Dětský pokoj pro atopika – Čtyři zásady, na které byste měli vždy pamatovat

Jak vybavit dětský pokoj pro dítě, které trápí atopický ekzém, alergie nebo astma? Co pořídit a čeho se naopak vyvarovat?

1. Omyvatelná podlaha

Ideální podlaha pro alergiky se dá vysávat i stírat hadrem. Koberec přes celou místnost není vhodný, i při každodenním vysávání se v něm prach a roztoči budou držet. Zvolte tedy omyvatelnou podlahovou krytinu (např. PVC, vinyl, lamino, dřevo). 

Menší děti si rády hrají přímo na zemi, a tak pro ně můžete vytvořit prostor, kde jim nebude od podlahy zima. Místo velkého koberce použijeme textilie, které se dají vyprat v pračce. K tomuto účelu dobře poslouží tkané rohože nebo větší koupelnová předložka. Jako výborný tepelný izolant funguje i u dětí oblíbené velké pěnové puzzle – to se dá sehnat i v rozměru 150 x 150 cm a snadno ho očistíte vlhkým hadříkem.

2. Pratelné lůžkoviny

Povlečení, ale i polštáře a pokrývky musí snést časté praní alespoň na 60°C. Roztoči, hlavní nepřátelé atopiků, se živí částečkami odumřelé kůže, proto se jim v posteli, kobercích a čalouněném nábytku velmi dobře daří. Nejlepší zbraní proti všudypřítomným roztočům je automatická pračka a časté větrání lůžkovin venku na čerstvém vzduchu. Děti alergické na roztoče by měly mít povlečení a prostěradlo každý týden čisté. Polštáře a pokrývky stačí prát jednou měsíčně, anebo i méně často, pokud máme na lůžkovinách dané protiroztočové povlaky. 

Nemá smysl investovat vysoké částky do lůžkovin z peří nebo ovčího rouna. I když se prodejci snaží vyvolat dojem, že ovčí rouno je antialergické či hypoalergenní, nenechte se zmást. Roztoči se množí ve všech lůžkovinách a nejlépe se jich zbavíte praním (a následně i sušením v sušičce) na vysokou teplotu. V mrazivém počasí můžete dát lůžkoviny ven, tím roztoče usmrtíte. Nezbavíte se ale jejich odumřelých těl a výměšků, které samy o sobě působí jako silný alergen.

3. Ideální vlhkost vzduchu

Při vlhkosti vzduchu nad 70 % se daří plísním i roztočům. Vlhkost pod 40 % zase nesvědčí sliznicím dýchacích cest, očí a ani kůži. Proto je důležité zjistit, jakou vlhkost vzduchu doma máte. Samostatný vlhkoměr se dá sehnat za pár stokorun, často bývá i součástí pokojových digitálních teploměrů a meteostanic.

Máte-li doma příliš vlhko, často větrejte a nesušte prádlo přímo v obytných místnostech. V létě můžete nechat pootevřené okno celou noc, v zimě větrejte krátce, intenzivně a pravidelně. Při vaření dávejte na hrnce pokličky a zapínejte digestoř, která průběžně odsává pryč nejen pachy, ale i vodní páru. Pokud uvedená opatření nestačí, pořiďte si na zimní období pohlcovač vlhkosti.

V prostorách s intenzivním vytápěním nebo netěsnícími okny může nastat opačný problém – příliš nízká vlhkost vzduchu. V létě pak k přesušení vzduchu přispívá i používání klimatizace. Pokud tedy na vlhkoměru naměříte vlhkost pod 40 %, málokdy postačí v zimním období pouze zavěsit na radiátor ozdobný odpařovač. Větší efekt má snížit teplotu v bytě, tedy nepřetápět. Využít můžete i zvlhčovač vzduchu – dá se pořídit zvlhčovač s přirozeným odparem, ale i přístroj ultrazvukový, parní nebo kombinovaný (čistička vzduchu se zabudovaným zvlhčovačem).

4. Eliminace lapačů prachu

Bylo by jistě příliš kruté zakázat malému alergikovi všechny plyšové hračky. Domluvme se ale s příbuznými, že k oblíbenému plyšáčkovi nebudeme ke každým narozeninám a Vánocům přikupovat hromady dalších zvířátek. Ano, plyšáci jsou roztomilí, ale dětem stačí pár pratelných kousků. S přibývajícím věkem si budou mnohem raději hrát s kostkami a stavebnicemi. 

I omyvatelné hračky se stávají lapači prachu, pokud je vystavujeme na otevřených policích. Pořiďme proto různě velké krabice, kufříky a úložné boxy s víkem, které snadno otřeme hadříkem. I pro samotný úklid bude praktičtější, když děti už od útlého dětství naučíme ukládat věci do boxů a dávat na své místo.

Mezi lapače prachu patří i dlouhé závěsy a záclony, nebesa nad postelí, látkové přehozy, dětská teepee apod. Snažme se zbytečné textilie v dětském pokoji omezit a ty, co v pokoji necháme, pravidelně perme. Pokud nechcete mít z pokojíčku holobyt, můžete jako kompromis zvolit místo dlouhého závěsu a záclony až na zem pouze krátkou záclonku do půli okna.

Ať už vybavíte dětský pokoj vaší ratolesti jakkoliv, nezapomeňte, že útulné a bezpečné prostředí pro dítě je to, ve kterém nachází lásku a podporu své rodiny. 

Jana Ligurská je autorkou první české publikace, která se komplexně zabývá atopickým ekzémem, ale i často zanedbávanými potravinovými alergiemi. Kniha se problematice věnuje odborně, je ale podaná srozumitelně, aby jí porozuměli i rodiče malých pacientů. Na svých stránkách otevírá příběh o úspěšném boji s těžkým atopickým ekzémem. 

4.2308

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít i tyto články