Očima mámy: Když atopický ekzém úporně svědí

Nejhorším aspektem atopického ekzému je silné a nepříjemné svědění nejen během dne, ale často i v noci. Co ho způsobuje a jak se ho zbavit?

Atopický ekzém dokáže pořádně potrápit. I když to tak na první pohled nevypadá, hlavním problémem při této diagnóze není nepěkný vzhled kůže postižené ekzémem. Každý ekzematik vám potvrdí, že nejhorším aspektem atopického ekzému je silné a nepříjemné svědění nejen během dne, ale často i v noci.

Proč nás vlastně kůže svědí?

Svědění má u zdravého člověka ochrannou funkci. Signalizuje, že se na ní děje něco rizikové, případně na ní něco přistálo (např. komár, vosa chystající se na útok, klíště, pijavice, zákožka svrabová, roup, veš či jiný parazit). Už dlouhá tisíciletí platí, že i malý hmyz může přenášet smrtelné nemoci. Lidský organismus proto na jemné podráždění nervů v kůži reaguje velmi intenzivně – okamžitým nutkáním poškrábat se. Činíme tak úplně instinktivně, bez přemýšlení.

Jenže z jakého důvodu nás svědí kůže postižená ekzémem? Příčin je hned několik. První z nich je porušená kožní bariéra. Pokožka tvoří méně tukových buněk, rychleji schne a nervy jsou tak méně chráněné. Máme potom skutečně pocit, jako by nám po kůži pochodovala jakási „armáda hmyzu“. Nejvíc potom mohou svědit místa, kde je kůže jemnější (obličej, krk, nárty, loketní a podkolenní jamky) nebo jsou protkána hustou sítí nervů (dlaně, prsty či genitálie). V nevýhodě jsou ženy a malé děti, ty mají totiž pokožku přirozeně jemnější. Pro všechny ekzematiky s porušenou kožní bariérou nastává typické zhoršení svědění především v zimě, kdy kůže produkuje ještě méně tuku, lehčeji šupinatí a o to víc i svědí.

natírání miminka

Další příčinou svědění může být histamin. Histamin je hormon, který produkují tkáňové buňky živočichů i rostlin. Když jste na něco alergičtí, při kontaktu s alergenem se produkce histaminu v těle rapidně zvýší a vyvolá kromě jiného i svědění. Část ekzematiků o svých alergiích ani neví. Dráždí-li vás podnět, se kterým jste v kontaktu denně, může být odhalení příčiny nekonečného svědění opravdu detektivní práce. Mezi běžné alergeny patří např. mléko, vejce, pšenice, sója, domácí zvířata, chemické přísady v čisticích prostředcích, prací prášek, aviváž, plísně v bytě. Pomoct může vyšetření u zkušeného alergologa, ale i vlastní pozorování. Když se vám ekzém zničehonic zlepší nebo naopak zhorší, přemýšlejte, s jakými změnami ve vaší životosprávě by to mohlo souviset.

„Histamin je hormon, který produkují tkáňové buňky živočichů i rostlin. Když jste na něco alergičtí, při kontaktu s alergenem se produkce histaminu v těle rapidně zvýší a vyvolá kromě jiného i svědění."

Histamin však vstřebáváme i z vnějšku, a to konzumací potravin, které zvýšené množství histaminu obsahují (tzv. histaminoliberátory). Jde například o přezrálé ovoce, plísňové sýry, šampaňské, víno, pivo, ryby a mořské plody, kvasnice, uzeniny, nakládanou zeleninu, rajčata, čokoládu atd. Pokud za den zkonzumujete větší množství těchto pochutin, svědění, bohužel, na sebe nenechá dlouho čekat.

První pomoc při svědění

Když je zle a svědění se už opravdu nedá vydržet, můžeme podrážděné kůži pomoct díky tzv. wet wrap terapii. Ta totiž dokáže pokožku hydratovat, promastit a současně zklidnit přecitlivělá nervová zakončení. Nejlépe funguje hned po vykoupání, ale dá se aplikovat i kdykoli během dne. Pomáhá i v noci, kdy se mnozí lidé trpící ekzémem kvůli svědění opakovaně budí. V čem tato technika spočívá?

Ložiska ekzému promažeme osvědčeným zvláčňujícím krémem a potom překryjeme mokrým bavlněným obkladem nebo gázou. Na závěr zafixujeme suchým obvazem. Je to sice zdlouhavé, ale ten pocit úlevy stojí za to.

„Když je zle a svědění se už opravdu nedá vydržet, můžeme podrážděné kůži pomoct díky tzv. wet wrap terapii."

V lékárnách se navíc dají sehnat i elastické hadicové obvazy různých velikostí (tzv. coverflexy), se kterými se mnohem lépe manipuluje. Stačí si jen odstřihnout coverflex téměř dvakrát delší, než je délka ošetřované končetiny (při namočení se totiž obvaz o kousek srazí). Namísto mokrého obkladu použijete jednu vrstvu mokrého coverflexu a přes něj natáhnete suchý coverflex. Navíc hadicové obvazy snadno skryjete pod oblečením a díky jejich elasticitě vás neomezují v pohybu.

Pokud má ekzematik postižené téměř celé tělo, dá se místo obkladu použít namočené a dobře vyždímané bavlněné pyžamo (u miminka overal), přes které dáme suché oblečení. Zchlazená a namočená kůže přestane svědit, krém se postupně vsákne a člověk trpící ekzémem může v klidu odpočívat.

Svědění se může znovu vrátit, jen co mokrý obklad uschne. V tomto případě je možné celou proceduru opakovat znovu, tedy kůži promazat, zchladit navlhčeným obkladem a znovu zafixovat suchou vrchní vrstvou.

Pročtěte si také

Co pomáhá proti škrábání při neustálém svrbění kůže? Zkuste tyto tipy

Dnes je zle, zítra ale může být lépe

Když vás svědí kůže, je velmi těžké na to nemyslet. A když se škrábe vaše dítě, trápíte se spolu s ním. Soustřeďte se ale na to, že je to jen dočasné zhoršení ekzému, které zvládnete překonat. Můžete kůži ulevit chladivým obkladem a na chvíli na ekzém úplně zapomenout. Pátrejte i po možných alergických příčinách ekzému, sledujte, jak vaše tělo reaguje na nejrůznější podněty. I když jste zoufalí a vyčerpaní, nikdy nepřestávejte bojovat. Vždy je naděje, že bude lépe!

Jana Ligurská je autorkou první české publikace, která se komplexně zabývá atopickým ekzémem, ale i často zanedbávanými potravinovými alergiemi. Kniha se problematice věnuje odborně, je ale podaná srozumitelně, aby jí porozuměli i rodiče malých pacientů. Na svých stránkách otevírá příběh o úspěšném boji s těžkým atopickým ekzémem. 

4.4118

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít i tyto články