Očima mámy: Malý atopik a letní koupání

Léto a voda patří k sobě. Když však má vaše dítě závažný atopický ekzém, koupání v bazénu může být problém.

Ekzematik má porušenou kožní bariéru, a proto je citlivý vůči zevním vlivům. Vadit mu může i obyčejná voda. Právě častý kontakt s vodou, paradoxně, způsobuje vysušování pokožky. Nepříznivě působí hlavně voda tvrdá, chlorovaná a voda s pěnou do koupele nebo jinými přípravky na bázi mýdla.

„Pro ekzematika může být problémem i obyčejná voda. Kontakt s ní způsobuje vysušování pokožky."

Jenže co s dítětem, které se na vás smutně kouká a do bazénu by moc chtělo? Je rozumné myslet v první řadě na zdraví, nebo upřednostnit dětskou psychiku a vodní radovánky povolit?

Při rozhodování berte v úvahu aktuální stav kůže vašeho dítěte. Pokud má dítě jen lehčí formu ekzému a pobyt ve vodě snáší dobře, nechme ho, ať si šplíchání v bazénku užije. Mějme po ruce ale krém, kterým ještě vlhké tělo natřeme, aby se kůže zbytečně nevysušovala.

Okamžitá úleva od svrbění s Atoderm SOS Sprejem

Zklidní pokožku do 60 vteřin a působí až 6 hodin. Pro časté a akutní svrbění.

KOUPIT TEĎ
Atoderm SOS Sprej

Střídejme i různé aktivity, aby dítě nestrávilo v bazéně celý den. Chvilku cákání ve vodě, promazat pokožku, jízda na odrážedle nebo na kole, skládání puzzle, stavění lega, čas na malé občerstvení, a když už je zase horko k nevydržení, šup zpátky do vody! A po vykoupání opět promazání pokožky krémem. Pokud ale dítě nemá rádo časté promazávání pokožky, dejte přímo do vody v domácím bazénku trochu oleje.

Horší to je, když je ekzém aktuálně mokvavý, rozškrabaný, ošklivě zanícený, napadený infekcí. A když dítě vysvlečené do naha myslí jen na to, jak si ložiska ekzému vší silou poškrábat. S našimi syny jsem takto prožila dvě náročná léta. Nejenže nebylo možné je vysvléct do plavek, kluci nemohli mít ani kraťasy a tričko s krátkým rukávem. Celé tělo museli mít kvůli nezvladatelnému svědění schované pod oblečením – dlouhé rukávy s našitými rukavičkami, dlouhé nohavice a ponožky. Synům to tehdy přišlo normální, jiné oblečení neznali. Ale já jako máma jsem to snášela hůře. Dala bych všechno na světě, aby si Kubíček a Matýsek mohli tehdy hrát nahatí ve vodě jako ostatní malé děti.

Pročtěte si také

Očima mámy: Tak už se, prosím tě, neškrab!

Jenže pak přišlo období, kdy bylo horko k zalknutí nejen venku, ale i doma. Znáte to, taková léta bývají poslední roky často. Kluci byli zahalení jako mumie a muselo jim být opravdu vedro. Nakonec jsme to vyřešili po svém. Hoši se koupali venku v bazénku oblečení a neuvěřitelně si to užívali. Mokré oblečení jim bylo příjemné, úplně ožili. Pak jsme je jen namazali a převlékli do suchého. Ta chvilka štěstí za to stála.

„Mokré oblečení bylo klukům příjemné. Pak jsme je jen namazali a převlékli do suchého."

Třetí léto už bylo veselejší. Konečně jsme u synů odhalili všechny potravinové alergie a úporné svědění se zmírnilo. Když si Kubíček a Matýsek na začátku června oblékali svoje první kraťasy v životě, byl to pro nás velký svátek. Ze začátku měli každou chvíli rozbitá kolena, než si zvykli, že padat v kraťasech se musí opatrně.

Dítě se dívá na sklenici mléka.

Pročtěte si také

Očima mámy: Když má dítě alergii na bílkoviny kravského mléka

Anežka měla už v prvním roce jejího života za sebou úspěšný boj s ekzémem. V zimě měla ještě ložiska ekzému na velké části těla, v létě ale už ťapala s holýma nohama v šatičkách, plenku u kolen. Málokdo by na ní poznal, že ještě nedávno byly na její kůži ošklivé rudé fleky.

Na léto 2018 vzpomínám moc ráda. Pořád jsem se s dojetím dívala, jak si naši tři malí ekzematici hrají v nafukovacím bazénku s mastnou vodou a dvě starší dcery spolu s nimi. Krém byl a stále je náš věrný společník, ale život už se vrací do normálních kolejí.

A tak i vy, rodiče malých atopiků, neklesejte na duchu. Ano, dítě s ekzémem nemá jednoduchý život, ale je na nás, na rodičích, abychom ho obklopili láskou, něhou a pochopením. A abyste i během horkého léta našli způsob, jak si vaše děti mohou užívat vodních radovánek.

Jana Ligurská je autorkou první české publikace, která se komplexně zabývá atopickým ekzémem, ale i často zanedbávanými potravinovými alergiemi. Kniha se problematice věnuje odborně, je ale podaná srozumitelně, aby jí porozuměli i rodiče malých pacientů. Na svých stránkách otevírá příběh o úspěšném boji s těžkým atopickým ekzémem. 

Matka opatruje dítě s atopickým ekzémem.

Pročtěte si také

Očima mámy: Mám děti s ekzémem. Je to boj, ale nevzdávám se!

4.5000

Byl pro vás tento článek užitečný?

Ne

Ne

Velmi užitečný

Děkujeme za Váš hlas

Nenechte si ujít i tyto články