Jak chránit atopickou pokožku před slunečním zářením

S letním obdobím se k péči o pokožku přidává i potřeba chránit ji před sluncem. Na co se zaměřit v případě atopického ekzému?

Proč chránit kůži před slunečním zářením? 

Smyslem ochrany kůže neboli fotoprotekce je zabránit „spálení“ i pozdějším nežádoucím účinkům slunečního, především ultrafialového záření (UV), jako je stárnutí pokožky a vznik kožních nádorů. Přirozená ochrana kůže plní svou funkci jen částečně a závisí na úrovni pigmentace a tloušťky pokožky. Odolnost vůči slunečnímu záření je u každého člověka jiná – je daná především jeho fototypem.

Fotoprotekce, tedy sluneční ochrana, se u atopiků řídí na jedné straně všeobecnými zásadami, ale na druhé straně má určitá specifika.

Rozlišujte stupně rizika

Jako u jiných preventivních opatřeních, tak i při ochraně před sluncem nejsou vhodné extrémy – tedy zlehčování závažnosti dlouhodobých negativních následků („není nutné se starat o ochranu kůže a preventivní vyšetření, tělo si nějak poradí“), ale ani strašení ve smyslu nutnosti náročných opatření, která by měla platit pro všechny z nás. Přísná permanentní opatření se v reálném životě dodržují velmi těžko. Člověk na ně nejednou rezignuje a následkem může být úplná absence i nejzákladnější fotoprotekce. 

Pravda je tedy někde uprostřed. Je třeba rozlišovat míru rizika pro konkrétního jedince a preventivní opatření doporučovat individuálně. Z hlediska slunečního záření jsou geograficky rizikovější místa blíže k rovníku (jižní, přímořské země) a ve vyšší nadmořské výšce (vysokohorské oblasti).

ochrana pred sluncem na horach

Orientačně můžeme rizikovost rozdělit do 3 kategorií: 

1. Vysoké riziko, kdy je nutná maximální ochrana při jakémkoli pobytu venku; tito lidé by se neměli opalovat vůbec. Týká se to osob, které: 

 • užívají imunosupresiva (léky snižující imunitu – po transplantacích, při léčbě nádorů, při autoimunitních nemocech atd.)
 • trpí na choroby spojené s imunitní nedostatečností
 • trpí na tzv. fotodermatózy (nemoci se zvýšenou citlivostí vůči ultrafialovému záření) nebo užívají fotosenzibilizující léky
 • ti, kteří už měli rakovinu kůže (nebo jejich dva příbuzní v přímé linii)

2. Vyšší riziko, kdy je při pobytu venku vhodná optimální ochrana; tito lidé by se neměli záměrně opalovat a při případném slunění je vhodné používat dostatečnou ochranu. Týká se to osob: 

 • s nízkým fototypem (I a II) – kůže má po pobytu na slunci sklon k zarudnutí, vůbec nepigmentuje nebo pigmentuje špatně; obvykle sem řadíme lidi se světlou kůží a rezavými či blond vlasy
 • s velkým počtem pigmentových znamének (přibližně nad 100)
 • povolání s častým pobytem na slunci (zemědělci, lesníci, pokrývači, sportovní trenéři apod.) a všeobecně osoby s chronickým poškozením kůže v důsledku častého opalování se nebo pobytu na slunci (solária, moře, vysokohorská turistika, život v tropech atd.)

3. „Běžné“ riziko, při kterém je při delším pobytu venku vhodná optimální ochrana, a pochopitelně i při opalování. To se týká všech ostatních osob. 

Zdravý ekzematik spadá do kategorie s vyšším rizikem, protože atopici mají citlivou, dráždivou kůži se sklonem k zánětu.

Jaká jsou základní všeobecná opatření ochrany kůže před UV zářením? 

 1. Netravte čas na slunci, neopalujte se přes poledne (11.–15. hodina), vyhledávejte stín.
 2. Chraňte si hlavu pokrývkou, oči tmavými brýlemi s UV filtrem a pokožku vhodným oděvem.
 3. Používejte zevní ochranné prostředky na kůži, tzv. sunscreeny („filtry, opalovací prostředky“) ve formě krémů, tělových mlék, gelů, olejů, sprejů, balzámů na rty atd.

