Mikrobiom kůže a jeho význam při ekzému

Každý organismus má svůj vlastní přirozený kožní mikrobiom. Tvoří ho různé mikroorganismy jako bakterie, kvasinky, roztoči nebo viry.

Na 1 cm2 kůže žije asi milion mikroorganismů asi 500 různých druhů. Mikrobiom je s naším organismem v symbióze a je pro nás prospěšný. Hlavně pro trávicí trakt, ve kterém napomáhá trávení, ale i pro bariérovou funkci kůže, díky které nás chrání před nepříznivými vlivy okolí. Při jeho dysbalanci, případně infekci jinými mikroorganismy, vznikají různá onemocnění. 

Mikrobiom má své společné znaky u různých etnik, v různém věku a u různého pohlaví, ale v detailu je pro každý organismus specifický, podobně jako otisky prstů.

Nejčastějšími zástupci našeho přirozeného mikrobiomu kůže jsou:

  • Bakterie (Staphylococcus epidermidis a jiné koaguláza negat. Staphylokoky Corynebacterium sp., Propionibacterium, Brevibacterium, Microccus.)
  • Kvasinky (Malassezia sp.)
  • Roztoči (Demodex folliculorum)

Zastoupení jednotlivých mikrobů na kůži se liší podle topografie těla (jiná jsou specifika pro obličej, axily, ruce, genitálie). Žijí s námi v symbióze, upravují pH na specifických místech, jako jsou například sliznice, a jsou pro nás významně prospěšné hlavně tím, že fungují jako imunitní bariéra, která nás chrání před nepříznivými vlivy okolí a škodlivými patogeny.

Kůže novorozence v děloze je sterilní. První kolonizace bakteriemi nastává během přirozeného porodu v porodních cestách, což je pro imunitu jedince ideální (oproti sekci). Postupně se získává různorodost mikrobiomu, podobně jako v trávicím traktu. Mikrobiom dítěte se formuje a postupně stabilizuje přibližně do 3 roků věku.

Složení zdravé mikroflóry kůže

Z genetických průzkumů a analýz zdravých dospělých jedinců bylo zjištěno, že složení a zastoupení mikrobiálních společenstev (tedy druhů mikroorganismů) je závislé na konkrétním místě na kůži. Místa s vyšším podílem mazových žláz např. na tváři, hrudníku, ve vlasech a na zádech (jako při akné) obývá víc lipofilních druhů rodu Propionibacterium a Malassezia. Zatímco bakterie, kterým se daří ve vlhkém prostředí, jako je například Staphylococcus a Corynebacterium, se přednostně vyskytují na vlhkých místech, včetně ohybů kolen a noh.

mikrobióm kůže

Proč je rovnováha v našem mikrobiomu tak důležitá?

Kůže, jako náš největší orgán, tvoří jakési rozhraní našeho vnitřního prostředí a okolí, vytváří naši primární ochrannou bariéru organismu. Zároveň je naším imunitním a termoregulačním orgánem. Taktéž je hostitelem pro mnohé bakterie, houby, viry i roztoče, ale aby to jako celek všechno správně fungovalo, musí být zachována rovnováha v jejich zastoupení. Ta umožňuje správné fungování kožní bariéry, která je nesmírně důležitá pro integritu organismu a rovněž imunitních i regulačních funkcí kůže.

„Kůže je hostitelem pro mnohé bakterie, houby, viry i roztoče, ale aby to jako celek všechno správně fungovalo, musí být zachovaná rovnováha v jejich zastoupení."

Právě různorodost druhů mikrobů udržuje tuto rovnováhu. Jeden druh brání druhému převládat. Ideální zdravý stav funguje v symbióze, tedy zdravém spolužití výhodném pro všechny zúčastněné strany. 

