Dítě s atopickým ekzémem a jeho nástup do mateřské školky

Atopický ekzém můžeme u dítěte udržovat ve snesitelném stavu pravidelnou péčí o pokožku a dietními opatřeními. Jak ale řešit situaci, kdy musíme nastoupit zpátky do zaměstnání a dítě začne chodit do mateřské školy?

nástup dětí do školky

Komunikace s paní učitelkou a lékařské vyjádření je základ

Pokud má dítě zdravotní omezení nebo neobvyklé chování, je vždy základem úspěchu vzájemná komunikace mezi rodiči, lékařem a předškolním zařízením. Proto paní učitelky o potřebách svého dítěte podrobně informujte. Zároveň je nutné, aby tyto důležité informace písemně uvedl i pediatr ve zdravotním posudku.

Co konkrétního je dobré v lékařské zprávě pro školku výslovně zmínit? 

  • dítě musí na umývání rukou používat místo mýdla syndet, 
  • dítě má mít k dispozici krém, kterým se po mytí rukou promaže,
  • dítě s ekzémem na rukách nebude nucené používat dezinfekci a umyje se pouze vodou a syndetem,
  • při svědění pokožky nabídne pedagog dítěti krém, kterým se promaže.

Pokud malý ekzematik trpí potravinovými a dalšími alergiemi, je potřeba uvést následující: 

  • dítě musí striktně dodržovat dietu bez…, 
  • dítě je alergické na…,
  • při silné alergické reakci je nutné postupovat takto: ...,

Buďme realisté

Uvědomme si, že pedagog nemůže (a ani nesmí) suplovat práci zdravotní sestry. Učitelka může dítěti připomenout, aby si po použití WC umylo a nakrémovalo ruce. Není ale reálné, aby dítěti osobně promazávala celé tělo před poobědovým spánkem nebo převazovala zanícenou ránu. V třídě je přes 20 dětí a práce s takovým počtem malých neposedů není vůbec snadná. Naučte proto svého ekzematika, jak si má sám správně ruce opláchnout a promazat. Paní učitelka mu jen připomene, co má udělat, popřípadě mu podá krém ze skříně. 

Učitel také nebude dítěti ošetřovat ložiska ekzému léčivem s kortikosteroidy či antibiotiky. Pokud je potřeba takový krém použít, aplikujte ho doma ráno před odchodem do školky, případně večer před spaním.

Rodiče ekzematika s potravinovými alergiemi musí navíc řešit otázku stravování. Nejlepší je dohodnout se s vedoucí školní kuchyně a společně vymyslet plán. Pokud dítě nesmí například ořechy, většina školek je schopná dát si pozor na složení potravin a vašemu potomkovi uvařit vhodné jídlo. Je-li ale dítě alergické na základní potraviny (mléko, vejce, pšenice atp.), je řešením přibalit mu doma kompletní jídlo na celý den.

Malý ekzematik s potravinovými alergiemi

Není tedy možné, aby školka odmítla přijmout dítě s potravinovými alergiemi. V případě, kdy školka není schopná dietní stravování zajistit, musí dítěti umožnit, aby si mohlo nosit vlastní jídlo z domova. Podmínkou ale je písemné potvrzení pediatra, že dítě má na dietu zdravotní indikaci. 

Jak zmírnit stres

Mnohým dětem stres zhoršuje stav ekzému. Nervózní děti se častěji škrábou, což pokožce vůbec neprospívá. Nástup do mateřské školy je pro dětskou psychiku nápor, a psychickou zátěží je i pro rodiče. Úzkostlivé matky svou nervozitu mohou přenášet na dítě a to začne panikařit.

Proto se snažte ještě před začátkem školního roku dítě na změnu připravit. Berte jej mezi jeho vrstevníky, dejte mu možnost strávit část dne u příbuzných nebo kamarádů, nechejte ho, ať se postupně osamostatňuje při oblékání, stolování, i při péči o pokožku.

Aby se dítě v nové třídě necítilo úplně samo, zkuste se dohodnout s další mámou, která má podobně staré dítě. Vzájemné návštěvy a společné hry na hřišti pomohou, aby se děti skamarádily dřív, než se potkají v mateřské škole. Když začne školní rok, děti se ve třídě nebudou cítit osaměle, protože tam budou mít svého kamaráda.

Některé mateřské školy umožňují, aby děti ze začátku navštěvovaly školku jen 1-2 hodiny denně a postupně si na nové prostředí zvykaly. V jiných dokonce umožňují novým dětem pobyt na zahradě společně s rodiči ještě před začátkem školního roku. Máma tak může přijít i s dítětem, sednout si v zahradě na lavičku nechat jej, aby se dívalo, jak si ostatní děti ve školce hrají. Když se dítě osmělí, samo se k novým kamarádům připojí.

Jana Ligurská je autorkou první české publikace, která se komplexně zabývá atopickým ekzémem, ale i často zanedbávanými potravinovými alergiemi. Kniha se problematice věnuje odborně, je ale podaná srozumitelně, aby jí porozuměli i rodiče malých pacientů. Na svých stránkách otevírá příběh o úspěšném boji s těžkým atopickým ekzémem. 

4.8000

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít i tyto články