Očima mámy: I zpocení zhoršuje ekzém

Atopický ekzém je těžký nepřítel. O kůži je potřeba se pravidelně starat a zároveň se vyvarovat všemu, co ekzém znovu aktivuje. Vlivů, které zhoršují stav ekzematické kůže, je opravdu hodně. Jedním z nich je i pocení.

Pocení souvisí s letním parnem, se zimními přechody z chladu do tepla, ale i s fyzicky náročnými sporty, kterým se věnujeme celoročně. Řešením je omezení činností, při kterých se zbytečně zpotíte. Dobře se to radí, ale hůř dělá. A ne vždy se dá vyhnout tomu, abychom se zpotili. Proto následující tipy berte jen jako doporučení.

„Zpocení patří mezi nejčastější příčiny zhoršení ekzému."

Vyhýbejte se vedrům

V letním horku choďte ven ráno a večer, kdy už je venkovní teplota přijatelná. Nenáročné pěší túry a dlouhé cyklistické výlety načasujte na období, kdy je venku spíše chladněji. Pokud jste v létě u vody, často se ochlazujte koupáním a deku mějte ve stínu. Na lehčí ekzém působí sluníčko blahodárně, ale nesmí se to s ním přehánět.

Letnímu počasí přizpůsobte i konzistenci krému. V létě volte řidší krémy obsahující vodu (hydratační). Naopak zcela nevhodné jsou hutné masti, pod kterými se kůže přehřeje a zapaří. 

Během horkého léta pokožka velmi dobře snáší Atoderm Intensive gel-crème. Krém je v praktickém půllitrovém balení s dávkovačem. Má příjemnou konzistenci, není vůbec mastný ani hutný. Vypadá jako průhledný gel, ale promazává jako hydratační krém. Krásně se vstřebává a dodá ekzematické kůži potřebnou ochranu před vnějším prostředím. Snižuje i riziko infekce zlatým stafylokokem, která bývá častější právě v letním období.

Atoderm Intensive gel-crème pomáhá i proti svědění, které je nejhorším příznakem atopického ekzému. Mně osobně se nejvíc osvědčilo nechat krém přes noc v ledničce. Chladivý krém potom působí proti svědění o to víc. Pokud máte ekzém rozškrábaný nebo infikovaný, doporučujeme nejdřív postižené místo začít léčit mastí od vašeho kožního lékaře. Při pravidelném používání ale Atoderm Intensive gel-crème pomůže jako efektivní prevence před zhoršením ekzému během letních prázdnin, kdy chcete dětem i sobě dopřát aktivní pobyt venku. 

Myslete na vhodné oblečení

V horku noste oblečení vzdušné, pohodlné, raději volnější než upnuté.

„Z materiálů je pro ekzematika vhodná jemná tenká bavlna (ne froté s vlasem). Vyhněte se akrylu, modakrylu, polyesteru i nylonu. Hodně ekzematiků nesnese ani merino ve funkčním prádle."

Potí se i děti

Myslete i na své děti připoutané v autosedačkách. Zpotí se velmi snadno a důsledkem pak bývá vyrážka po celých zádech.

Děti se zpravidla zpotí při skákání na trampolíně. Střídejte proto skákání se zklidňujícími aktivitami. Na trampolíně se dá  totiž úžasně válet jako miminko, lozit po čtyřech jako pejsek nebo plazit se jako had.

Pocení při sportu

Dělá se vám vyrážka po fotbalovém tréninku, tenisovém zápase nebo po kondičním běhu? Ačkoliv pravidelný sport je pro lidské zdraví přínosem, ekzematické kůži nemusí sportovní aktivity spojené se zvýšenou produkcí potu zrovna vyhovovat. U mnoha dospívajících dětí se ekzém poprvé objeví až v důsledku fyzicky náročných sportů.

„Fotbalisté mohou mít vyrážku pod chrániči holení a pod uzavřenou obuví. Problémy dělávají i polyesterové dresy a různé trikoty z umělého materiálu."

Neznamená to však, že sport je pro ekzematiky zapovězený. Chce to jen zvýšenou péči o pokožku. Aby se pot nedostal přímo na kůži, je vhodné rizikové partie promazat ještě před sportovní aktivitou, po sportu si dát vlažnou sprchu a pak kůži znovu ošetřit vhodným emolienciem.

atopicky ekzem sportovani

Dětem i dospělým se v důsledku nadměrného pocení může vytvořit nové ložisko ekzému přímo v podpaží. Kontakt kůže podpaží s potem trochu zmírní zinkový krém, který se dá použít i preventivně.

Zpotit se můžeme i v zimě 

Stát se to může při lyžování, bruslení, ale i během přechodu z mrazivé ulice do přetopeného obchodu či autobusu. V zimě si proto zvykněte v dopravních prostředcích, při nákupech a pobytech v uzavřeném prostoru co nejdříve svléknout bundu, rukavice i čepici, abyste se zbytečně nezpotili. Materiál čepice, šály i rukavic vybírejte důkladně. Místo vlny nebo polyesteru zvolte raději bavlnu. Pro děti se dají sehnat kukly podšité bavlnou, které rychle obléknete a hurá ven.

„Pokud vaší ekzematické kůži vadí pot, není pro vás vhodné saunování."

Můžete se otužovat i bez sauny. Stačí si doma ve sprše postupně snižovat teplotu vody. Potním místnostem se však raději vyhýbejte.

Zpocení bývá mnohdy příčinou i tam, kde byste to na první pohled vůbec neřekli. Popraskaná a olupující se kůže na bříškách palců u nohou často souvisí s nošením uzavřené obuvi a následným zpocením. Pokud se vám začíná ekzém tvořit na nohách, vyvarujte se nošení gumové obuvi, polyesterovým ponožkám a snažte se nohy co nejvíce větrat v sandálech. 

I když vám pot na kůži skutečně zhoršuje ekzém, neznamená to konec všech běžných aktivit. Berte však na své tělo ohled a nevystavujte se zbytečně situacím, kvůli nimž dojde k novému vzplanutí ekzému. Následné zklidnění a zahojení kůže pak totiž trvá dlouho.

Děti si hrají v bazénu

Pročtěte si také

Očima mámy: Malý atopik a letní koupání

Jana Ligurská je autorkou první české publikace, která se komplexně zabývá atopickým ekzémem, ale i často zanedbávanými potravinovými alergiemi. Kniha se problematice věnuje odborně, je ale podaná srozumitelně, aby jí porozuměli i rodiče malých pacientů. Na svých stránkách otevírá příběh o úspěšném boji s těžkým atopickým ekzémem. 

5.0000

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít i tyto články