Kůže má úžasnou schopnost regenerace, ale je neustále vystavována vlivům vnějšího, ale i vnitřního prostředí. Všichni známe situaci, kdy se například po výrazném zpocení (vliv vnějšího prostředí) přemnoží v místě kožních záhybů jeden druh kvasinky na úkor ostatních mikrobů. Způsobuje to nepříjemný zánět, svrbění, tvorbu ran a celkový diskomfort. V tomto konkrétním případě může být přitěžujícím vnitřním faktorem cukrovka, při které se kvasinkové infekce výrazně zhoršují (vliv hyperglykémie, tedy vnitřního prostředí). Mezi další vnější faktory možného narušní rovnováhy patří také přílišná nebo nedostatečná hygiena, nevhodné kosmetické přípravky atd. 

kůže mikrobióm

Dalším příkladem je narušení mikrobiomu trávicího traktu – každý z nás zažil, že po užívání antibiotik, například na angínu, se změní i poměr „pro nás pracujících“ prospěšných bakterií ve střevě a způsobí nám to plynatost, průjem, případně se přemnoží kvasinky.

Každé vybočení přirozeného mikrobiomu z rovnováhy nám může způsobit zdravotní těžkosti nebo onemocnění. Průměrná a vyvážená různorodost v mikrobiomu udržuje zdravý stav kůže i organismu

Jak si udržet rovnováhu našeho mikrobiomu?

K zachování správné funkce našeho střevního mikrobiomu přispívá vyvážená strava plná probiotik a prebiotik, jako i zdravý životní styl. S pokožkou je to náročnější.

K prevenci a ochraně před různými kožními problém je vhodné používat nedráždivé přípravky, které zásadně nezasahují do přirozených procesů mikrobiomu. Ideálně když jsou to složky přírodní, respektují ekosystém kůže, a tím nám pomáhají udržet zdravou rovnováhu a přiměřenou bariéru kůže.

V případě kožních onemocnění musíme znát jejich biologickou podstatu a patogenezi, abychom je dokázali správně ošetřit a nastavit přiměřená preventivní opatření. Speciální dermatokosmetika je nezbytnou součástí léčby kožních projevů.

Při atopickém ekzému je náš mikrobiom v nerovnováze, ztrácí se jeho diverzita, tedy různorodost. Nejčastěji v akutně zhoršených, aktivních, zánětlivých ložiscích ekzému, kde je vedle porušené kožní bariéry přemnožený Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok, STAU) na úkor ostatních bakterií. STAU svým působením (toxiny) na imunitní systém kůže zhoršuje zánět a svrbění ložisek (zánětlivé cytokiny).

Při atopické dermatitidě je primárně narušena kožní bariéra nedostatečnou lipidovou vrstvou, poruchami filagrinů a náchylností k tvorbě zánětlivých ložisek, proto je vhodné doplňovat lokální formou chybějící komponenty (lipigenium, skin barier therapy) pro obnovu kožní integrity. Vhodné jsou i mírné dezinfekční a protizánětlivé složky, složky proti adherenci stafylokoka (sucroester), látky snižující svrbění (palmitoylethanolamid). Pacient si může z produktů Atoderm vystavět svou denní rutinu pro zvýšení efektivity léčby. Všechny produkty z této kategorie obsahují unikátní patent Skin Barrier Therapy a výše zmiňované složky pro obnovu kožní bariéry s protizánětlivým účinkem.

„Při atopickém ekzému je náš mikrobiom v nerovnováze, ztrácí se jeho diverzita, tedy různorodost."

Při akné se snažíme správně zvolenou kosmetikou zasáhnout do složení mazu, a tím zredukovat kolonizaci Propionibacterium acnes.

Při seboroické dermatitidě se snažíme vhodnými přípravky s obsahem antimykotických látek potlačit kolonizaci kvasinek ze zánětlivých ložisek.

Pro zdravý organismus platí, že jeho mikrobiom je v rovnováze. Kosmetikou je třeba respektovat přirozený ekosystém kůže, což je zároveň i základní filozofií značky Bioderma.

Příkladem takovéto kosmetiky je právě řada Bioderma Atoderm. Optimální toleranci zabezpečí její biomimetické ingredience, které:  

  • upřednostňují molekuly přirozeně přítomné v kůži, zachovávají kožní ekosystém,
  • poskytují výběr těch nejčistších aktivních látek v minimálně potřebné koncentraci,
  • vynikají minimalistickým složením – používá se jen nezbytné množství aktivních látek.

Biologické účinky Bioderma Atoderm dosahují dlouhotrvající účinek

  • na příčiny, nejen na důsledky, 
  • na imitování přirozených mechanismů odehrávajících se v kůži,
  • učí pokožku, jak obnovit vlastní obranyschopnost.

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít i tyto články