Jak si uchovat spokojený partnerský vztah, když má naše dítě atopický ekzém

Narození děťátka přináší do rodiny spoustu nových výzev, radosti jdou ruku v ruce se starostmi. Pečovat o dítě s chronickým kožním onemocněním dá ale pořádně zabrat. Partnerský vztah se může otřást v základech. Jak to udělat, aby nás starosti o dítě s atopickým ekzémem nerozdělily, ale stmelily?

Těžké začátky

Většina žen každou bolístku svého dítěte hodně prožívá. I jemné zakašlání miminka v nich hned vzbudí obavy. A co teprve viditelné změny na kůži. Nástup atopického ekzému u kojence je pak pro maminku obrovsky stresující. Hebká dětská pokožka se začne pomalu měnit před očima na zarudlá, někdy i mokvající ložiska ekzému. Nápor na psychiku matky je to ohromný. V hlavě jí víří spoustu otázek a pochybností.

Co mám dělat? Můžu za to já? Mám miminko koupat častěji, nebo radši vůbec? Který krém použít? A co prací prášek, který mám koupit? Co když je to důsledek potravinové alergie? Co můžu při kojení jíst? Jaké příkrmy a čaje vybrat? Mám kojit, nebo zvolit umělé mléko pro alergiky? Proč se už zklidněný ekzém zase vrací? Můžou za to rostoucí zoubky, rýma nebo sychravé počasí? Co mám dělat, aby se dítě neškrabalo do krve? Kdy to skončí? Nedělám něco špatně?

Jsem tu, abych ti pomohl a vyslechl tě

Otec dítěte by měl být pro vystresovanou ženu oporou. Měl by být tím, kdo ji vyslechne, pevně obejme a uklidní počáteční paniku. Pokud partneři budou čelit starostem ruku v ruce, životní těžkosti je ještě více spojí.

Nabídněte ženě pomocnou ruku při úklidu, nákupech, promazávání a koupání dítěte. Ptejte se, s čím konkrétně můžete pomoct. Málokdy u ženy pochodíte s dobře myšlenou radou: „Odpočiň si, však to můžeš udělat později.“ Vaše manželka potřebuje slyšet spíše toto: „Odpočiň si, já to udělám místo tebe.“

V emočně napjatých situacích buďte tím, kdo situaci zklidní. Slova vyslovená ženou v afektu si neberte osobně. Nechte svou partnerku říct, jak se cítí, uleví se jí. I ona by vás měla umět pustit ke slovu a vyslechnout. Není nutné oponovat či pronášet dlouhé proslovy o lásce jako v romantickém filmu. Sílu do dalších náročných dní vám oběma může dodat vaše pevné objetí a upřímná slova: „Vím, že to máš těžké. Pomůžeme si navzájem. Zvládneme to.“

Moc ráda tě vidím! Najez se, pak mi pomůžeš

Když se vše točí jen kolem nemocného dítěte, muž se může cítit odstrčený na druhou kolej. A popravdě, často to není jen pocit, ale fakt. 

Maminky, nechte muže po příchodu z práce chvilku vydechnout. Nezasypávejte hladového a unaveného muže stížnostmi už při příchodu do domu. Problémy se mají řešit v klidu a s plným žaludkem. Zajímejte se o to, jak bylo v práci, dejte najevo, jak moc jste se na svého muže těšily. I obyčejné špagety s kečupem mají své kouzlo, když je jíte společně u jednoho stolu a posloucháte jeden druhého, jak vypráví o tom, jaký měl dneska den. 

Potřebuji tvou pomoc a umím ti to říct

Naučte se formulovat své požadavky pozitivně a bez útočení. Váš muž neumí číst myšlenky ani nerozpozná náznaky. Pokud potřebujete pomoct, je důležité si o ni umět v klidu říct. Schopná manželka umí delegovat povinnosti na muže (ale i starší děti) bez křiku a výčitek. 

Když to ale bez nepříjemného tónu v hlase nezvládáte, zkuste si přes den psát na papír seznam toho, co potřebujete stihnout. Dohodněte se, že papír bude položený na dobře viditelném místě a vy i váš muž budete odškrtávat to, co už je hotovo. Buďte ale konkrétní. Místo „uklidit v kuchyni“ si napište třeba „vynést koš“, „odnést papíry a plasty do kontejneru“, „vyklidit myčku“, „umýt dřez“ apod. Každý z nás si totiž představuje úklid úplně jinak…

Jsem vždycky na tvé straně

Atopický ekzém patří mezi poměrně častá onemocnění. Dobře míněná rada od zkušenějšího vám může v počáteční nejistotě pomoct. Jenže časem se ukáže, že ne všechno, co funguje na sousedovo dítě, bude fungovat i u vás doma. Babičky, tetičky a další příbuzní a známí vás začnou bombardovat často protichůdnými radami, co na ekzém „zaručeně“ zabere. 

Obzvlášť těžká situace nastává tehdy, když je atopický ekzém dítěte zhoršován určitými potravinami. Dítě, popř. i kojící maminka pak musí držet přísnou dietu bez některých alergenů. Ne každý je schopen toto pochopit. Žena pak může působit jako hysterická matka, která řeší každé sousto. Nátlak příbuzenstva je pak těžké ustát.  

Tatínci, stůjte na straně své partnerky. Pamatujte si, že nevyžádané rady přináší do rodiny rozkol. Věřte své ženě a její intuici. Máma přece pro své dítě dělá maximum. 

Společné radosti

Atopický ekzém je chronické onemocnění, které nezmizí ze dne na den. Nemá smysl dlouhodobě odkládat všechny dříve oblíbené volnočasové aktivity do té doby, než ekzém u dítěte ustoupí. Musíte myslet i na sebe, naplánovat si aspoň drobné radosti, na které se budete těšit. 

Když je dítě hodně malé, škrabe se kvůli ekzému do krve, je těžké ho svěřit někomu na hlídání a udělat si hezký večer jen s partnerem. Můžete si udělat alespoň společnou procházku s kočárkem a při chůzi si společně popovídat. Zkuste vzpomínat na období vašeho seznámení, zasnít se a uvědomit si, že vedle vás jde člověk, kterého opravdu milujete. Doma vytáhněte staré fotky ze společných výletů a dovolených. Tolik krásného jste spolu prožili a ještě spousta nádherných okamžiků vás čeká. 

Život s ekzematickým dítětem je o něco složitější, ale zda bude šťastný, to záleží jen na vás dvou. Na vaší vzájemné lásce, úctě a schopnosti se vzájemně podepřít i v těžkých dobách. 

Jana Ligurská je autorkou první české publikace, která se komplexně zabývá atopickým ekzémem, ale i často zanedbávanými potravinovými alergiemi. Kniha se problematice věnuje odborně, je ale podaná srozumitelně, aby jí porozuměli i rodiče malých pacientů. Na svých stránkách otevírá příběh o úspěšném boji s těžkým atopickým ekzémem. 

3.4000

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít i tyto články