Očima mámy: Udělejme z promazávání samozřejmou součást dne

Já i moje tři nejmladší děti jsme ekzematici. Není to konec světa, prostě jsme se s tím naučili žít. Když se o své tělo dobře staráme, nikdo už na nás nepozná, že máme atopický ekzém.

Dáváme pozor na to, co jíme a pijeme, co si oblékáme, snažíme se být v psychické pohodě a o svou kůži pravidelně pečujeme. Denní promazávací rutina je u nás základem úspěšné péče o atopický ekzém

Bez promazávání se u nás ekzém zase nenápadně zhorší. Je to tím, že člověk s atopickým ekzémem má porušenou bariérovou funkci kůže. Mezi jednotlivými kožními buňkami chybí dostatek tukových látek, které fungují jako mezibuněčný „tmel“. Kůže je pak zranitelnější a citlivější vůči zevním vlivům. Velmi snadno se do ní dostávají alergeny a imunitní systém je pak může vyhodnotit jako nepřátele. Výsledkem je pak kožní zánět – typický projev atopického ekzému. S poruchou kožní bariéry souvisí i porucha hydratace. Z kůže uniká rychleji voda a povrchové buňky mají horší schopnost vázat vodu. 

„Denní promazávací rutina je u nás základem úspěšné péče o atopický ekzém. Bez promazávání se u nás ekzém zase nenápadně zhorší."

Chybí-li v ekzematické kůži mazivo, je logicky správné ho dodávat formou mastí a krémů. Mezi nemocnou kůží a okolním prostředím se tak vytvoří ochranná vrstva. Ale pozor, není dobré na pokožku nanést co nejtlustší vrstvu hutné masti. Kůže potom nedýchá, nemůže se dostatečně odpařovat pot a i svědění se tak paradoxně může ještě zhoršit. Platí proto pravidlo mazat radši v tenké vrstvě a často.

atopicky ekzem miminko

Jak často promazávat?

To poznáte snadno – když bude kůže na omak zase suchá a pocitově svědivá. Promazávací krémy (emoliencia) můžete opravdu používat tak často, jak uznáte za vhodné podle svých individuálních potřeb. Někdy může stačit jednou denně, jindy zjistíte, že vám prospívá promazávání víckrát během dne.

Jiné je to v případě krémů na předpis s hormonální, imunomodulační, antibiotickou či antimykotickou složkou. Tam určí přesné dávkování lékař a je důležité je nepřekračovat. U každé masti od lékaře se proto ujistěte, že víte, k čemu slouží a jak často ji používat, případně na jaká místa na těle. Zda jde o neškodné emoliencium, nebo třeba o krém s kortikosteroidy.

„Jak často promazávat, to poznáte snadno – když bude kůže na omak zase suchá a pocitově svědivá."

Naše děti už si za ta léta na promazávání zvykly

Je to pro ně normální součást života, stejně jako třeba čištění zubů. Emoliencia máme pro případ potřeby na různých místech v domě – v koupelně, v dětském pokoji, v ložnici i v obýváku. Moc nám pomohlo, když jsme zařadili aplikaci krému do denní rutiny. Ráno se krémujeme hned po vysvlečení pyžama, večer hned po koupeli či sprše. Pro děti je to díky rutině natolik samozřejmá aktivita, že je ani nenapadne se proti ní bouřit.

Matka opatruje dítě s atopickým ekzémem.

Pročtěte si také

Očima mámy: Mám děti s ekzémem. Je to boj, ale nevzdávám se!

Ano, byly doby, kdy to šlo hůř. To když děti měly období vzdoru a na všechno odpovídaly: „Já sám! Já sama!“ Tehdy bylo potřeba mnohem víc trpělivosti než obvykle. Většinou zabralo, když jsem je nechala, ať se na bříšku a nohách namažou samy, a já jsem pak jen zbytky krému pořádně rozmazala a ošetřila i ostatní části těla. Aby děti celou proceduru vydržely, zpíváme si u toho písničky, děláme legrácky a z krému na kůži vytváříme různé obrázky. 

Nejradši používáme emoliencium Bioderma Atoderm Intensive Baume s dávkovačem, aby si krém mohly jednoduše aplikovat i děti. Jsou zvyklé, že když je něco začne svědit, běží se hned namazat.

Atoderm Intensive mycí kostka – vysoce výživná mycí kostka

Pro každodenní péči a ochranu suché až velmi suché pokožky.

KOUPIT TEĎ
Atoderm -  Intensive mycí kostka

Horší to je, když má dítě ekzém zrovna „rozjetý“ a rodič musí na ložiska aplikovat dezinfekci, různé druhy mastí od lékaře, obvazy a u toho zároveň nahé dítě udržet, aby se nerozškrabalo. I půlroční miminko se už dokáže škrabat vší silou, až teče krev. Tohle jsme si s dětmi taky prožili a ještě teď mi je těžko u srdce, když si na to období vzpomenu.

Synové dvojčata měli takto vážný ekzém od období miminka až do dvou let. Mnohokrát se to neobešlo bez pláče. Tehdy jsem děti mazala položené na podložce na zemi. Seděla jsem těsně u dítěte, patami jsem mu přidržovala ručičky, co se chtěly poškrabat, a svýma rukama jsem rychle ošetřovala nemocnou kůži miminka. V dosahu byly připravené všechny potřebné masti, obvazy, nůžky, dezinfekce, aby celá nepříjemná procedura byla co nejrychleji za námi.

Teď jsem vděčná, že díky správně nastavené dietě a pravidelnému používání emoliencií nepotřebujeme obvazy ani všemožné masti na předpis. Ranní a večerní promazávání je po těch náročných začátcích příjemná aktivita, kdy si s každým z dětí můžu v klidu povídat a u toho je hladit a masírovat s krémem na dlaních. Promazávání je pro nás samozřejmá součást dne.

Jana Ligurská je autorkou první české publikace, která se komplexně zabývá atopickým ekzémem, ale i často zanedbávanými potravinovými alergiemi. Kniha se problematice věnuje odborně, je ale podaná srozumitelně, aby jí porozuměli i rodiče malých pacientů. Na svých stránkách otevírá příběh o úspěšném boji s těžkým atopickým ekzémem. 

4.8571

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít i tyto články