Pro optimální účinnost opalovacích prostředků je potřeba: 

 • Aplikovat dostatečné množství – nejméně 1 g na obličej, 30 g na celé tělo dospělého člověka („pravidlo sedmi čajových lžiček“).
 • Sunscreeny je potřeba nanášet na kůži během pobytu na slunci opakovaně (pocení, koupání apod. je mohou smýt), hlavně na kritická místa, jako je obličej, uši a horní polovina těla. 

„Sunscreeny je potřeba použít na kůži během pobytu na slunci opakovaně, hlavně na kritická místa, jako je tvář, uší a horní polovina těla."

opalovaci pripravek pro deti

Na co ještě je třeba si dát pozor:

 • Před pobytem na slunci nepoužívejte parfémy, parfémované krémy a kosmetické prostředky, nepijte čerstvé ovocné šťávy (citrusy, celer a pod.), vyhýbejte se přímému kontaktu s rostlinami (např. bolševník) – všechny tyto činnosti vedou ke zvýšené citlivosti kůže vůči UV záření a k zánětům kůže. 
 • Voda, písek a sníh kvůli odrazu slunečního ultrafialového záření situaci ještě zhoršují 
 • Část UV záření dopadá na kůži i ve stínu

Působení slunečního záření na atopický ekzém 

Atopický ekzém se řadí mezi kožní choroby zhoršované slunečním světlem. Sluneční UV záření, ale především infračervené záření (a s ním spojené teplo) působí často jako provokační faktor ekzému. To platí hlavně pro nezhojený, nestabilní nebo přímo akutní ekzém. Atopik se zhojeným, mírným nebo stabilním ekzémem si může dopřát rozumný pobyt na slunci. To se i využívá např. při vysokohorské nebo přímořské léčbě.

Na co si musí dávat pozor atopici?

Ekzematici mají všeobecně citlivou a dráždivou kůži. Z praxe je nám známo, že běžné krémy a kosmetika nestačí. Podobně to je i u fotoprotektivních prostředků, které mohou dráždit i navzdory kvalitnímu filtru. Pro ekzematika může být takovýto výrobek nevhodného základu – vehikula (např. gel na bázi alkoholu) – nebo může obsahovat nevhodné přídatné látky (např. parfemace, bylinné přísady či konzervační látky, které mohou způsobovat kontaktní alergie).

„Ekzematici by měli používat sunscreeny s vhodným základem pro ekzematiky. Pokud už mají prokázanou kontaktní alergii, musí na obalu výrobku zkontrolovat jeho složení, zda neobsahuje jejich kontaktní alergeny."

Typy filtrů v přípravcích sluneční ochrany

V zásadě existují dva typy filtrů: 

 • chemické filtry: převážně pohlcují UV záření, pro širší spektrum ochrany se používají jejich kombinace. Mají lepší kosmetické vlastnosti než fyzikální filtry. Aplikujeme je 10–30 minut před opalováním, aby došlo k dostatečné vazbě na rohovou vrstvu pokožky. Některé mohou dráždit nebo způsobovat kontaktní a fotokontaktní alergie. 
 • fyzikální filtry: oxidy zinku a titanu (ZnO, TiO2) odrážejí UV záření, poskytují širší spektrum ochrany, a to i ve viditelném světle. Po kosmetické stránce zanechávají bílý povlak, ale na druhé straně mají dobrou snášenlivost a nealergizují. Preferují se u dětí a osob s citlivou kůží.

Pro ekzematiky jsou tedy vhodnější ochranné prostředky s fyzikálními filtry, a to hlavně u dětí. 

Výše ochranného faktoru

Každý solidní přípravek sluneční ochrany má na obalu uvedenou hodnotu ochranného faktoru (Sun Protecting Factor) – čím je SPF vyšší, tím je lepší ochrana. Pro prevenci nežádoucích účinků UV záření jsou nutné faktory se SPF minimálně nad 15 (≤15 = nízká ochrana).

U ekzematiků se světlou, citlivou kůži je vhodnější vysoká ochrana se SPF vyšším než 30 nebo velmi vysoká = SPF 50+. 

A zamyšlení na závěr

Pro člověka je rozumný pohyb a pobyt na slunci v zásadě prospěšný. Jako u všeho v životě, je i zde důležitá míra. Proto je třeba rozlišovat rizika u konkrétních jedinců a podle toho individuálně vybrat odpovídající ochranné prostředky a zvolit vhodná opatření a take přísnost jejich dodržování. Záměrné a nekritické opalování je ale nevhodné pro všechny skupiny.

Pročtěte si také

Nástrahy, které během léta číhají na pokožku

4.0000

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít i tyto články