokud se vám ložisko ekzému podezřele horší, zamyslete se nad možnou příčinou. 

Když si rozškrabete svědivou kůži do krve, pro jistotu si do koupele přidejte jako účinné antiseptikum  hypermangan. Jde o volně prodejné krystalky manganistanu draselného, který se dá za pár korun pořídit v každé lékárně. Do vody nasypte jen několik krystalků, aby vznikl světle růžový roztok. Pozor, málo naředěný hypermangan leptá kůži. Je velmi účinný jak proti bakteriím a virům, tak proti kvasinkám a plísním. 

Dejte pozor, abyste patogeny z ložisek nezanesli prsty do kelímku s emolienčním krémem. Infekce by se vám pak při dalším promazávání neustále vracela. Jestliže máte mast v nádobě se širokým uzávěrem, nabírejte ji čistou špachtlí. Mnohem lepší jsou krémy s pumpičkou nebo alespoň s úzkým hrdlem, přes které musíte mast vytlačit.

Snažte se kůži udržet vláčnou a hydratovanou pomocí vhodných emoliencií. Dobře ošetřená kůže je vůči infekci odolnější. Pokud chcete co nejvíce snížit riziko opakované bakteriální infekce, volte krém Bioderma Atoderm Intensive Baume, který díky patentu Skin Barrier Therapy® zamezuje přemnožení bakterie Staphylococcus aureus.

Poraďte se s vaším kožním lékařem o možnosti mít preventivně doma v zásobě malé balení krému s antibiotiky, který byste aplikovali v situaci, kdy se na kůži začne tvořit podezřelé hnisající ložisko. 

A především – nebojte se říci si lékaři o pomoc co nejdříve. Nečekejte, až se infekce začne šířit po velké ploše kůže.

Jana Ligurská je autorkou první české publikace, která se komplexně zabývá atopickým ekzémem, ale i často zanedbávanými potravinovými alergiemi. Kniha se problematice věnuje odborně, je ale podaná srozumitelně, aby jí porozuměli i rodiče malých pacientů. Na svých stránkách otevírá příběh o úspěšném boji s těžkým atopickým ekzémem. 

4.3846

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít i tyto články